EUROPSKA LIGA

Sjajna večer ubojitog Leona Benka

Četvrtak, 18. srpnja 2013. 22:47 Napisao  I. V.

Prva utakmica 2. pretkola: Rijeka - Prestatyn Town 5:0. Benko postigao tri pogotka

Europska liga, prva utakmica 2. pretkola

RIJEKA - PRESTATYN TOWN 5:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 7500

Sudac: Carlos Clos Gomez (Španjolska)

Strijelci: 1:0 Benko (19), 2:0 Benko (23), 3:0 Benko (59), 4:0 Jugović (67), 5:0 Zlomislić (85)

Žuti kartoni: Brezovec (Rijeka), Owen, Hessey, Parker, Kemp (P. Town)

RIJEKA: Vargić -, Boras 6,5, Lešković 6,5, Knežević 6,5, Tomečak 7, Maleš 6 (59 Zlomislić 6,5), Brezovec 6,5, Jugović 7, Ajayi 6,5, Alispahić 6,5 (50 Krstanović 6), Benko 8 (68 Čulina -)

PRESTATYN TOWN: Roberts 5,5 (87 Hill-Dunt -), Davies 5, Hayes 5, Hessey 5, Holmes 5, Parker 5, Owen 5 (69 Kemp -), Stephens 5, Stones 5, Gibson 5, Parkinson 5

Nogometaši Rijeke ostvarili su pobjedu u prvoj europskoj utakmici ove sezone. U fantastičnoj atmosferi Leon Benko razgalio je navijače trima pogocima kojima je za sat vremena osigurao prolaz u iduće kolo.

Za ovu momčad Rijeke važi isti pozivni broj dežurnog za golove kao i prošle sezone. Kad zatreba, nazoveš Benka i golovi stižu na traci! Dva pogotka u prvom dijelu Benko je postigao praktično na isti način: u 19. minuti slijeva je ubacio Tomečak, u 23. zdesna Jugovića. Oba ubačaja Benko je dočekao na identičan način: savršenim tajmingom u skok-igri i školskim trzajima glavom dvaput je zatresao mrežu nemoćnog vratara Robertsa.

Rijeka je očekivano održavala pritisak protiv momčadi koja prema kvaliteti spada nekom nižem rangu natjecanja. U kojem nije važno, u ovakvim utakmicama važno je proći u idući krug, u europskim utakmicama od dojma se ne živi. U igri Rijeke ništa se bitno nije moglo promijeniti od utakmice protiv Istre osim što je trener Matjaž Kek visoko dignuo dva bočna braniča (Tomečak, Boras), kojima je zadaća bila probijati bokove. Kroz sredinu se ne može proći šablonski. I ne treba kada u sredini imaš Benka!

Kada se iz statistike izbriše prezime Benko, u dvjema izrazitim prilikama bio je samo Alispahić. U 8. minuti pogodio je lijevu vratnicu, u 34. minuti vratara Robertsa.  Dva tehnički nedotjerana primanja Benka (7, 14) i nekoliko obećavajućih pozicija za udarac učinak su naglašeno napadačke igre domaćina.

Skromni gosti dvaput su ozbiljno zaprijetili. U 4. minuti Parker je udarcem glavom natjerao Vargića na sjajnu paradu, Ross je u 27. minuti zamalo promašio vrata udarcem s 13 metara.

U drugom dijelu Kek je dvaput zamijenio igrače na bokovima (Tomečak, Boras). Osnovni raspored nije se promijenio ni kada je Krstanović ušao umjesto Alispahića. Nije se promijenio ni način na koji je Rijeka povećala vodstvo u 59. minuti. Boras je ubacio s poludistance, Benko opet nadskočio velšku obranu i odmjerenim udarcem glavom pogodio cilj - 3:0.

U 67. minuti Jugović je otpustio kočnice, finom varkom tijela ušao je u poziciju za otvoreni udarac s  ruba kaznenog prostora, lopta se odbila od bloka i završila u mreži - 4:0.

Do kraja utakmice Velšani su proživljavali teške trenutke. Kada je u završnici utakmice došla do izražaja fizika, gosti više praktično nisu smogli snage izaći iz kaznenog prostora. Do centra su došli u 85. minuti kada je Zlomislić prekrasnim pogotkom s 22 metra peti put zatresao mrežu - 5:0.

Na kraju su Velšani doživjeli sasvim pristojan poraz u utakmici koju će zapamtiti po ambijentu kakav nikada više neće doživjeti.