POČINJE BORBA ZA OSTANAK

Hajduk uvjerljivo pobijedio Rijeku

Srijeda, 21. ožujka 2012. 19:07 Napisao  I. V.

Rijeka - Hajduk 0:3. Splićani su uvjerljivo slavili u Jadranskom derbiju na Kantridi. Ovim porazom Rijeka je potonula još dublje

Rijeka - Hajduk 0:3
Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4000
Sudac: Dalibor Mlakar 7 (Zagreb)
Strijelci: 0:1 Vukušić (15), 0:2 Caktaš (61), 0:3 Vukušić (80)
Rijeka: Lisjak 6, Švrljuga 5, Čagalj 6, Datković 6, Tadejević 6 (78 Čaval -), Kreilach 5,5, Živulić 5,5 (46 Miloš 5,5), Močinić 6, Palibrk 5, Čulina 5, Sivonjić 5
Hajduk: Blažević 6,5, James 6,5, Milović 6,5, Neretljak 7, Kukoč 6,5, Andrić 7 (Ljubičić -), Andrijašević 6,5, Caktaš 7, Ozbić 6,5 (84 Kiš -), An. Sharbini 7 (84 Vuković -), Vukušić 7,5

U 15. minuti dugo pripremani napad Splićana otvorio je pukotine u riječkoj obrani. Vukušić je ušao u prazni prostor, primio loptu u kaznenom prostoru desetak metara od Lisjaka, lažnjakom okrenuo Čaglja i precizno pogodio lijevi kut - 0:1.

Rijetko se događa da Rijeka na Kantridi mora trpjeti pritisak kao da igra u gostima, Hajduk se brzo nametnuo kao momčad koja kroz posjed lopte želi do pobjede. Osjetna terenska nadmoć gostiju glavno je obilježje igre u prvom dijelu. Srećom za Riječane, gosti nisu imali izglednu priliku budući da u splitskoj momčadi samo jedan igrač može odigrati tzv. zadnji pas. A i taj je djelomično Riječanin, Anas Sharbini. Upravo su Sharbinijevi ulasci zdesna u sredinu stalno stvarali pomutnju u riječkom bloku (Kreilach, Živulić, Močinić) ispred zadnje linije obrane koja je stalno bila na mukama.

{jb_blackbox-right}Rivetti, Barač i Ljubičić dobili priznanja

Derbi je iskorišten za dodjelu klupskih priznanja riječkim sportskim zaslužnicima: novinaru Orlandu Rivettiju, vaterpolisti Samiru Baraču i tenisaču Ivanu Ljubičiću. U ime kluba priznanja su dodijelili Robert Komen, Gabriele Volpi i Damir Mišković.{/jb_blackbox-right}

S druge strane, domaćoj momčadi otvarao se prostor za protunapade i okomitu igru, što je najbolje koristio mladi Močinić kojega je trener Skočić postavio na prirodniju poziciju blizu napadača. Močinić je igrač profinjenog osjećaja za igru koji je triput (7, 24, 28) iznenadio splitsku obranu ulascima iz drugog plana. Šteta da u 28. minuti nije imao više hrabrosti i snage ući u kvalitetniji završni udarac kada je sam trčao prema vrataru Blaževiću.  Isto kao što je šteta da je Skočić Močinića povukao kada je u drugom dijelu Palibrk ušao u vezni red, a Miloš na desni bok. Ako je Skočić time htio pojačati pritisak na splitsku obranu, nije mu uspjelo. Nogomet ipak ne igraju treneri.

{jb_blackbox-left}Ćiro, spašavaj!

Među brojnim uglednicima u počasnoj loži svoje je mjesto zauzeo Ćiro Blažević. U 90. minuti dio gledališta počeo je skandirati njegovo ime: Ćiro, spašavaj! Rijeci zaista treba pomoći kao 1996. kada je Ćiro spasio riječku momčad od ispadanja.{/jb_blackbox-left}

U 61. minuti Ozbić je prošao desnom stranom, ubacio prizemno pred vrata, a Caktaš je sam na 4 metra od Lisjaka zakucao loptu za 0:2. Zanimljivo, Caktaša nije do kraja ispratio Palibrk. Zanimljivo utoliko koliko oslikava nered u fazi riječke obrane. U natjecateljskom smislu utakmica je završila Caktaševim pogotkom, u preostalom dijelu igralo se za dojam. A dojam o igrama riječke momčadi ovoga proljeća najbolje je cenzurirati. Zbog čitatelja mlađih od 18 godina, koji ne smiju čitati prostote.
Treba samo zabilježiti da su u 80. minuti Sharbini, Caktaš i strijelac Vukušić odigrali malonogometnu minijaturu za treći pogodak kojim je riječka momčad ponižena. Poražena je bila prije nego što je istrčala na travnjak.