MAXtv PRVA LIGA

Rijeka pobijedila Zagreb, Benko odlučio

Subota, 03. studenog 2012. 16:38 Napisao  I. V.

Utakmica 14. kola: Rijeka - Zagreb 1:0. U 43. minuti Leon Benko snažnim udarcem postigao je jedini pogodak

MAXtv Prva liga - 14. kolo

RIJEKA - ZAGREB 1:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4500

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica)

Žuti kartoni: Štrok (41), Mujanović (49), Brezovec (68), Mitrović (78)

Strijelac: 1:0 Benko (43)

RIJEKA: Mance 6 (72 Lisjak) - Datković 6, Neretljak 6, Knežević 6 - Čulina 5,5 (69 Gabrić -), Kreliach 6, Brezovec 6,5, Močinić 6, Mujanović 6 - Benko 6,5, Cesarec 6 (90+3 Weitzer -)

ZAGREB: Vidaković 6 (49 Herceg) - Pavlović 6, Nadarević 6, Djengoue 6,5 - Jurendić 5,5, Handžić 6, Šovšić 6,5, Štrok 6 (80 Vojtuš -), Bevab 5,5 - Mitrović 6, Medić 5,5

Nogometaši Rijeke pobijedili su Zagreb u utakmici nakon koje bi se u nekim drugim vremenima mogla upotrijebiti otrcana fraza da prave momčadi pobjeđuju i kad ne igraju dobro. Ova momčad Rijeke  rijetko igra dobro pa svaka pobjeda izgleda isto.

U 43. minuti Djengoue je srušio Cesarca na 18 metara od vratiju. Slobodan udarac izveo je Benko, koji je prizemnim udarcem pogodio "živi zid". Lopta se odbila Benku, koji je silovitom udarcem iz drugog pokušaja "probio živi zid" i zatresao mrežu u pravom trenutku za domaću momčad - 1:0.

U prvom poluvremenu na vidjelo je izašla kronična boljka riječke momčadi, koja ne može uspostaviti protok igre na organizirano postavljenu obranu budući da zbog načina igre i rasporeda pola momčadi ne sudjeluje u konstrukciji napada. Prema običaju, igra Rijeke svodila se na pojedinačne pokušaje i prekide iz kojih su bijeli ove sezone mogli postići barem dvostruko više pogodaka.

U prvom dijelu izgledne prilike nakon ubačaja iz kuta propustili su Kreilach (22, 45+1) i Neretljak (15). Što se tiče prilika Rijeke, to je bilo sve u nezanimljivom poluvremenu koje je odigrano u sporom ritmu.

Skromna momčad Zagreba rasla je sa svakom minutom, igrajući u sličnom rasporedu kao i domaćin. Unatoč tome što su ostavili dobar dojam u nekoliko povezanih akcija, gosti nisu stvorili ni jednu priliku jer u vrhu napada nemaju potrebnu kvalitetu. Niti imaju igrača poput Benka, koji će pogodak postići ni iz čega.

U 47. minuti Mujanović se uspio probiti desnom stranom, ubacio prizemno na prvu vratnicu gdje su se sudarili Vidaković, Benko i Cesarec.  Vratar Vidaković ostao je ležati prije nego što je mora izaći zbog ozljede.

Od gostiju se u drugom dijelu trebalo očekivati da će preuzeti veći rizik u igri, što je igra koja odgovara ovom profilu riječke momčadi. I zaista, gosti su odmah stali visoko, pa je Mance  u 54. i 56. minutama prvi put morao ozbiljnije reagirati. Prvi put nakon slobodnog udarca Bevaba sa 20 metara po kojemu je lopta preletjela "živi zid", drugi put kada je Neretljak  nespretno zamalo postao asistent za gostujući pogodak.

Moglo se očekivati i to da će riječka momčad zauzeti obrambeni gard, ali  se nije očekivala  troma i nedorečena reakcija domaćih igrača u osvajanju praznog prostora u (polu)kontrama. Zbog toga je utakmica opet ušla u razdoblje tijekom kojega se ništa značajno nije događalo do same završnice.

U 72. minuti igru je morao napustiti i vratar Rijeke Ivan Mance, koji se neočekivano ozlijedio (mišić) i šepajući napustio teren.

U 80. minuti gostujući trener potpuno je otvorio igru, uveo je Vojtuša umjesto Štroka i krenuo po bod. Minutu kasnije gosti su propustili veliku priliku, Jurendić je ostao sam iza desne vratnice, ali nije bio točan, dok je glavom odmjeravao Lisjaka ispred sebe.

U 85. minuti Vojtuš je prošao desnim bokom, ubacio prizemno, Medić je neočekivano ostao sam pred Lisjakom, ali je reagirao početnički. Lisjak je uspio naizgled nemoguće, skrenuo je loptu čime su gosti propustili najbolju priliku za pogodak.

Rijeka je tijekom cijele utakmice stvorila i propustila samo jednu priliku! Duboko u sudačkoj nadoknadi Gabrić je probio lijevi bok, ubacio loptu koja je došla do Cesarca na drugoj vratinici, ali je vratar Herceg bio brži.