MAXTV PRVA LIGA

Rijeka - Dinamo 3:0, prvak pao na Kantridi!

Subota, 22. rujna 2012. 21:02 Napisao  I. V.

Nogometaši Rijeke pobjedom nad Dinamom nisu postali prvaci, ali pokazali kako se igra protiv prvaka

MAXtv Prva liga - 9. kolo

RIJEKA - DINAMO 3:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 8000

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica)

Žuti kartoni: Kelava (35), Neretljak (35), Čop (60), Mujanović (72), Vrsaljko (82), Pivarić (87)

Strijelci: 1:0 Cesarec (16), 2:0 Weitzer (54), 3:0 Kreilach (83-11m)

RIJEKA: Lisjak 7 - Datković 7, Knežević 7, Neretljak 7,5 - Mujanović 6,5, Kreilach 7,5, Močinić 6,5 (87 Vranješ -), Weitzer 7, Čaval 6,5 (73 Marić -) - Benko 6,5 (68 Čulina -), Cesarec 7

DINAMO: Kelava 6 - Vrsaljko 5,5, Vida 6, Tonel 6 (60 Kovačić ), Pivarić 5,5 - Ademi 6 (77 Peko -), Brozović 6, Sammir 7 - Carrasco 6 (46 Alispahić 6), Čop 5,5 - Beqiraj 6

Nogometaši Rijeke pobijedili su Dinamo rezultatom 3:0 u utakmici, koja će obilježiti novo razdoblje riječkog nogometa. Na Kantridi je šaptom pala najbolja hrvatska momčad, koja nastupa u Ligi prvaka. Nogometaši Rijeke pobjedom nad Dinamom nisu postali prvaci, ali pokazali kako se igra protiv prvaka.

Prvo poluvrijeme utakmice ogledni je taktički primjer kako objektivno slabija momčad može ravnopravno igrati protiv pojedinačno kvalitetnijih igrača. Rijeka je u prvom dijelu čuvala prostor ispred svog kaznenog prostroa, dvaput znalački prešla središte terena, postigla jedan pogodak i propustila prvu meč-loptu.

U 16. minuti odbijenu loptu na lijevoj strani primio je Weitzer, koji je prošao Vidu i mirnim, tehnički savršenim ubačajem pogodio Kreilacha u ravnini druge vratnice. Kreilach je glavom naciljao prečku od koje se lopta odbila i prešla gol-crtu prije nego to je Kelava mahinalno izbacio loptu na noge staloženom Cesarcu, koji je u pravo vrijeme bio na pravom mjestu i lijevom nogom zatresao mrežu za unrebes na tribinama - 1:0.

20120922180610-0f5007f1Danijel Cesarec postiže pogodak za 1:0/Foto Sandro Donda

U prvoj minuti sudačke nadoknade Cesarec je primio loptu na poludistanci, sjajno ubacio u prazni prostor brzonogog Mujanovića, koji je izbjegao zaleđe i krenuo sam prema Kelavi. U odsutnom trenutku Mujanović nije reagirao dobro, Kelava je rutinskim "ulaskom u udarac" uspio zaštititi praznu mrežu.

Tijekom cijelog prvog dijela prevođen izvrsnim Sammirom u središnjem dijelu, Dinamo je jalovo demonstrirao individualnu snagu igrača koji su do utakmice protiv Rijeke suvereno vladali hrvatskim travnjacima. Rijeka sigurno nema bolje igrače, ali je bila bolja momčad. Uzalud je Dinamo kroz posjed lopte pokušavao probiti riječku obranu. Unatoč osjetnoj premoći modri su propustili samo dvije izgledne prilike.

U 22. minuti lopta je nakon ubačaja iz kuta doletjela do Beqiraja na suprotnoj strani, odmjereni udarac pogodio je vratnicu. U 26. minuti Carrasco je primio dubinsku loptu u kaznenom prostoru, ali je otišao predaleko da Lisjak ne bi uspio zatvoriti kut. Uz Brozovićev udarac (22)  s vrha kaznenog prostora to je bilo sve konkretno od Dinama, sve ostalo spada u domenu dojma.

Početkom nastavka opet se zatresla  riječka vratnica, Beqiraj je ušao u kazneni prostor zdesna i onda snažnim udarcem pogodio suprotnu stativu. Na odmoru trener Ante Čačić ostavio je u svlačionici Carrasca, uveo Alispahića i promijenio raspored igrača u napadu.

U 54. minuti promijenio se rezultat, prije nego što je na novom semaforu zasvijetlilo 2:0 stijene su se skoro srušile. Na kraju polukontre Weitzer je osjetio gdje će se lopta odbiti nakon zračnog duela, udario po lopti iz prve i pogodio desni kut - 2:0.

Čačić je iz igre izveo stopera Tonela, uveo Kovačića i krenuo u totalni napad. Rijetko viđena slika na Kantridi: desetorica igrača u bijelim dresovima stisnuti u kaznenom prostoru odolijevali su Dinamovim nasrtajima u režiji sjajnog Sammira. Njegova minijatura (64) po lijevoj strani kaznenog prostora umalo je završila pogotkom, lopta se poput biljarske kugle probijala kroz gustiš prije nego što je Neretljak riješio problem izbacivši loptu izvan igrališta.

Nošeni fantastičnom podrškom s tribina igrači Rijeke mirno su održavali gusti raspored iskazavši zadivljujuću razinu koncentracije. Odigrali su obranu praktično bez pogreške, u posljednjih pola sata Dinamo unatoč velikom pritisku nije stvorio ni jednu priliku.

U 83. minuti dogodila se kontra na koju su Riječani čekali cijelo drugo poluvrijeme. Čulina je izbjegao pažnji zadnje linije gostiju, Vrsaljko je posegnuo rukom za napadačem Rijeke, koji je pao na ulazu u kazneni prostor, a sudac Šimčić pokazao na bijelu točku. Kreilach je bio siguran izvođač kaznenog udarca za velikih 3:0 koji ulaze u povijesti riječkog nogometa.