Subota, 21. studenog 2015. 15:35 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Danske

Prva utakmica 3. runde: Zamet - Odense 23:28 (15:13)

Kup EHF-a za rukometašice - 3. runda, prva utakmica

Suci: Laurynas Mykolaitis i Gytis Sniurevicius (oba Litva). EHF-delegat: Urmo Sitsi (Estonija)

ZAMET: Paurević, Plahinek 1, Karlić, Jerčinović 2, Židek, Miočinović 1, Tabar, Milosavljević 5, Toto 4, Strukar, Bunić 2, Bukvić 4 (4), Šegota, Mičijević 4, Gugić

ODENSE: Masson, Kondrup, Bækhøj 2, Kristensen 3, Bach, Svangaard 3, Jakobsen 6, Iversen 3, Adler 6 (5), Folden, Haugsted 2, Birkedal 1, van der Wissel, Linnel 2, Offendal

Sedmerci: Zamet 4 (4) Odense 5 (5)

Isključenja: Zamet 14 minuta Odense 16 minuta

Crveni karton: Židek (53)

Rukometašice Zameta izgubile su od danskog Odensea u prvoj utakmici treće runde Kupa EHF-a od danskog Odensea rezultatom 23:28. Danak su Riječanke platile umorom u nastavku susreta pa su nakon petnaest u prvom zabile samo osam golova u drugom dijelu. U 23. minuti utakmice Zamet je imao prednost od 13:8 i priliku za odlazak na šest pogodaka viška, izabranicama Adrijane Prosenjak valja odati priznanje na dobro odrađenih četrdeset minuta susreta u kojima su pokazale da u Dansku nisu došle s bijelom zastavom.

Posjeta uglavnom izostala
Iako se u danu uoči utakmice dalo naslutiti da bi dvoranica u Otterupu koja prima svega tisuću ljudi mogla biti popunjena, djelovala je otužno i poluprazno, kao kakav skup za odabrane prijatelje rukometa. Izgleda da je i Dancima cijena od sto k(r)una previše za pogledati europsku predstavu svoga kluba. Nisu se domaći navijači nakon utakmice dugo zadržali u krugu dvorane koja uz pivo može ponuditi i kuglanje, fliper, zračni hokej i skupocjene kavu i sendviče.

Zamećanke su krenule pogotkom Tee Bunić iz kontre, ali i obranom 5-1 kojom su nastojale umrtviti igru inače vrlo brzih i agresivnih Dankinja. Prvi je njihov udarac obranila Helena Šegota, napravile su domaće igračice i dvije tehničke greške u uvodu utakmice što je Zametu, samo formalnom domaćinu donijelo prednost od 3:0 u četvrtoj minuti.

Uz Teu Bunić pogotke su postigli Ćamila Mičijević i Mila Toto. Zamet je problema imao samo za vrijeme dok je zbog isključenja vani morala Josipa Jerčinović pa je u tom vremenu golovima Iversen, Adler i Kristensen riječka prednost bila smanjena na 4:3.

Od gola Dejane Milosavljević za 4:1 Riječanke su dugo vremena bile bez učinka koji bi dodatno popravio stanje na semaforu. Domaće su rukometašice trenutke Zametove neefikasnosti kažnjavale golovima pa je Maria Adler u 8. minuti izjednačila na 4:4, a norveška reprezentativka Maja Jakobsen dvije minute zabila za prvo dansko vodstvo u trenucima kad je Odense bio s igračem više zbog isključenja Ćamile Mičijević.

Nakon sedam minuta golgeterskog posta zatvorila ga je Dejana Milosavljević s dva vezana pogotka za Zametovih 6:5. Prethodno riječkoj mini-seriji upozorenje je na klupi dobila Adrijana Prosenjak zbog pritiska na suce, a nastavak novih uspješnih riječkih minuta osigurala je Tea Bunić novim pogotkom u 14. minuti za 7:5.

U 16. minuti prvo domaće isključenje skrivila je Birkedal, a na tom valu Zamet je stigao 8:6 drugim pogotkom Ćamile Mičijević. Ipak, ta se prednost brzo istopila golovima Kristensen i Iversen. Ista se nedugo zatim vratila, ali i povećala zahvaljujući golovima Toto i Ele Bukvić iz dva vezana sedmerca pa je rezultat na kraju 20. minute bio 11:8 za Zamet.

Istini za volju, prednost je u završnoj trećini prvog poluvremena dodatno narasla, zabijala je (dvaput) Toto, a branila (triput) Šegota pa je u 23. minuti bilo i 13:8 za Riječanke uz promašenu kontru za plus šest Josipe Jerčinović.

Riječka prednost bila je održana do kraja prvog dijela. Nije bilo rješenja za udarce Čamile Mičijević, zabila je jednom i Kristina Plahinek, a Dankinje su smanjile na dva pogotka zaostatka golovima Stine Svangaard. Šteta, samo sedam minuta ranije Zamećanke su mogle prelomiti stvari kod 13:8.

Drugo poluvrijeme pogotkom za Odense otvorila je Haugsted, a Zamećanke su mogle krenuti u novi uspješan period nakon drugog isključenja Birkedal. Za ostanak na kakvoj-takvoj rezultatskoj odvojenosti zabila je Josipa Jerčinović nakon školski stvorene situacije s viškom na krilu. Slična situacija dogodila se i minutu kasnije kada je uspješnija bila brazilska vratarka Masson koja je zaustavila i šut Ćamile Mičijević.

Ćamila je u 35. minuti bila isključena po drugi puta, a samo nekoliko sekundi kasnije na klupi za kažnjene igračice pridružila joj se Mila Toto pa se igralo šest na četiri. Dankinje to koriste pa u 36. minuti prelaze u vodstvo preko Suzanne Baekhoj (17:16). Već u 37. minuti situacija je bila obrnuta. Isključenja Baekhoj i Haugstedt značila su da je Zamet imao dvije igračice više, ali u tom periodu nije uspio zabiti pogodak. Dojam je u prvih deset minuta nastavka bio da su Riječanke trebale novo zagrijavanje da bi se dizelski motor doveo u radnu temperaturu.

Odense je u 41. minuti golom Jakobsen otišao na plus tri (19:16), a riječka je ekipa živjela samo od pogotka Josipe Jerčinović u prvom napadu. Jerčinovićka je nakon jedanaest minuta posta zabila i drugi gol, mogla se u sljedećem napadu pridodati i Dejana Milosavljević da njen udarac od poda nije otišao visoko preko gola.

Nepogrešiva je u drugom poluvremenu bila Maja Jakobsen, potpisnica gola za danskih 21:18 u 44. minuti. Zamećanke su u nastavku sustizale domaće vodstvo u nekoliko pokušaja, trebalo je Dankinje ponovo umrtviti i prilagoditi svojoj igri.

U tome Riječanke nisu bile uspješne. U nastavku se golgetericama Odensea priključila i Jennie Linnell, no danska prednost nije išla preko tri gola razlike do ulaska u završnicu.

U završnicu utakmice obje su ekipe ušle umorne, a ona riječka i s igračicom manje. U 52. minuti Lara Židek je zbog opasnog starta dobila izravni crveni karton što je dodatno smanjilo ionako usku Zametovu klupu po pitanju vanjskih igračica. Odense je mogao i do prednosti od pet golova u 54. minuti da je Jennie Linell realizirala kontru koju joj je obranila Helena Šegota.

Konačnih pet pogodaka riječkog zaostatka vrlo je vjerojatno ponudilo odgovor na pitanje koji će klub proći u osminu finala Kupa EHF-a. Uzgred, Riječanke su pokazale karakter, a nedvojbeno će to učiniti i u nedjelju kada od 14 sati u Odenseu počinje uzvratni susret.