ZADRANI ODNIJELI BOD

Rijeka razočarala na domaćoj premijeri

Petak, 27. srpnja 2012. 21:26 Napisao  I. V.

Rijeka - Zadar 0:0. Navijači su priredili atmosferu kakvu prikazani nogomet nije zaslužio

RIJEKA - ZADAR 0:0

Utakmica 2. kola Prve HNL: Rijeka - Zadar 0:0. Stadion na Kantridi. Gledatelja: 6.000. Sudac: Bruno Marić (Daruvar). Žuti kartoni: Ćurjurić (28), Banović (45), Sarić (48), Vasilj (55), Tokić (90+2), Jerbić (90+5)

RIJEKA: Lisjak -, Mierzejewski 6, Knežević 6, Neretljak 6, Čaval 5,5 (90+2 Weitzer -), Kreilach 5,5, Brezovec 6,5 (65 Vranješ -), Gabrić 5,5 (70 Miloš -), Čulina 5,5, Mutombo 6, Benko 6.

ZADAR: Gluić 7 (49 Ježina 7), Bilen 6,5, Jerbić 7, Prahić 6,5, Vasilj 6, Sarić 6, Tokić 6, Begonja 6, Ćurjurić 6,5 (68 Surać -), Banović 6, Ivančić 6 (64 Jolić -).

Nogometaši Rijeke nisu uspijeli pobijediti Zadar u prvoj utakmici pred svojim gledateljima, koji su priredili atmosferu kakvu prikazani nogomet nije zaslužio. Početna nervoza učinila je svoje. Umjesto agresivne i rastrčane domaće momčadi, početnu inicijativu preuzela je zadarska momčad zbijena u čvrstom rasporedu ispred kaznenog prostora. Klasični obrambeni raspored s 5 igrača (3 stopera) u zadnjoj liniji odmah je pokazao kakav će težački posao čekati bijele. U prvih desetak minuta mlaki naleti na zadarski štit omogućili su mirnijim gostima da lagano stvaraju višak na sredini terena i  odigraju nekoliko napadačkih akcija od kojih je ona u 7. minuti umalo završila pogotkom. U povezanoj akciji Ćurjurić je ostao  na 16 metara, snažno udario po lopti koja je završila u lijevoj vratnici.

Nakon desetak minuta bijeli su se primirili, podignuli neophodnu dozu agresivnosti i počeli u sredini stvarati pritisak uglavnom na Brezovčev pogon. Međutim, prave prilike na postavljenu zadarsku obranu uglavnom su dolazile nakon ubačaja ili iznuđenih pogrešaka. U 15. minuti Kreilach nije glavom dobro zahvatio loptu, koja je u visokom lobu pretjela vratara Gluića. Zadarski vratar ipak je u padu uspio loptu izbaciti s gol-crte.

Volpi na tribinama
Gabriele Volpi odgledao je utakmicu u društvu predsjednika Damira Miškovića i ministra Željka Jovanovića. Budući vlasnik Rijeke nije se nagledao dobroga nogometa, ali je barem mogao uživati u atmosferi koja je željna dobroga nogometa.

Negdje od te minute bijeli su počeli dizati ritam koji je u središnjici određivao borbeni Josip Brezovec. Nije to bila igra zbog koje će gledatelji hrliti na Kantridu, riječka je momčad jednostavno počela pritiskati budući da loptom kroz zadarski gustiš nije mogla, znala proći. U takvoj igri prilike se obično događaju kao posljedica neforsiranih pogrešaka obrane kakvu je u 24. minuti učinila zadarska zadnja linija. Čulina se probio kroz sredinu, Jerbić uklizao u prazno, Čulina je pao,  a sudac Marić samo odmahnuo rukom kada je cijela riječka klupa skočila tražeći najstrožu kaznu.

U 26. minuti na trenutke raspoloženi Čulina na odbijenu Vasiljevu loptu ostao je sam na 14 metara od Gulića, ali nije dobro zahvatio loptu. U 34. minuti ponovo je do izražaja došla riječka skok-igra, na ubačaj zdesna Neretljak je nadvisio buket igrača i promašio vrata u situaciji koja je mogla završiti pogotkom.  Stalni pritisak urodio je najboljom prilikom u 45. minuti, kada su Benko i Gabrić izmakli pažnji zadarskih stopera, ali su se u presudnom trenutku nespretno sudarili  pred vratarem Gluićem.

Što se gostiju tiče, od 7. minute u prvom dijelu više nisu konkretno zaprijetili, ali su u nekoliko navrata kroz osmišljene kontranapade pokazali da mogu zaprijetiti. U drugom dijelu ništa se u pristupu i sastavima nije promijenilo osim što je ozlijeđeni vratar Gluić morao izaći iz igre. U 52. minuti napokon je bljesnuo Benko. Mutombo je dugačkom loptom izbacio Benka ukoso iza zadarske linije, lopta je po snažnom udarcu iz teške pozicije okrznula prečku. U 55. minuti gosti su dočekali priliku utakmice. Čaval je pogriješio i izgubio loptu na sredini terena, u brzoj polukontri Begonja je s desnog boka pecizno odigrao prema natrčalom Ćurjurićem, koji promašio prazna vrata sa 7 metara!

Nastavile su se riječke muke! Momčad koja nema jasno definiranu igru i pojedinačnu kvalitetu da potezom riješi utakmicu, mora se osloniti na sirove nogometne strasti. Htijenja zaista nije nedostajalo, bijeli su silno željeli pobjedu.  U 65. minuti Scoria je iz igre izvukao najboljeg igrača (?) Brezovca, na njegovo mjesto ušao je nespremni Vranješ, a vrijeme je počelo raditi za goste. Nervoza je polako počela uzimati danak u ionako hektičnoj igri domaćih igrača, pogrešna dodavanja smjenjivala su se jedna za drugim. Kako je vrijeme odmicalo gostujući igrači sve su više dobivali na sigurnosti, Brezovčevim izlaskom nestalo je i ono malo neophodne agresivnosti u sredini. Budući da Scoria ništa nije mijenjao u osnovnom rasporedu, ništa se u načinu igre nije ni moglo promijeniti.

Stihijski pokušaji dvaput su dobili nekakv smisao. U 83. minuti Čaval je ubacio, a Ježina uhvatio loptu ispred Benka, koji je u 88. minuti dobio aplauz za atraktivan potez. Udarac škaricama na ubačaj Čuline nije bio precizan. Čak šest minuta sudačke nadoknade nije moglo nadoknaditi sve što je propušteno prije nego što je utakmica počela.  Mutombov (90+5) promašaj glavom logična je posljedica zbivanja na terenu.