Nedjelja, 21. srpnja 2013. 18:24 Napisao/la  SC

Utakmica 2. kola: Hajduk - Rijeka 1:1. Kvržić donio bod u 79. minuti

Strijelac: 1:0 Maglica (28), 1:1 Kvržić (79)

Žuti karton: Mikanović, Maloča (Hajduk), Benko, Škarabot, Brezovec, Maleš (Rijeka)

HAJDUK: Kalinić, Mikanović, Milović, Maloča, Jozinović, Anđelković (50 Bradarić), Caktaš, Sušić (82 Mujan), Maglica, Kouassi (46 Tomičić), Kiš

RIJEKA: Vargić, Tomečak, Knežević, Marić, Škarabot, Maleš (61 Zlomislić), Brezovec, Mujanović (61 Čulina), Jugović, Alispahić (77 Kvržić), Benko

Hajduk i Rijeka podijelili su bodove u 116. Jadranskom derbiju koji neće ostati upamćen po dobrom nogometu, posebice u drugom dijelu utakmice. Podjela se doima pravednim ishodom za ono što (ni)su obje momčadi pokazale. A pokazale su vrlo malo dobrog nogometa, nedostojnog ambijenta na stadionu.

Trener Matjaž Kek utakmicu na Poljudu počeo je u dobitnoj kombinaciji što se tiče napada. Kek je od prve minute u igru poslao Gorana Mujanovića umjesto Obija Ajayija, koji nije bio ni na klupi. Mujanović nije igrao prve dvije utakmice ove sezone, ali je zato igrao prošle sezone kada je Rijeka pobijedila na Poljudu rezultatom 2:1. Mujanović i Jugović tada su bili ključni igrači.

Utakmica je počela očekivano. Riječani su prepustili Splićanima središnji prostor i posjed lopte, stali su u obrambenu na svojoj polovici, suzili prostor i u gustom rasporedu vrebali splitske pogreške u dodavanju.

Već nakon pet minuta Rijeka je pokazala kako namjerava igrati, sjevnula je prva od nekoliko kontri u prvih petnaestak minuta, a Mujanović se odmah nametnuo kao igrač prevage po desnom boku. U 6. (Mujanović), 10. (Benko) i poebice u 17. minuti, kada je Mujanović na desnom boku prošao i daleko istrčalog vratara Kalinića, Alispahić je preciznim dubinskim pasovima pronalazio rupe između središnjih splitskih braniča.

Nakon petnaestak minuta Rijeka je ušla u kratko razdoblje potpune dominacije, rijetko je kada na Poljudu momčad Hajduka prisiljena čučati pred svojim kaznenim prostorom. A onda se dogodilo vodstvo Hajduka.

U 28. minuti, u potpuno mirnom razdoblju igre, pogiješio je Škarabot. Domaćini su presjekli dodavanje, Koaussi je u polukontri pobjegao po desnom boku, vratio povratnu loptu za Maglicu, koji se oslobodio Kneževića i prizemnim udarcem s 12 metara zatresao mrežu - 1:0.

Od toga trenutka do kraja utakmice Rijeka više nije uspjela pronaći niti igre iz prvih pola sata. Ipak je uspjela izjednačiti čime utakmica protiv slabog Hajduka dobiva pozitivan predznak.

Rijeka je ušla u teško razdoblje kada je primila pogodak, u 31. minuti Caktaš je ubacio zdesna, Sušić ostao sam pred Vargićem, koji je refleksno obranio najbolju splitsku šansu. Minutu kasnije Jozinović je snažnim udarcem s 13 metara iskosa opet natjerao Vargića na intervenciju.

Desetak minuta trebalo je Riječanima da dođu k sebi, u 35. minuti Mujanović je proigrao Alispahića, koji traljavo udara po lopti na 17 metara od vratiju.

Utakmica je u završnici prvog dijela opet ušla u mirnije razdoblje, kada se težište igre preselilo na sredinu terena pa se u kaznenim prostorima ništa konkretno nije dogodilo do 44. minute. Tada je Rijeka propustila najbolju šansu na utakmici.

Tomečak je ubacio s desnog boka, precizno je pogodio Benka u ravni druge vratnice, ali u Benka nije proradio  kilerski instinkt. U boljoj poziciji od onih iz koje je udarcima glavom lagano tresao mreže Istre i Prestatyna, Benko nije loptu dobro zahvatio glavom.

U drugom dijelu obostrano se igrao vrlo slabi nogomet bez ikakvog sadržaja. Rijeka nije iskazivala previše ambicija ni pristupom, ni nastupom, Hajduk se povukao i pokušavao nešto kroz kontranapade. Bila je splitska momčad u nekoliko situacija, kada je obećavajuće akcije trebalo tehnički dovesti do kraja, ali današnji Hajduk nema ni jednog igrača takve kvalitete. Oba vratara bili su besposleni, Hajduk je imao samo jednu polupriliku, kada je Kiš u 65. minuti pokušao škaricama sa 14 metara.

Rijeka je izjednačila iz doslovno jedine prilike. U 79. minuti Čulina je desnom nogom ubacio s lijevog boka, Kvržić utrčao i glavom krenuo loptu ispred Kalinića - 1:1.

U zadnjih desetak minuta utakmica se malo otvorila, Hajduk je više prijetio (Mujan 87), a Rijeka propustila izglednu priliku. Čulina je u 89. minuti ostao sam na udarcu s 10 metara iskosa, pogodio je vanjski dio mreže.