MAXTV PRVA LIGA

Split rutinski pobijedio Rijeku, bijeli razočarali

Petak, 20. srpnja 2012. 21:36 Napisao/la  SC

Utakmica 1. kola: Split - Rijeka 2:0. Utakmica nije opravdala naziv derbi jer Rijeka nije bila ravnopravan protivnik Splitu

Utakmica 1. kola MAXtv Prve lige

SPLIT - RIJEKA 2:0

Park mladeži. Gledatelja: 2000

Sudac: Igor Križarić (Čakovec)

Strijelci: 1:0 Vojnović (13), 2:0 Baraban (57)

Split: Zagorac, Radotić, Vidić, Galović, Hrgović, Vitaić, Erceg, Pehar, Rebić (83 Rašić), Vojnović (72 Jelić), Belle (56 Baraban)

Rijeka: Lisjak, Marić (78 Miloš), Knežević, Neretljak, Čaval, Kreilach, Brezovec (78 Vranješ), Močinić (65 Weitzer), Gabrić, Čulina, Mutombo

Nogometaši Splita pobijedili su Rijeku utakmici koja ni po čemu nije opravdala naziv derbi. Za derbi su potrebna dva barem donekle ravnopravna protivnika, a Rijeka je razočarala igrom, pristupom, trkom... svime što krasi natjecateljsku momčad koja želi plasman prvi vrhu ljestvice. Više od poraza riječku struku mora zabrinuti što je Split odigrao sasvim prosječnu utakmicu i pobijedio bez ikakvih poteškoća.

Umjesto rastrčane i goropadne Rijeke na travnjak Parka mladeži istrčala je prestrašena i nesigurna riječka momčad, koja se u početnih dvadesetak minuta jednostavno prepustila domaćinu. Ni trke, ni agresivnosti, ni elementarne želje za nadigravanjem! Riječki blok stajao je kao ukopan sve do 13. minute, kada je Čaval zaboravio Radotića na desnom boku. Radotić je dotrčao do korner-linije, povratnom loptom kao na treningu proigrao Vojnovića, koji je zaboravljen u ravni druge vratnice s 12 metara mirno loptu plasirao u mrežu - 1:0.

Zbunjenost riječke momčadi umalo je kaznio Rebić u 15. minuti. Nakon što je na lijevoj strani prošao nekoliko prepreka, napadač Splita pogodio je desnu vratnicu. U 20. minuti ponovo je zaprijetio Vojnović, koji je udarcem s 18 metara naciljao Lisjaka.

Nakon dvadesetak minuta potpune odsutnosti, riječka momčad počela je bojažljivo pokazivati želju za igrom. Močinić je u 24. minuti s 18 metara uputio prvi udarac u splitska vrata, pogodio je vratara Zagorca. U 26. minuti Čulina je prvi i posljednji put na utakmici stvorio višak, proigrao Brezovca, koji je ušao u kazneni prostor slijeva, ali nije bio precizan.

Utakmica koja ni kvalitetom ni ritmom nije opravdala očekivanja taman je počela naslućivati da Rijeka donekle može biti ravnopravna, kada je katastrofalno pogriješio Knežević. Vojnović je u 34. minuti oteo loptu neopreznom kapetanu Rijeke, sam krenuo prema Lisjaku, koji pravodobnom reakcijom u situaciji jedan na jedan spašava riječku mrežu.

U  43. minuti Neretljak je udarcem glavom pogodio prečku nakon Brezovčeva ubačaja iz kuta čime je propuštena najbolja riječka prilika.

Početkom drugog dijela pomaknula se riječka obrana prema centru igrališta, što je značilo da će se težište igre preseliti na domaću polovicu. Međutim, igrači u bijelim dresovima nisu uspjeli stvoriti niti pretpostavke tzv. kontinuiranog napada, Splićani su bez poteškoća oduzimali loptu i počeli koristiti sve više slobodnog prostora na riječkoj polovici.

Minutu nakon što je ušao, u 57. minuti Baraban je kaznio još jedan poremećaj u zadnjoj riječkoj liniji. Brzo su Splićan izveli polukontru, izborili poziciju za udarac s desnog boka, Lisjak je kratko odbio, a Baraban utrčao između Neretljaka i Marića i iz blizine lagano poentirao - 2:0.

Ni minus od dva pogotka ništa važno nije promijenio u riječkoj igri. U praktično istom rasporedu, s Čulinom žrtvovanim na oltaru taktike, Rijeka je bezuspječno pokušavala probiti splitsku obranu. Tek je ulaskom Weitzera Rijeka dobila jednog igrača postavljenog  bliže isturenom Mutombu, što je u 69. minuti umalo završilo pogotkom. Mutombo je proigrao Weitzera, koji se iskrao pažnji splitskih stopera, primio loptu na 15 metara, okrenuo se i naciljao lijevi kut. Vratar Zagorec obranio je zahtjevan udarac.

Zadnjih desetak minuta Rijeka je naizgled pojačala pritisak, braneći prednost Splićani su se nesvjesno pomaknuli prema vrataru Zagorcu, što su gosti mogli kazniti spletom okolnosti. Čaval je u 80. minuti ubacio s lijevog boka, lopta se odbila od nespremnog Čuline u desnu vratnicu.

Statistički momčadi su se poravnale u gađanju okvira, kada je Baraban u 89. minuti udarcem s 23 metra pogodio lijevu vratnicu.

Fotogalerija: Pixsell