SAMIR BARAĆ, ZLATNI OLIMPIJAC

Država je pronašla način da nagradi sportaše

Četvrtak, 14. ožujka 2013. 19:20 Napisao  Marko Babić

Najveće poniženje za sportaša je kada nakon uspješne karijere jedva preživljava, kaže Barać

Tko čeka, dočeka. Hrvatski sportaši dočekali su zakon koji će njihove uspjehe nagraditi i nakon 45. godine života kada će imati pravo zatražiti naknadnu za izvrsnost. Pravo na naknadu imat će osvajači medalja na olimpijskim igrama i svjetskim prvenstvima, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih. Najveća mjesečna naknada iznosit će jednu prosječnu plaću i na nju će imati pravo osvajači zlatnih medalja na Olimpijskim igrama. Osvajači srebra s Igara imaju pravo na 80 posto iznosa, a bronce 50 posto iznosa. Kada su u pitanju Svjetska prvenstva, zlato nosi 80 posto prosječne plaće, srebro 60 posto, bronca 40 posto prosječne plaće.

 - Što se tiče statusa sportaša u Hrvatskoj on ne postoji, ni po zakonu, niti prema ičemu drugom. Ova naknada definira stauts sportaša i veliki je iskorak od strane države da se prepoznaju vrijednosti i da je država pokazala da se može nešto napraviti za sport. Pokazala je da je sport najvažniji izvozni proizvod ove države. Naknada za izvrsnost nije mirovina i to je bitno naglasiti jer sredstva ne idu iz mirovinskog fonda. Našao se model da se nagrade sportaši i zahvali im se na doprinosu sportu i promidžbi države, rekao je Samir Barać, vaterpolist Primorje EB i zlatni olimpijac koji je bio jedan od najglasnijih u traženju prava i rješavanja statusa sportaša.

Nobelova nagrada
- Kada sam 1992. na Olimpijskim igrama u Barceloni gledao finale košarkaškog turnira između SAD-a i Hrvatske nisam gledao koliko u tom trenutku zarađuje Alan Gregov ili Dino Rađa! Niti se Nobelova nagrada dodijeljuje samo bogatim ili siromašnim, već zaslužnim pojedincima, rekao je Barać.

- Sve države na prostoru Europe shvatile su koliko je sport važan. Nevjerojatno je bilo važno za Hrvatsku da se to pitanje riješi, imamo veliki broj sportaša, olimpijaca i paraolimpijaca, te osvajača medalja. Borba traje već dugi niz godina da se stvari zakonski reguliraju.  To je dio društva koji zaslužuje pažnju. Ovo je prvi korak u rješavanju statusa sporta i ne smije stati na ovome, ustvrdio je Barać.

- Sport utječe na veliki broj stvari, zdravlje, zdravi okoliš za življenje, borbu protiv kriminala i ovisnosti o drogama i mnoge druge stvari. Sve u svemu sport tu puno pomaže, razvijanju mladih kroz sport, bavljenje kroz rekreaciju. Europa sport prepoznaje i kroz kretanje, zaštitu okoliša i drugim stvarima, dodao je Barać

Jedan od prigovora bio je da se u teškoj ekonomskoj situaciji ne može izdvajati za sportaše koji na naknadu imaju pravo već od 45. godine.

- Živimo u teškoj ekonomskoj situaciji gdje je veliki broj nezaposlenih ljudi. Ako ćemo gledati neka mjerila i vrijednosti, ovo je poticajno da mnogi sportaši nakon karijere ne završe u socijalnoj skupini. Ali kada se pogleda da se trenutno radi o oko 12 milijuna kuna na godišnjoj bazi, radi se o promilima ukupnog proračuna, ustvrdio je Barać.

- Čovjek dođe u neke godine kada se zasiti posla. U sportu je to i ranije jer sportaši žive spartanskim načinom života. I sam znam kako je to, jer sam od 15. godine podredio život sportu uz dva treninga dnevno. Ništa se ne može stići uz takve napore, niti završiti školu budući da se daje maksimum da bi se došlo do vrha. To ubire i žrtve, ne može se sport gledati kroz prizmu bogatih sportova. Ima puno sportova gdje se ne može osigurati egzistencija, a period za to u vrhunskom sportu je mali. Nakon bavljenja sportom ne mogu svi biti uspješni treneri ili poduzetnici. Upravo je zato ovo pozitivan korak, ustvrdio je Barać.

- Najvažnije da se riješio status. Postoje mnogi slučajevi kada su se sportaši nakon uspješne karijere našli u situaciji da jedva preživljavaju. To je najveće poniženje za jednog sportaša da se nađe u takvoj situaciji, zaključio je Samir Barać.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.