PRVA HNL

Rijeka i Osijek podijelili bodove u derbiju kola

Nedjelja, 16. rujna 2018. 20:54 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 7. kola: Rijeka - Osijek 1.1. Strijelci Heber (57) i Bočkaj (64). Osječka momčad ostavila bolji dojam i stvorila više izglednih prilika

Zoran Kvržić (Rijeka ) i Petar Bočkaj (Osijek)
Zoran Kvržić (Rijeka ) i Petar Bočkaj (Osijek) Foto: Lario Tus

Prva HNL - 7. kolo

RIJEKA - OSIJEK 1:1

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 5127

Sudac: Fran Jović (Zagreb) 6

Strijelci: 1:0 Heber (57), Bočkaj (64)

Žuti kartoni: Grahovac (21), Bočkaj (51), Lončar (76), Pavičić (92)

RIJEKA: Sluga 6,5, Pavelić 6, Escoval 6, Punčec 6, Mamić 6, Grahovac 6 (84 Ćanađija -), Capan 6 (68 Lončar -), Pavičić 6, Gorgon 6,5, Heber 7 (59 Kvržić 6), Puljić 6

OSIJEK: Malenica 6, Grgić 6,5, Guti 6,5, Škorić 7, Janža 6, Pušić 6, Bočkaj 7 (84 Čavar -), Mudražija 6,5 (90 Šorša -), Hajradinović 6,5, Henty 6 (74 Kamenar -), Marić 6

Nogometaši Rijeke i Osijeka odigrali su neodlučeno derbi 7. kola čime je Dinamo povećao prednost na ljestvici.

Utakmica je opravdala očekivanja što se tiče trke i agresivnosti, dojam je da Osječani imaju za čime žaliti.

Stvorili su više izglednih prilika, oštećeni su za kazneni udarac...

Matjaž Kek je iznenadio početnom postavom, Rijeka je derbi kola počela igrati u sastavu koji nikada nije igrao zajedno.

Posebno se to odnosi na zadnju liniju obrane, koja se temeljito promijenila nešto silom (Raspopović kažnjen, Zuta ozlijeđen), nešto milom (Župarić na klupi).

Promijenio je Kek povrh toga središnji i napadački trokut, svašta se na Rujevici događalo tijekom stanke zbog nastupa reprezentacije.

Ukratko, Rijeka je na terenu personalno izgledala kao da sezona tek počinje.

Zoran Zekić središnji trokut osječke momčadi prilagodio je poslovično opreznom Keku, koji uvijek igra s dvojicom defenzivnih veznjaka.

Bočkaj i Mudražija stajali su ispred Pušića, pa je osječka momčad prema osnovnom rasporedu imala jači napadački štih.

Osijek se na početku utakmice nametnuo upravo u središnjici, gostujući protok lopte bio je osmišljeniji i konkretniji.

U 15. minuti Marić je podvalio tzv. loptu iznenađenja za Mudražiju, koji je ubacio u slobodni prostor kroz sredinu kaznenog prostora, dotrčao do Sluge koji je uspio zatvoriti bliži kut.

Lopta se odbila u Mamićevu ruku, sudac Fran Jović previdio je očigledni kazneni udarac.

Nakon dvadesetak minuta riječka momčad podignula je razinu agresivnosti u duelima, što je bio jedini način na koji je mogla smanjiti osječki pritisak.

Za nadigravanje protiv Osijeka kroz posjed lopte nedostaje riječkoj momčadi još nekoliko igrača Pavičićevih kapaciteta.

U 22. minuti Pavičić je u trku lakoćom stvorio višak na nepostavljenu osječku obranu i pravodobno proigrao Hebera.

Najbolji strijelac Rijeke dvadesetak metara trčao je do Malenice.

Imao je sasvim dovoljno vremena za pripremu završnog udarca, ali nije dobro reagirao u odsutnom trenutku, pa je Malenica u letu uspio skinuti "zicer".

U preostalih petnaestak minuta riječka se momčad nametnula trkom, nije imala čime drugim uspostaviti balans.

Riječka završnica u igri na postavljene obrane ove sezone više ovisi o sirovim nagonima nego o finom osjećaju za igru koji ima Hajradinović.

U 40. minuti osječka je momčad osvojila loptu na sredini igrališta i krenula na nepostavljenu riječku obranu.

U dva dodavanja stvorila je višak po desnoj strani, gdje je Hajradinović znalački sačekao i onda u pravom trenutku proigrao Grgića.

Branič Osijeka izašao je iskosa pred Slugu i loptu pod pritiskom poslao preko vratnice.

U 49.i 54. minutama na vidjelo su izašle boljke u prekidima, Škorić i posebice Grgić na sreću Riječana nisu bili precizni u pokušajima glavama.

Oba puta slijeva iz prekida ubacio je Bočkaj, prvi put rukom iz auta, drugi put nogom iz slobodnjaka.

Osječani su ispucali svoje šanse, stigla je kazna.

U 57. minuti Janža je ničim izazvan izgubio loptu u svojoj trećini.

Pavelić je ostao sam na poludistanci zdesna, ubacio je prizemno u peterac, Malenica je ostao ukopan na crti, Heber je utrčao na drugoj vratnici, uklizao i zatresao mrežu - 1:0.

Nažalost, Heber je uskoro morao izaći zbog ozljede.

Odmah je osječka momčad pokazala kvalitetu, otvorila se utakmica.

U 60. minuti Henty, Hajradinović i Bočkaj poremetili su raspored zadnje riječke linije, Bočkaj je izašao ispred Sluge, koji je uz Kvržićevu pomoć uspio zatvoriti prolaz lopti.

U 64. minuti Bočkaj je iz slobodnog udarca pronašao prolaz lopti s vanjske strane "živog zida", znalački je pogodio mrežu uz nebranjenu vratnicu - 1:1.

Minutu kasnije Rijeka je propustila veliku priliku iz prekida, Escoval je nakon ubačaja iz kuta ostao sam na 6 metara, glavom je loptu poslao ravno u Malenicu.

Nastavilo se igrati za pogodak više, visoko su stajale obje obrane, ni jednoj momčadi očito nije odgovarao remi.

U 76. minuti Mudražija na Kamenarovo dodavanje, u 77. minuti Marić na Mudražijino dodavanje imali su prilike za otvoreni završni udarac. Drugi put je Sluga morao obraniti.

U 79. minuti Gorgon je osvojio tridesetak metara prostora, donio loptu u zadnju trećinu, proigrao Puljića čiji udarac sa 17 metara Malenica brani.

Do kraja utakmice osječka je momčad djelovala nešto organiziranije u prijenosu lopte, ali pravih prilika više nije bilo.