MAXtv Prva liga: Rijeka pobijedila Zagreb i izborila nastup u pretkolu Europske lige!

Nedjelja, 26. svibnja 2013. 19:47 Napisao  I. V.

Utakmica 33. kola: Zagreb - Rijeka 1:4 (Abdurahimi 77'/ Benko 12',  55', Jugović 37', Čulina 81'). Nogometaši Rijeke izborili su nastup u Europi zahvaljujući remiju Zadra i Splita

MAXtv Prva liga - 33. kolo

ZAGREB - RIJEKA 1:4

Stadion u Kranjčevićevoj. Gledatelja: 500

Sudac: Igor Križarić (Čakovec) 7

Žuti kartoni: Škarabot (7), Mujanović (20), Kovačić (32)

Strijelci: 0:1 Benko (12), 0:2 Jugović (37), 0:3 Benko (55), 1:3 Abdurahimi (77), 1:4 Čulina (81)

ZAGREB: Livaković 5, Jurendić 5, Kolinger 5, Djengoue 5,5, Bevab 5, Kovačić 5, Štrok 5 (65 Vojtuš -), Šovšić 5, Mitrović 5 (46 Dedić ), Medić 5, Abdurahimi 5,5

RIJEKA: Vargić -, Marić 6 (80 Datković -), Knežević 6,5, Neretljak 6,5, Škarabot 6,5 (86 Čaval -), Brezovec 7, Močinić 6,5, Mujanović 6,5, Jugović 7, Alispahić 6 (71 Čulina -) , Benko 7,5

ZADAR - SPLIT 2:2

Igralište Stanovi. Gledatelja: 1.500. Sudac: Damir Batinić (Osijek).  Strijelci: 0:1 Belle (32'), 1:1 Buljat (45'), 1:2 Rebić (50'), 2:2 Perica (68'-11m).
Žuti kartoni: Perica, Bilaver, Buljat, Sarić (Zadar), Pehar, Vojnović, Radotić, Rebić, Baraban, Glavina (Split). Crveni karton: Radeljić (Split, drugi žuti, 90').

ZADAR:
Gluić, Bilaver (od 46' Sarić), Vasilj (od 75' Šimurina), Ivančić (od 70' Surać), Begonja, Buljat, Jerbić, Banović, Perica, Prahić, Ljubović.

SPLIT:
Vuković, Glavina, Glumac, Baraban, Erceg (od 22' Vojnović), Rebić, Radotić, Pehar (od 81' Kvesić), Radeljić, Paracki, Belle (od 59' Bagarić).

Nakon što su Kantridu zavili u crno, Zadar je protiv Splita odigrao 2:2 i osigurao ostanak u ligi, te promovirao Rijeku u Europsku ligu. Vrijedan bod domaćinu donio je Perica pogotkom u 68. minuti.

Nogometaši Rijeke uvjerljivo su pobijedili (4:1) Zagreb u zadnjem kolu i zahvaljujući neodlučenom rezultatu utakmice u Zadru (2:2) ostvarili plasman u pretkolo Europske lige. U utakmici  u Kranjčevićevoj ništa nije bilo upitno, Rijeka je odigrala odgovorno, taktički pametno i dovoljno poduzetno da je Zagreb od početka do kraja utakmice izgledao kao nižerazredna momčad.

Matjaž Kek odlučio se za promjene u potrazi za boljim protok lopte, pa su u sredini zaigrali Alispahić i povučeniji Močinić. Ispred vratiju debitirao je Vargić, pokazalo se da je promjena vratara bila kozmetička jer vratar Rijeke nije imao posla.  Jugoviću i Mujanoviću na bokovima odgovaraju široka prostranstva poput stadiona u Kranjčevićevoj, Benko je bio sam u vrhu napada...

Dobar odabir za utakmicu protiv solidne drugoligaške momčadi, koja je većim dijelom prvog dijela održavala ravnomjeran odnos u posjedu lopte na sredini terena. U završnici Zagreb nije imao rješenja za razliku od Rijeke, koja je u prvom dijelu postigla dva lagana pogotka.

U 12. minuti Mujanović se probio desnom stranom do korner-linije, pet metara od prve vratnice, i odigrao preciznu povratnu loptu za natrčalog Benka, koji ove sezone rijetko griješi u takvim pozicijama. Školska akcija završena je Benkovim zakucavanjem u ravnini prve vratnice - 0:1.

Pogodak je odredio način igre Rijeke, koja je prepustila središte igrališta domaćinu. Poglavito nakon što je u 19. minuti Zagreb umalo kaznio izlazak zadnje riječke linije. Bevab je na desnoj strani pobjegao Mujanoviću i primio loptu iza leđa riječkih stopera, izašao pred Vargića, slučajno ostao u posjedu lopte, ubacio prizemno na drugu vratnicu gdje je Neretljak s gol-crte loptu izbacio u polje ispred Abdurahimija.

Igrači Zagreba imali su još samo jednu priliku na utakmici!

U 21. minuti Rijeka se brzo prebacila na Zagrebovu polovicu, Benko je primio loptu na vrhu kaznenog prostora, odigrao za Brezovca kojemu Bevab u odsutnom trenutku skida loptu s kopačke.

U 37. minuti igrači Rijeke ponovo su znalački kaznili pogrešan raspored u zadnjoj Zagrebovoj liniji. Škarabot je ubacio slijeva, Alispahić u srcu kaznenog prostora loptu prsima odigrao za Jugovića, koji je ostao sam na 12 metara i snažnim udarcem svladao Livakovića - 0:2.   Sve se to kao na treningu odvijalo između dva Zagrebova stopera!

U drugom dijelu Kek je gurnuo Jugovića u sredinu, ojačao središnji blok i otvorio Škarabotu lijevu stranu. Nestala je zadnja Zagrebova šansa da će kroz posjed lopte doći do vratara Rijeke. Rasterećeni rezultatom, igrači u bordo dresovima potpuno su preuzeli kontrolu igre: zauzeli su  nadmoćan stav u bloku,   lagano stvarali višak u sredini terena i okomito izlazili na zadnju liniju. Treći pogodak ipak su postignuli iz prekida.

U 55. minuti Brezovec je ubacio iz kuta, Benko utrčao na prvu vratnicu, skočio i trzajem glavom loptu skrenuo u suprotni kut - 0:3.

Ionako nemoćni Zagreb nakon trećeg pogotka Rijeke počeo je igrati da mu prođe prvoligaško vrijeme. Rijeka nije podizala ritam, preostalo je osluškivati rezultat iz Zadra.

Mujanović (60), Brezovec (63) iz slobodnog udarca, Benko (76) atraktivnim škaricama bili su blizu pogotka, koji se ničim izazvan dogodio na drugoj strani. Marić se poskliznuo u odsutnom trenutku, Abdurahimi ušao s lijevog boka i desnom nogom precizno pogodio suprotni kut - 1:3.

U 81. minuti Čulina je izborio prekršaj na 17 metara, izveo slobodni udarac kojim je iznenadio Livakovića pogodivši dalji kut - 1:4.