RSS provodi devet projekata financiranih iz sredstava EU, kako je Heidi Krieger postala Andreas Krieger?!

Ponedjeljak, 16. srpnja 2018. 14:34 Napisao/la  SC

Poseban gost na konferenciji u Opatiji bio je Andreas Krieger.  Pogledajte nevjerojatnu priču o tome kako je Andres do svoje tridesete godine bio Heidi Krieger, prvakinja Europe u bacanju kugle

 Andreas Krieger nekada je bio Heidi Krieger
Andreas Krieger nekada je bio Heidi Krieger

 Riječki sportski savez jedna je od najuspješnijih sportskoj organizacija u Hrvatskoj koja trenutno provodi 9 projekata financiranih iz sredstava Europske unije, programa Erasmus+. Osam projekata se realizira, jedan je u pripremi.

1. Projekt JUST SPORT koji je završio 30. 06. 2018. bavio se problemom dopinga u rekreativnom okruženju, odnosno problemom nekontroliranog konzumiranja različitih preparata i supstanci među rekreativcima. Završna međunarodna konferencija održana 05. 06. 2018. u Opatiji prva je takve vrste u Hrvatskoj.

Konferencija je ocijenjena izuzetno dobro zahvaljujući izvrsnim međunarodnim predavačima i gostima iz Hrvatske.

Konferenciji je prisustvovalo osam predstavnika nacionalnih anti-doping agencija iz Europe (Švedska, Slovenija, Danska, Austrija, Italija, Portugal, Bugarska, Njemačka i Hrvatska) koji su iznijeli svoja iskustva u borbi protiv dopinga u rekreativnom okruženju.

Posebno treba istaknuti raspravu u kojoj su sudjelovali predstavnici Ministarstva zdravstva, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Hrvatskog olimpijskog odbora, Središnjeg državnog ureda za šport, Zavoda za toksikologiju i anti-doping, Grada Rijeke i Riječkog sportskog saveza.

Stav je svih sudionika u raspravi da se samo s jačom sinergijom javnih ustanova i sportskih institucija mogu ostvariti konkretni rezultati u edukaciji i informiranju javnosti o štetnosti dopinga.

Poseban gost na konferenciji bio je Andreas Krieger sa suprogom Ute Krause Krieger.

Andres je do svoje tridesete godine bio Heidi Krieger, prvakinja Europe u bacanju kugle.

Zbog nekontroliranog konzumiranja dopinga koji su joj prouzročili ozbiljne zdravstvene probleme, bila je prisiljena promijeniti spol.

Ute je također bila vrhunska plivačica i žrtva sistematskog dopingiranja.

U raspravi i intervjuima sa predstavnicima medija vrlo su otvoreno i iskreno ispričali svoju tragičnu sportsku karijeru.

Andreas se vrlo emotivno obratio svim sudionicima sa svojom zadnjom rečenicom: "Ukrali su mi život i to im nikad neću oprostiti".

2. Projekt PASSPORT u najvećoj mjeri pripremila je i provoditi će ga Visoka poslovna škola PAR iz Rijeke.

Projektne aktivnosti usmjerene su na izradu virtualne platforme kojom bi se vrhunskim sportašima omogućilo dodatno usavršavanje kako bi uz sportsku karijeru paraleleno stjecali nova znanja i vještine.

Vrlo je čest slučaj da vrhunski sportaši ne uspijevaju uskladiti obaveze prema treningu i natjecanju, sa odgovarajućom edukacijom.

Prestankom sportske karijere i u zreloj životnoj dobi nađu se na tržištu rada, nespremni i zbunjeni kako dalje nastaviti svoj život, osigurati si ezgisteniciju i slično.

3. SIS - SAFE IN SPORT – problem pretreniranost kod mladih sportaša, vrlo je prisutan iz puno razloga, ali jedan od osnovnih je nedovoljna educiranost trenera.

Pliometrijske vježbe koje su bazične vježbe u svim sportovima u kojima je skočnost prioritena, često izazivaju ozbiljne povrede kod sportaša, ako se ne izvode pravilno i prilagođeno uzrasnoj kategoriji.

U ovaj projekat uključeni su treneri i experti iz Bugarske, Turske i Hrvatske, koji su na prvoj radionici u Turskoj prošli teoretski ali praktični program educiranja o pliometrijskim vježama.

Sljedeća radionica održat će se u Rijeci koncem ove godine.

Treneri koji su prisustvovali ovoj radionici izuzetno pohvalno su se izrazili o ovakvom načinu edukacije i expertima koji su na vrlo kvalitetan i stručan način pripremili predavanja, te smatraju da se ovakve i slične trening radionice treba što češće organizirati.

4. MOST - MOBILNOST ADMINISTRATIVNOG OSOBLJA je projekt u koji su uključena Švedska, Bugarska i Hrvatska, koji ima za cilj da se razmjenom primjera dobre prakse i iskustva partnera koji dolaze iz zemalja različitog ekonomskog, političkog i društvenog okruženja, a sve vezano uz aktivnosti administrativnog osoblja u različitim sportskim organizacijima.

Evidentno je da su sportski djelatnici u klubovima i sportskim savezima opterećeni čitavim nizom obaveza od organizacije treninga i natjecanja, prijema novih članova, zdravstvene zaštite sportaša, ispunjavanja čitavog niza financijsko administrativnih zakonskih obaveza, traženja dodatnih financijskih sredstava i slično.

U takvoj situaciji opravdano se postavlja pitanje kako unaprijediti rad administrativnog osoblja, odnosno kako ovakvim i sličnim projektima omogućiti nova znanja i vještine.

5. SETEA je projekat usmjeren na mlade ljude i osobe koje rade s mladima s ciljem unapređivanja poduzetništva kroz sport, podupiranja samozapošljavanja i aktivno uključivanje u sport.

Radionicama i treninzima prisustvovalo je dvadesetak mladih iz Poljske, Italije, Bugarske, Rumunjske i Hrvatske.

6. APTSA – projekat u koji su uključene mlade osobe iz Brazila, Perua, Italije i Bugarske s ciljem kako kroz sport u kombinaciji sa neformalnim obrazovanjem promovirati ravnopravnost spolova i međusobno uvažavanje među spolovima s posebnim naglaskom na ruralna područja.

Osim ovih projekata u kojima je RSS vodeći partner, istovremeno je RSS partner na 2 projekta i to:
GREEN SEAL – borba protiv dopinga u rekreativnom okruženju
GOOD GOVERNANCE IN SPORT – dobro upravljanje u sportu

 Pogledajte nevjerojatnu priču o tome kako je Andres do svoje tridesete godine bio Heidi Krieger, europska prvakinja u bacanju kugle

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.