EP 2021 Hrvatska pobijedila Nizozemsku, Mršićevi izabranici napravili velik korak

Ponedjeljak, 24. veljače 2020. 20:55 Napisao/la  SC

Prvo ime u hrvatskim redovima bio je Roko Ukić, koji je ubacio 14 poena i dodao šest asistencija

Roko Ukić
Roko Ukić

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila  je  Nizozemsku 59:69  (21:18, 14:20, 16:9, 8:22) u utakmici drugog kola D skupine kvalifikacija za Eurobasket 2021. godine.

Izabranici Veljka Mršića tako su vezali dvije pobjede u nizu, što je za hrvatsku košarku vijest sama za sebe.

Hrvatski košarkaši pobjedu su osigurali sjajno odigravši posljednjih deset minuta, kada su u potpunosti zaustavili domaćina, koji je kvalifikacije otvorio pomalo senzacionalnom pobjedom na gostovanju u Turskoj.

Koliko su kvalitetno odradili defanzivu najbolje svjedoči podatak da su Nizozemci imali čak 16 izgubljenih lopti, što je moralo biti kažnjeno.

Roko Ukić bio je prvo ime u hrvatskim redovima, najiskusniji hrvatski košarkaš ubacio je 14 poena uz 6 asistencija, pogodio je četiri trice iz devet pokušaja, ali je dvije trice vezao u četvrtoj četvrtini, kada se utakmica lomila.

Konačno se prelomila u posljednje tri minute, Mršićevi izabranici imali su minimalnu prednost (59:60), ali su ubačajima Drežnjaka, Rogića, Marića i Šakića riješili sve dvojbe.

Uz Roka Ukića, velik je doprinos novoj pobjedi dao još jednom odličnom utakmicom Mateo Drežnjak (13 poena),  Darko Planinić ubacio je 12 poena uz šest skokova.

Nizozemce je predvodio Yannick Franke sa 11 poena.

U drugoj utakmice skupine D Švedska je pobijedila Tursku 87:80 (18:20, 29:18, 20:17, 20:25).

Sljedeći kvalifikacijski krug igra se 26. i 29. studenog ove godine. Hrvatska prvo dočekuje Tursku, a onda tri dana kasnije gostuje kod Švedske.

Pravo nastupa na Eurobasketu, što će se u lipnju 2021. godine igrati u Češkoj, Italiji, Gruziji i Njemačkoj, steći će tri prvoplasirane reprezentacije iz svake skupine.

Hrvatski košarkaši napravili su velik korak prema Eurobasketu i na najboljem su putu da svoj posao odrade bez ikakvih stresova.

NIZOZEMSKA: Franke 11, Van der Vuurst 10, Van Zengeren, Alberts, Williams 5, De Jong 9, Kherrazi 2, Van der Mars 5, R. Schaftenaar, O. Schaftenaar 3, Kok 4, Kloof 10.

HRVATSKA: Perković, Perić, Marčinković 8, Krušlin 2, Ukić 14, Planinić 12, Bilan, Drežnjak 13, Mavra, Rogić 8, Šakić 8, Marić 4.

Rezultati 2. kola skupine D: Nizozemska – Hrvatska 59:69, Švedska – Turska 87:80.

Poredak: Hrvatska 4 (2-0), Švedska 3 (1-1), Nizozemska 3 (1-1), Turska 2 (0-2).