MAXTV PRVA LIGA

Rijeka u Maksimiru poražena od Lokomotive

Nedjelja, 11. studenog 2012. 20:51 Napisao  I. V.

Utakmica 15. kola: Lokomotiva - Rijeka 2:1. U 83. minuti Martinac iskoristio čistu poziciju i zakucao loptu u mrežu - 2:1

MAXtv Prva liga - 15. kolo

LOKOMOTIVA - RIJEKA  2:1

Stadion na Maksimiru. Gledatelja: 300.

Sudac: Damir Batinić (Osijek) 6

Žuti karton: Datković (23), Benko (25), Mesarić (39), Maleš (74), Samateh (76), Weitzer (90+1)

Strijelac: 1:0 Neretljak (45+1, ag), 1:1 Benko (72), 2:1 Martinac (83)

LOKOMOTIVA: Picak 6,5 - Samateh 6,5, Barbarić 6,  Mesarić 6,5, Bručić 6 - Trebotić 6,5, Maleš 6, Pavičić 6 (64 Chago -)- Zakarić 6 (74 Šitum -), Boras 5,5 (56 Martinac 6,5) - Kramarić 6

RIJEKA: Lisjak 6 - Datković 6, Neretljak 5,5, Knežević 6, Mierzejewski 6 (87 Weitzer -)- Kreilach 5,5 (87 Mutombo -), Brezovec 6, Močinić 5,5 (60 Gabrić ) - Mujanović 5,5, Čulina 5,5 - Benko 6,5

Nogometaši Rijeke doživjeli su poraz u 15. kolu, na praznom Maksimiru Lokomotiva je uspjela osvojiti tri boda u utakmici s dva različita poluvremena.

Nakon dužeg razdoblja trener Elvis Scoria vratio se varijanti s četiri braniča u zadnjoj liniji čime je dobio igrača više u sredini. Što se tiče konstrukcije igre u prvom poluvremenu Rijeka ni na jednom dijelu terena nije uspjela stvoriti višak igrača.

Momčad se od prve minute okrenula svojim vratima pokušavajući držati domaće igrače na sigurnoj distanci od Lisjaka. Rijetki prelasci preko središta igrališta brzo su završavali  u zoni koju su suvereno kontrolirali domaći braniči.

Riječki obrambeni blok i nije tako loše funkcionirao. Igrači Lokomotive od početka su se nametnuli kao brži i poduzetniji, lakoćom su dobili većinu duela i znalački držali loptu do zone udarca. Dalje od toga uspjeli su doći samo u 28. minuti, kada je Pavičić probio središnjicu bloka, doveo loptu do vrha kaznenog prostora, proigrao Kramarića koji se oslobodio čuvara za udarac s 15 metara po kojemu je lopta otišla visoko preko gola.

Lokomotiva je višak igrača pretežito stvarala na lijevom boku, gdje su Bručić i Zakarić stalno mijenjali mjesta. Ostali prilazi riječkim vratima bili su dobro zatvoreni. Pavičićev udarac s 20 metara u 8. minuti bio je najopasniji trenutak do primljenog pogotka.

A pogodak se dogodio spletom okolnosti u sudačkoj nadoknadi prvog dijela. Mujanović je zaustavio Kramarića prekršajem na rubu kaznenog prostora. Slobodni udarac iskosa slijeva izveo je Trebotić, lopta se odbila od Mesarića i nes(p)retnog strijelca Neretljaka, koji je pogodak postigao a da toga nije bio ni svjestan - 1:0.

Rijeka je u prvom dijelu stvorila samo jednu priliku i to već u 6. minuti. Brezovec je dugom loptom po desnoj strani gurnuo Čulinu prema vrataru Picaku, napadač Rijeke nije imao dovoljno brzine i koncentracije za precizni završni udarac. Cijela igra Rijeke zapravo se može sažeti u jednu riječ - jalovina!

Promijenio je Scoria raspored na početku drugog dijela, podignuo je visoko Mujanovića na desnom boku, Čulina se približio Benku u vrhu napada. U zadnjoj liniji Neretljak je prešao na lijevi bok, Datković na stopera, a Mierzejewski je s lijevog prešao na desni bok.

Da bi se utakmica otvorila nije bilo dovoljno promijeniti raspored nego i pristup. Krenuli su bijeli odlučnije, lopta je sve duže boravila na polovici domaćina. Sve više igrača u bijelim dresovima počelo je stizati u završnicu, riječka igra napokon je počela dobivati napadačke konture.

U 62. minuti Benko se u primanju oslobodio Barbarića na vrhu kaznenog prostora, uslijedio je neprecizan udarac najopasnijeg riječkog napadača. Osjetna premoć došla je naplatu deset minuta kasnije. U 72. minuti Brezovec je ubacio loptu iz kuta, u ravnini prve vratnice na pravom mjestu bio je Benko, koji je udarcem glavom pogodio mrežu - 1:1.

Pogodak je podignuo samopouzdanje gostiju, kojima bod više nije dovoljan. Rijeka je kroz posjed lopte djelovala daleko poduzetnije kada su domaći postignuli pogodak. U 83. minuti Šitum je prošao desnim bokom, ubacio pred kazneni prostor gdje je nečuvani Martinac iskoristio čistu poziciju i snažnim udarcem zakucao loptu u mrežu - 2:1.

Nekoliko minuta ranije Kreilach je propustio meč-loptu. U 78. minuti Benko je s desnog boka precizno pogodio Kreilacha u ravni druge vratinice, umjesto zakucavanja dogodio se traljav udarac glavom.

U desetak minuta nakon primljenog pogotka Rijeka se potpuno otvorila i sabila sve igrače Lokomotive u kazneni prostor. Zakuhalo se nekoliko puta u srcu kaznenog prostora, ali se ništa konkretno, osim velike nervoze, nije dogodilo.

Šteta jer je pristup i nastup Rijeke u drugom dijelu zaslužio više od poraza.