MAXTV PRVA LIGA

Niko Datković zabio za pobjedu u 89. minuti

Subota, 06. listopada 2012. 20:29 Napisao  I. V.

Utakmica 11. kola: Rijeka - Istra 1961 2:1. Pogocima Cesareca (43) i Datkovića (89) nogometaši Rijeke svladali su Istru

MAXtv Prva liga - 11. kolo

RIJEKA - ISTRA 1961 2:1

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4500

Sudac: Damir Batinić (Osijek) 5,5

Žuti kartoni: Datković (20), Bačelić-Grgić (32), Benko (33), Cesarec (48)

Crveni karton: Pamić (36, nesportsko ponašanje)

Strijelci: 0:1 Bačelić-Grgić (21-11m), 1:1 Cesarec (43), 2:1 Datković (89)

RIJEKA: Lisjak 6 - Datković 6,5, Knežević 6, Neretljak  6 - Mujanović 6,5, Kreilach 6, Brezovec 6, Weitzer 5,5 (58 Močinić 6), Čaval 6 (77 Miloš -) - Benko 5,5 (58 Mutombo 6), Cesarec 6,5

ISTRA 1961: Prskalo 6,5 - Zgrablić 6, Čagalj 6, Budicin 6, Milić 6 - Anđelković 6 (63 Jerković -), Jugović 5,5, Bačelić-Grgić 6,5 (78 Prelčec -) - Ottochian 5,5 (64 Prgomet -), Roce 6 - Križman 6

U 89. minuti nakon Brezovčeva ubačaj iz kuta u gužvi najviše je skočio Niko Datković i udarcem glave skrenuo loptu u mrežu - 2:1. Pogotkom mladog stopera Rijeka je pobijedila Istru 1961 u zadnjim trenucima utakmice koju su odlučili pogoci u završnicama poluvremena.

U prvih dvadeset minuta ništa se konkretno nije događalo. Mimo očekivanja trener Igor Pamić postavio je svoju momčad visoko na polovicu domaćina, stisnuo zadnju liniju riječke obrane i većim dijelom prvog dijela tjerao domaću momčad na preskakanje sredine terena. Visoko postavljena Istra trebala je biti izazov za momčad koja zna igrati, ali se igra Rijeke ove sezone ipak svodi na pojedinačne poteze.

Pamić pocrvenio
U 36. minuti Igor Pamić uhvatio je loptu koja je izašla preko linije, odbio je vratiti Josipu Brezovcu, a sudac Batinić pokazao je treneru Istre 1961 crveni karton. Zanimljivo, lopta je bila za Istru.

U 20. minuti nešto se počelo događati. Prvo je slučajno odbijenu dubinsku loptu umalo prije Prskala stigao Cesarec da bi u istoj minuti u suprotnom kaznenom prostoru duel Datkovića i Križmana sudac Batinić doživio kao prekršaj za najstrožu kaznu. Bačelić-Grgić sigurno je s bijele točke pogodio mrežu - 0:1. S obzirom na nešto bolji dojam, ne može se reći da gosti nisu zaslužili pogodak.

Desetak minuta trebalo je riječkim nogometašima da počnu igrati ako ne bolje, a ono brže. Počele su se otvarati pukotine u zoni gostiju, Weitzer (28), Mujanović (35) i Brezovec (37) udarcima iz daljine iskušavali su dobar refleks vratara Prskala.

Rijeka je izjednačila u pravom trenutku za mir u svlačionici tijekom odmora, u 43. minuti Brezovec je ubacio zdesna, Cesarec je u svom stilu osjetio trenutak dekoncentracije obrane gostiju, mirno primio loptu i odmjerenim udarcem s 13 metara pogodio cilj - 1:1.

Izostala je očekivana reakcija Rijeke na početku drugog dijela, pa je utakmica opet krenula smjerom koji je više odgovarao nešto poduzetnijim i povezanijim gostima koji su u posjedu lopte djelovali smirenije. U 58. minutu trener Rijeke izvršio je dvije zamjene, Mutombo i Močinić trebali su promijeniti odnos snaga pred vratima Istre.

Pred vratima Istre ništa se ne bi događalo da Cesarec dvaput (55, 65) nije okušao udarac, riječka igra ionako se svodi na Cesarčev učinak. Na drugoj strani Istra je djelovala kao organizirana momčad koja zna što hoće u oba smjera.

Nošena pozitivnim ambijentom Rijeka je počela pritiskati goste tek u zadnjih petnaestak minuta. Stihijski ali dovoljno agresivno da bi se težište igre preslilo pred kazneni prostor Istre.

Udarac glavom Mutomba (71) i snažan Kreilachov (84) udarac u stativu bilo je sve što je Rijeka uspjela napraviti prije nego što je mladi Datković u 89. minuti postigao prvijenac vrijedan tri boda.

Fotogalerija: Sandro Donda