MAXTV PRVA LIGA

Rijeka osvojila bod i drugo mjesto protiv Hajduka

Nedjelja, 02. prosinca 2012. 19:52 Napisao/la  Ivan Jelić

Utakmica 18. kola: Hajduk - Rijeka 1:1. Rijeka je povela iz Benkova slobodnog udarca, Maglica izjednačio

MAXtv Prva liga – 18. kolo

HAJDUK – RIJEKA             1:1

Stadion na Poljudu. Gledatelja: 10.000

Sudac: Domagoj Ljubičić (Osijek) 6,5

Žuti karton: Močinić (33), Radošević (45), Cesarec (49), Andrijašević (50), Mutombo (90+3)

Crveni kartoni: Knežević i Maglica (zbog međusobnog naguravanja nakon utakmice)

Strijelci: 0:1 Benko (45+1), 1:1 Maglica (51)

HAJDUK: Blažević 6, Vršajević 6, Maloča 6,5, Milović 6, Jozinović 6, Radošević 6,5, Lima 6,5, Stojanović 6 (84 Sušić -), Andrijašević 6, Maglica 6,5, Vuković 5 (46 Bencun 5)

RIJEKA: Lisjak 5,5, Mierzejewski (90+ 2 Marić -), Datković, Knežević, Neretljak, Mujanović, Močinić, Brezovec, Gabrić (75 Mutombo -), Benko, Cesarec (84 Weitzer -)

Hajduk i Rijeka podijelili su bodove u derbiju 18. kola čime se Rijeka osamila na drugoj poziciji uoči utakmice zadnjeg kola jesenskog dijela prvenstva. Utakmica je ispunila očekivanja, susrele su se dvije momčadi koje uspjehe temelje na snazi što znači da se igrao nabrijani nogomet lišen ljepote.

Nogometaši Hajduka očekivano su agresivno počeli utakmicu. Rijeka je neočekivano bojažljivo reagirala, pa je nepotrebna panika uvjetovala Hajdukov pritisak, koji nije imao realno uporište u igri po natopljenom travnjaku.

Poslije petnaestak minuta Rijeka je počela organizirano prelaziti na polovicu Hajduka, kako je vrijeme odmicalo sve je više počelo prevladavati iskustvo riječkih igrača. Da se riječka obrana malo bolje posložila na desnom boku, Hajduk ne bi pošteno ni zaprijetio. Ovako je zbog nekoliko nonšalantnih poteza na desnoj strani riječke obrane, Hajduk u nekoliko navrata stvorio privid opasnosti.

Prave opasnost za Lisjaka zapravo nije bilo tijekom cijelog poluvremena. U 23. minuti Vuković je udarcem glave loptu dodao riječkom vrataru, u 30. minuti Jozinović je iz zatvorene pozicije slijeva prizemnim udarcem pogodio Lisjaka na prvoj vratnici, a u 41. minuti Vršajević je sa 18 metara loptu poslao po sredini u Lisjaka.

Premda je Hajduk očekivano ostvario veći posjed lopte, Rijeka je ostvarila bolje prilike iz nekoliko kontranapada. Najbolju je propustio Benko u 24. minuti, kada je Mierzejewski precizno uputio centaršut s poludistance. Mlako upućena lopta uvjetovala je mlaki udarac glavom u Blaževića.

Knežević i Maglica pocrvenjeli
Nakon utakmice umalo je došlo do fizičkog obračuna između igrača. U sveopćem naguravanju pretjerali su Knežević i Maglica, kojima je vrlo dobri sudac pokazao crvene kartone prije nego što su ohladili glave pod tušem.

U 43. minuti Benko je pobjegao lijevom stranom, povratna lopta zamalo je pobjegla Mujanoviću u čistoj poziciji za udarac.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Rijeka je povela na provjereni način! Leon Benko maestralno je izveo slobodni udarac s 20 metara, lopta je preletjela „živi zid“ i uletjela u lijevu stranu vratiju nemoćnog Blaževića – 0:1.

Početak drugog dijela nalikovao je početku utakmice, Hajduk je krenuo agresivno i natjerao Rijeku da se okupi oko svog kaznenog prostora. Ovog puta pritisak je urodio plodom.

U 51. minuti Andrijašević je izveo slobodni udarac s lijevog boka, okomito upućena lopta doletjela je u peterac gdje nije bilo Lisjaka, pa je Maglica neometano loptu skrenuo glavom i pogodio cilj – 1:1.

Nošen euforijom nakon pogotka Hajduk je snažno pritisnuo u idućih dvadesetak minuta i ponovo je nekoliko paničnih reakcija u riječkoj obrani utakmicu učinilo uzbudljivom. Svako-toliko u kaznenom prostoru Rijeke izgledalo kao da je sudnji dan za riječki nogomet iako konkretnih prilika za Hajduk nije bilo.

Utakmica se smirila u zadnjih petnaestak minuta, kada su splasnula Hajdukova nastojanja da snagom slomi riječku obranu. Sve teži teren za igru počeo je određivati način igre, nogomet bez povezanih akcija sveo se na preskakanje igre.

U zadnjim minutama dvaput je zaprijetio Maglica. U 85. minuti napadač Hajduka udarcem glave pogodio je vratnicu nakon ubačaja s desne strane, a u 87. minuti uputio je snažni udarac u Lisjaka. Ako se tome doda pokušaj Radoševića (73) s 20 metara, Lisjak je loptu skrenuo u korner, bilo je to sve od Hajduka.

Od Rijeke nije bilo ničeg konkretnog u drugom dijelu! Došla je Rijeka u nekoliko navrata nadomak Blaževiću, bilo je obećavajućih situacija u kojima je nedostajao zadnji pas. Premalo da bi se rezultat mogao promijeniti.

Fotogalerija: Pixsell