RIJEKA PORAŽENA U SPLITU

Lisjakova pogreška razotkrila slabosti momčadi

Subota, 14. travnja 2012. 21:50 Napisao/la  Ivan Jelić

Split - Rijeka 2:0. Vodeći pogodak Splićana istog trenutka rasplinuo je obrambeni balon Rijeke

SPLIT - RIJEKA 2:0
Stadion Park mladeži. Gledatelja: 1500
Sudac: Zlatko Šimčić 6,5 (Koprivnica)
Žuti kartoni: Hrgović (59), Obilinović (60)
Crveni karton: Švrljuga (73)
Strijelci: 1:0 Vitaić (64), 2:0 Čop (70)
Split: Zagorac 6,5, Marčić 6,5, Križanac 6,5, Vidić 6,5, Hrgović 6, Vitaić 7, Šindik 6, Tešija 5,5 (61 Pehar 6), Erceg 6,5 (84 Golubar -), Čop 6,5, Baraban 5,5 (46 Obilinović 6,5)
Rijeka: Lisjak 5, Čagalj 6, Drpić 6, Datković 5,5 (85 Grujević -), Švrljuga 5, Čaval 6, Močinić 5,5, Živulić 5,5, Stepčić 5 (77 Miloš -), Čulina 6, Palibrk 5,5 (87 Matovina -)

U 64. minuti Ante Vitaić izveo je slobodan udarac s 30-tak metara, snažan udarac preko živog zida nije baš bio toliko snažan da bi iskusni Lisjak reagirao tako nepretno. Vrataru Rijeke lopta je izmigoljila iz ruku uz desnu vratnicu i završila u mreži - 1:0.

Vodeći pogodak Splićana istog trenutka rasplinuo je obrambeni balon Rijeke, uslijedila je tipična reakcija momčadi koju samo pozitivan rezultata drži na okupu. U 70. minuti Obilinović je okomitim pasom izbacio Ercega koji bježi lijevom stranom, ubacuje loptu na drugu vratnicu gdje natrčava Čop kojemu je s tri metra udaljenosti preostalo obaviti lakši dio posla - 2:0.

Tri minute kasnije Švrljuga je u zračnom duelu rukom po glavi zahvatio Hrgovića što je sudac Šimčić prestrogo ocijenio crvenim kartonom. Rijeka je ostala s desetoricom igrača u situaciji kada je trebalo stizati dva pogotka zaostatka. Prema onom kako igra ovoga proljeća, pogodak ne bi postignula ni da je imala dva igrača više.

U 42. minuti u gužvi nakon prekida Čop je periferno ugledao Vidića, prebacio loptu preko glave za splitskog braniča, koji iz okreta 14 metara od vratiju udara loptu. Vratar Rijeke čvrsto je u padu prigrlio loptu čime je osujećena jedina (polu)prilika domaćina u prvom dijelu utakmice.

Opisana akcija sve govori o kvalitetni nogometa koji se igrao na Parku mladeži do vodećeg pogotka Splićana. Od zatvorenije formacije Rijeke nije se ni očekivala nekakva poduzetnost, u potpunosti je razočarala splitska momčad koja ni po čemu nije pokazala da se iduće sezona namjerava natjecati u europskim pretkolima. Naravno da je mlaki splitski pristup olakšao posao igračima Rijeke, koji su na splitski travnjak istrčali s namjerom da sačuvaju živu glavu. Isti raspored koji je u Puli donio bod ohrabrenja, u Splitu je djelovao još sigurnije. Lakoća kojom su riječki igrači zatvarali prilaze prema Lisjaku utakmicu je pretvorila u dosadne pokušaje domaćina koji niti je mogao, niti znao kako raširiti riječku obranu.

Inače, razvoj ovakvih utakmica bez sadržaja tjera ljude od nogometa, što nije riječki problem. Riječki je problem da je ovako negledljiv nogomet može istjerati iz lige. O riječkom napadu ove sezone napisani su traktati pod zajedničkim naslovom: u potrazi za izgubljenim vremenom!  Ipak treba spomenuti da je Palibrk u 10. minuti sam iskosa na lijevoj strani krenuo prema vratima Splita, ali je njegov udarac završio traljavo. Kao i obično!

Do pogotka Splićana u drugom dijelu nije se dogodilo ama baš ništa što bi nagovijestilo promjenu rezutata, dojam da obje momčadi ne bi postignule pogodak do početka iduće sezone dovela je u pitanje samo trenutačna pozicija Rijeke na ljestvici. Nastavi li ovako igrati u završnici prvenstva, pitanje je gdje će Rijeka iduće sezone igrati.