SAMIR BARAĆ O ŽKK-u KVARNER

Količina neistine postaje opasna za sve nas

Ponedjeljak, 24. srpnja 2017. 12:44 Napisao/la  Igor Vranić

RSS ne može otvoriti vrata školskih dvorana nekome tko nema djece, kaže Barać


Ženski košarkaški klub Kvarner zaredao je optužbama na račun sustava financiranja gradskih klubova iza kojega stoje kriteriji Riječkog sportskog saveza (RSS) i gradski proračun.

ŽKK Kvarner prošle sezone vratio se u A-1 ligu i ostao bez trenera Vladimira Ivankovića, čelnici kluba i trener tvrde da nisu mogli nastaviti suradnju zbog toga što  RSS nije isplatio 50.000 kuna nagrade za plasman:

- Nismo odgovarali na pisma i reagiranja  ŽKK-a Kvarner, jer smatramo da takva medijska prepucavanja ne mogu donijeti ništa dobro sportu, niti jednoj strani u toj raspravi. Međutim, količina neistina i konstrukcije koje su složili u javnosti postale su opasne za sve nas koji se osjećamo odgovornima. Prije svega, svima koji prate riječku košarku jasno je da se u tom klubu događa nešto čudno. Ne prođe malo vremena, a da se ne otvori neka nova afera, tužba ili medijski pokušaj da im se vrate navodno uskraćena prava. Zadnji takav pokušaj se odnosio na školske dvorane i  50.000 kuna za ulazak u prvu ligu, kaže predsjednik RSS-a Samir Barać.

U čemu je problem?

- Krenimo redom, RSS ne može otvoriti vrata školskih dvorana nekome tko nema djece s kojom bi provodio trening. Klub želi da im se vrate osnovnoškolske dvorane koje su im i pripadale za vrijeme kada su potpisale sporazum sa drugim košarkaškim klubom, koji im je prepustio dio omladinskog pogona kako bi nama prikazali da su nositelj kvalitete i da rade sa svim uzrasnim kategorijama. Kada je ta suradnja prekinuta, a djeca i trener prešli u drugi riječki klub,  ti termini su dani drugom klubu. Ispada da bismo mi sada trebali vratiti ŽKK-u Kvarner termine kako bi djeca tenirala u klubu u kojem ne žele trenirati i s trenerom s kojim ne žele raditi!? Nakon toga se dogodila suradnja sa školom u Vrbovskom, koja je izazvala medijsku pažnju na nivou cijele Hrvatske. Kako  opravdati suradnju jednog riječkog kluba s Gradom Vrbovsko u sustavu financiranja sporta u Gradu Rijeci?!

Što je s nagradom od 50.000 kuna?

- U želji da pomognemo klubu, u suradnji s Košarkaškim savezom Grada Rijeke, u proračunu za 2017. godinu planiran je iznos od 50.000 kuna za klub koji se plasira u prvu ligu i ispuni sve kriterije za tzv. nositelja kvalitete. Naravno da status nositelja kvalitete nije samo plasman u najviši rang natjecanja već i obveza da klub radi sa svim selekcijama i ispunjava ostale obaveze koje su predviđene pravilnikom o razvrstavanju sportskih klubova. Inače se kategorizacija vrši na početku kalendarske godine, ali u cilju pomoći ostavili smo mogućnost da u suradnji s košarkaškim savezom grada isto učinimo na početku sezone kako bismo pomogli sportu. Uprava Kvarnera je imala pravovremenu i kvalitetnu informaciju, ali oni su očito čuli da je kriterij samo plasman u prvu ligu. Osim toga nije mi jasno prema kojem kriteriju je nagrada trebala biti isplaćena treneru i igračicama. Sredstva namijenjena za program treninga i natjecanja sportaša pravdaju se namjenski, a njihova namjena zasigurno nisu plaće i stipendijski ugovori igračica Kvarnera. Grad za stipendije i amaterske sportske naknade izdvaja sredstva sa druge pozicije, ona se dijele temeljem kriterija Hrvatskog olimpijskog odbora i njih primaju svi vrhunski sportaši u riječkim klubovima na svoj žiro račun. Dakle, Grad sufinancira treninge i natjecanje sportaša, korištenje sportskih objekata i stipendije vrhunskih sportaša. Plaćati trenere i igračice iz sredstava namijenjenim programima  u suprotnosti  je sa zakonima i smjernicama. Ne zamjeram ništa igračicama niti treneru, jer oni sigurno nisu imali ove informacije. Svoj su plasman pošteno i sportski izborili na terenu i za to im čestitam, međutim, nitko me ne može uvjeriti da ovu informaciju nisu imali članovi uprave kluba s kojima duži niz godina surađujemo. Godinu dana unatrag igračice, koje su vrijedno zastupale boje ovog kluba, također nisu imale sve informacije pa je sve završilo bojkotom, stegovnim postupcima, arbitražom i reakcijom policije.

Hoće li 50.000 kuna u konačnici biti isplaćeno klubu?

- Moram reći da ta sredstva nismo isplatili klubu iz dva jednostavna razloga. Prvi što sredstva iz proračuna još nisu stigla, jer se kao i ostala sredstva za programe Košarkaškog saveza Grada Rijeke isplaćuju u dvanaestinama, a drugi je taj jer klub nije dokazao da radi sa svim selekcijama za koje je hrvatski ili županijski košarkaški savez organizirao natjecanja. Tek po dostavljanju potrebne dokumentacije, koja uključuje dokaz o prijavljenim selekcijama i registriranim sportašicama, bit ćemo u mogućnosti isplatiti ta sredstva, nakon što stručne službe županijskog i gradskog košarkaškog saveza, te Riječkog sportskog saveza utvrde da je uplata utemeljena. Moram isto tako spomenuti da je ŽKK Kvarner prošle godine bio drugoligaš, a dobivao je sredstva kao da je prvoligaš radi toga što se natjecateljska i financijska godina razlikuju pa su sredstva za 2016. godinu pokrivala pola prvoligaške i pola drugoligaške sezone, a ovogodišnja polovicu drugoligaške i polovicu prvoligaške sezone – u zbroju dvije godine, sredstva su jednaka za svaki plasman.

Odnosi između ŽKK-a Kvarner i RSS-a duže su razdoblje prilično zategnuti?

- Iskreno se nadam i vjerujem da će se klub uspjeti posložiti i ispuniti sve zahtjeve kao što ih ispunjavaju i drugi klubovi te da će se u medijima pojavljivati samo radi sportskih rezultata.

Nedavno je održan okrugli stol sa predstavnicima tzv. nositelja kvalitete sporta?

 -  S jedne strane imamo Grad koji izdvaja za sport gotovo 90 milijuna kuna godišnje, a sa druge strane imamo klubove koji dobivaju manje sredstava nego klubovi iz manjih gradova koji imaju manji broj klubova i manje objekata pa mogu izdvajati više sredstava za programe. U najboljim riječkim klubovima gotovo 20% sportaša ne dolazi iz Rijeke nego okolnih gradova i općina. Sportski objekti u Rijeci koriste se u omjeru 70-30%, što je i razumljivo, jer jedino u Rijeci postoje ovakvi bazeni i atletska staza. Iz toga razloga je održan okrugli stol klubova nositelja kvalitete sa predstavnicima Grada i Županije. Moj osobni stav je da bi Županija trebala više pomoći riječkom sportu, da li kroz jače financiranje sportskih klubova ili kroz sufinanciranje sportske infrastrukture. Smatram da su riječka sportska infrastruktura i riječki klubovi, pogotovo nositelji kvalitete, projekti cijele županije, a ne samo Grada. Pa svima nam je jasno gdje se najkvalitetnije mogu razvijati talentirani sportaši - u najboljim klubovima, a većina njih su riječki.
 
Naziru li se rješenja za financijske probleme vodećih klubova?
 
- Trenutno ne vidim neko rješenje prije početka sezone. Mislim da Grad ne može u rebalansu izdvojiti dva ili više milijuna kuna. Možda bi Županija i mogla izvojiti određena sredstva, ali ne vjerujem da će u tako kratkom vremenu moći promijeniti način i smjernice financiranja sporta. Ovo nije samo riječki problem, to je problem cijelog hrvatskog sporta o kojem se već dugo govori. Nadam se da će Nacionalni program sporta i Zakon o sportu nešto pomaknuti, ali ono što je najvažnije je da država shvati da su nacionalne lige i sportski klubovi i njihova obaveza, njihov interes. Jake lige i natjecanja su preduvjet za stvaranje vrhunskih sportaša i nacionalnih selekcija. Ne mogu se iz državnog proračuna financirati samo organizacije natjecanja i programi reprezentacije.

Zanimljivo je da ste kao predsjednik RSS-a nedavno postali predsjednik Primorja, jednog od klubova iz skupine tzv. nositelja kvalitete?

- Eto i sam sam našao u situaciji da zajedno s mojim kolegama sportašima kao volonter preuzmem obvezu skrbiti o jednom takvom klubu. Pred nama je dugotrajan i težak put. Klub je potrebno transformirati u pogon koji će financijski biti manje zahtjevan, a opet konkurentan u natjecateljskom i rezultatskom smislu. Nažalost, svi pomaci i kvaliteta rada u vaterpolo školi koja postiže iznimne rezultate bit će vidljiva tek kroz nekoliko godina, a do onda će dati sve od sebe da zadržimo postojeće i uključimo nove sponzore u financiranje kluba. U ovom trenutku nismo u mogućnosti financirati dolazak igrača koji bi nam garantirali mirnu sezonu, jedan od naših glavnih ciljeva je da saniramo dugovanja iz prošlosti, ne proizvodimo nova, a zasigurno kao bivši igrači nećemo obećavati igračima brda i doline, a na kraju se dovesti u poziciju da isto ne ispoštujemo. U svojim karijerama smo prošli takve situacije i znamo koliko je to negativno za razvoj igrača i u sportskom i u ljudskom smislu. Trebat će nam podrška i razumijevanje navijača i javnosti kako bi se mogli fokusirati na stvaranje novih vrhunskih sportaša i financijsku stabilizaciju kluba.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.