Projekt ST4ALL predstavljen predstavnicima sportskih klubova osoba s invaliditetom

Utorak, 21. svibnja 2019. 09:20 Napisao/la  SC
Projekt ST4ALL predstavljen predstavnicima sportskih klubova osoba s invaliditetom

 

Održana je diseminacija Projekta ST4ALL, točnije projekt ‘Sports training for all’ – ST4ALL predstavljen je predstavnicima sportskih klubova osoba s invaliditetom.

Psihofizičke blagodati tjelesne aktivnosti dobro su poznate i znanstveno snažno potkrijepljene.

Tjelesna aktivnost pozitivno djeluje na funkcioniranje svih organskih sustava, posebno na sustav organa za pokretanje, respiratorni sustav i kardiovaskularni sustav. Pozitivni psihološki učinci također su prisutni.

Bavljenje sportom značajno podiže nivo tjelesne aktivnosti kroz smislene, zanimljive, ciljane, izazovne i motivirajuće motoričke radnje.

Izbor sportskih aktivnosti izuzetno je bitan, kako za osobe bez invaliditeta, tako i za osobe s invaliditetom.

Vrsta sportske aktivnosti trebala bi biti u skladu sa željama, predispozicijama i sposobnostima budućeg sportaša.

Idealno bi bilo da pri izboru sportske aktivnosti, budućeg sportaša procijeni i savjetuje tim stručnjaka (liječnik, kineziolog, fizioterapeut i drugi stručnjaci ako je to potrebno).

Vrlo je bitno da se osobe s invaliditetom bave nekom sportskom aktivnošću, s obzirom da to utječe na podizanje kvalitete njihova života, na socijalizaciju, samopouzdanje, popravlja se njihova motorička i fizička sprema, a stjecanjem kondicije olakšava se savladavanje svakodnevnih prepreka na koje osoba nailazi.

Treninzi poboljšavaju koncentraciju, imaju pozitivan utjecaj na mentalnu stabilnost, uočljiv je napredak, postizanje uspjeha i rezultata koji djeluju motivirajuće za razvoj samostalnosti i ličnosti.

Treniranjem se može dosegnuti i profesionalna razina te se mogu ostvariti rezultati na držvanom, europskom čak i svjetskom nivou i na paraolimpijskim igrama.

Osim što sport ima povoljan utjecaj na zdravlje za sve, a posebice za osobe s invaliditetom, osobe s invaliditetom kroz sport upoznaju sebe, otkrivaju svoje talente i treningom ih usavršavaju, savladavaju prepreke i obogaćuju svoj sportski i društveni život. Sport im daje osjećaj pripadnosti.

Sport predstavlja sredstvo rane integracije i rehabilitacije za djecu s teškoćama u razvoju te svakako pomaže u socijalizaciji te izgradnji samopouzdanja.

Uključiti i djecu s teškoćama u razvoju je vrlo važno, prvenstveno zato što se na taj način ona kontinuirano razvijaju, i u tjelesnom i mentalnom smislu.

Uključivanjem u sport poboljšavaju se njihove tjelesne i intelektualne sposobnosti, te jača njihovo samopouzdanje.

Naime, sport djeci s teškoćama u razvoju predstavlja jednu vrstu radne i fizikalne terapije.

Vježbama i razgibavanjem poboljšavaju fizičko ali i psihičko stanje, a osim toga kroz sport ona stvaraju nova prijateljstva, radne navike, te razvijaju svoj kapacitet za suradnju i osjećaj za timski duh.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.