SP u malim bazenima: Hrvatska muška štafeta deveta, Dominik Straga 33 na 100 metara leptir

Srijeda, 12. prosinca 2012. 13:14 Napisao/la  SC

Štafeta u sastavu Ivan Levaj, Dominik Straga, Mihael Vukić i  Mislav Sever zauzela je deveto mjesto na svijetu sa vremenom 3:16.68 i od plasmana u finale bila je udaljena ogromnih dvije sekunde i 28 stotinki

Čuvena istanbulska dvorana Sinan Erdem Dome od srijede je domaćin najboljim svjetskim plivačima u 25 metarskim bazenima na 11 svjetskom prvenstvu.

Prvi Hrvat u istanbulskom bazenu bio je Riječanin Dominik Straga koji se nije proslavio na 100 metara leptir. Ostvario je 33 vrijeme kvalifikacija sa vremenom 53.14 i bio je nešto više od sekunde i pol udaljen od plasmana među 16 najboljih. No ono što je predstavljalo vrhunac prvoga dana za hrvatsko plivanje bio je nastup muške štafete na 4x100 slobodno. Štafeta u sastavu Ivan Levaj, Dominik Straga, Mihael Vukić i  Mislav Sever zauzela je deveto mjesto na svijetu sa vremenom 3:16.68 i od plasmana u finale bila je udaljena ogromnih dvije sekunde i 28 stotinki. Usporedbe radi najbrži u kvalifikacijama bili su Talijani (Dotto, Orsi, Santucci, Magnini) u vremenu 3:08.74.

Prvi kvalifikacijski dan otvoren je disciplinom 200 metara slobodno za plivače u kojoj je prema očekivanju najbrže vrijeme ostvario aktualni svjetski prvak iz Dubaija od prije dvije godine Amerikanac Ryan Lochte, dok je aktualni svjetski rekord Nijemac Paul Biedermann u finale ušao sa trećim vremenom od 1:44.05.

Nakon plivača došao je red da vodu osjete i dame i to na 50 metara prsno, a utrku je obilježila Litvanka Resa Meilutyte koja je već u kvalifikacijama postavila novi rekord svjetskih prvenstava s vremenom od 29 sekundi i 56 stotinki. Istina, to je vrijeme gotovo sekundu sporije od svjetskog rekorda amerikanke Jessice Hardy (28.80). Amerikanka je u polufinale ušla sa trećim vremenom od 29.74. Ova disciplina imala je i svoj dodatak jer su za mjesto u polufinalu rasplivavale Turkinja, Islanđanka i Kanađanka a posljednje mjesto u polufinalu pripalo je domaćoj predstavnici Dilari Buse Gunaydin s vremenom 31.06.

U nekadašnjoj "hrvatskoj disciplini" na 100 metara leđno najbrže kvalifikacijsko vrijeme isplivao je Australac Robert Hurley (50.22). Mađarica Katinka Hosszu bila je najbrža u kvalifikacijama na 200 metara leptir s vremenom od dvije minute četiri sekunde i 19 stotinki dok je aktualna svjetska rekorderka Kineskinja Zige Liu u finale ušla s tek šestim vremenom (2:05.96).

Amerikanac Kevin Cordes dominirao je kvalifikacijama na 100 metara prsno (57.66) dok je o najboljem kvalifikacijskom vremenu na 100 metara leđno za plivačice odlučivala je jedna jedina stotinka. Toliko je Čehinja Simona Baumrtova bila brža od Ukrajinke Daryne Zevine. Najbrže vrijeme bilo je 57.65. Iznenađenje je ispadanje iz polufinala Mađarice Evelyn Verraszto koja je ostvarila tek 24 vrijeme sa 59.69.

"Duplu smjenu" savršeno je odradio Ryan Lochte koji je imao najbrže vrijeme i na 100 metara leptir (50.16). Legenda ove discipline Slovenac Peter Mankoč u finale je ušao sa sedmim vremenom (50.99). "Prvi ispod crte" bio je sjajni Francuz Frederick Bousquet kojega su od polufinala dijelile tri stotinke (51.50).

U jako sporim kvalifikacijama na 400 mješovito za plivačice, posljednjoj pojedinačnoj disciplini prvoga kvalifikacijskog jutra najbrža je bila Britanka Hannah Miley s vremenom 4:28.91 što je gotovo osam sekundi sporije od svjetskog rekorda Amerikanke Julie Smith (4:21.04) postavljenog u Manchesteru 2009 godine.

Kvalifikacijski dio završen je ženskim štafetama na 4x200 metara slobodno gdje su najbrže bile Amerikanke (Tosky, Vreeland, Chenault, Schmitt) sa vremenom /:45.36 dok su Kineskinje koje već godinama vladaju ovom disciplinom u finale ušle sa četvrtim vremenom zaostavši za 2.92 sekunde.

Poslijepodnevni program započinje u 18 sati po hrvatskom vremenu a na rasporedu su ove discipline: 200 metara slobodno muški finale, 50 metara prsno žene polufinale, 100 metara leđno muški polufinale, 200 metara leptir žene finale, 100 metara prsno muški polufinale, 100 metara leđno žene polufinale, 100 metara leptir muški polufinale 400 metara mješovito žene finale, 4x100 metara slobodno muški finale, 4x200 metara slobodno žene finale.