U-21 KVALIFIKACIJE ZA EP

Španjolska pobijedila Hrvatsku na Rujevici

Utorak, 17. studenog 2015. 20:38 Napisao  Patrik Mršnik

Skupina 6, 5. kolo: Hrvatska - Španjolska 2:3. Hrvatska dvaput pogodila okvir u nadoknadi

Kvalifikacije za EP U-21 - skupina 6, 5. kolo

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 2:3

Stadion na Rujevici. Gledatelja 4.568

Sudac: Serdar Gozubuyuk (Nizozemska) 6

Strijelci: 0:1 Deulofeu (19-11m) 0:2 Asensio (41) 0:3 Deulofeu (54) 1:3 Pašalić (64) 2:3 Radošević (81-11m)

Žuti kartoni: Pašalić (28), Mikanović (35), Jonny (37), Milić (49), Niguez (62), Halilović (72)

Crveni kartoni: Kolinger (19 - oštar start), Mere (79), Mikanović (90+3 - drugi žuti)

HRVATSKA: Livaković 5 - Mikanović 5.5, Ćaleta-Car 5.5, Kolinger 5, Milić 5.5 - Pašalić 6.5 (89 Čorić -), Radošević 6, Kovačić 6 - Halilović 6.5, Pjaca 5.5 (66 Tudor -), Vlašić - (24 Perić 5)

ŠPANJOLSKA: Arrizabalaga 6 - Manquillo 6, Vallejo 6, Jonny 6 (59 Mere 5), Gaya 5.5 - Ceballos 6.5, Niguez 6, Torres 6.5 - Deulofeu 6.5 (84 Duarte -), Williams 6, Asensio 7 (66 Suarez -)

Pet golova, čak devet kartona od čega tri crvena, ali i prvi poraz Hrvatske u ovim kvalifikacijama za U-21 Europsko prvenstvo vidjeli su gledatelji na Rujevici. Španjolska je odnijela pobjedu rezultatom 3:2, nije uspjelo remijem rezultirati buđenje domaćina u posljednjih pola sata igre nakon što je rezultat bio 0:3 do 64. minute. U sudačkoj nadoknadi Kovačić je pogodio stativu, Halilović gredu, bodovi su otišli u Španjolsku, na kraju uz dostatnu dozu sreće.

Hrvatska je prvi puta zaprijetila u 3. minuti kada je Vlašić lijepu akciju koju su iskreirali Halilović i Pašalić završio udarcem preko gola španjolskog vratara. U prvom španjolskom napadu također je moglo biti opasno. Sjajnu loptu Ceballos je s desne strane poslao za Deulofeua koji je bio u naletu. Vratar Livaković skratio mu je kut i obranio prvi španjolski pokušaj.

U igri koja je u početnim minutama izgledala filigranski precizno, što se dodavanja tiče Španjolci su stajali bolje, izgledali nešto konkretnije i imali posjed lopte, što su i željeli. Igra se, sastava bivšeg igrača madridskog Reala Alberta Celadesa, uglavnom temeljila na individualnim pokušajima Deulofeua s desne strane.

Upravo je bivši napadač Seville kojeg je riječka publika upoznala prošle sezone u dvoboju Rijeke i Seville u Europskoj ligi bio strijelac prvog pogotka. Dogodio se on iz kaznenog udarca kojem je prethodio crveni karton. Njegov je dobitnik bio Denis Kolinger koji je u kaznenom prostoru srušio Williamsa dok je ovaj bio uposlen u prilici za pogodak.

Najstrožu kaznu Deulofeu je mirno realizirao, a od 20. minute ulogu stopera prinudno je, ali samo privremeno morao preuzeti Josip Radošević, današnji domaćin na Rujevici. Od 24. minute Gračan je morao napraviti zamjenu; Vlašić je izašao, umjesto njega ušao Perić, a Pjaca se prebacio na prirodnu poziciju lijevog krilnog napadača.

Na novu priliku Hrvatske čekalo se do 28. minute kad je Milić sjajno prošao po lijevoj strani i zavrnuo za Halilovića čiji je udarac s vrha kaznenog prostora ostao u bloku. U nastavku akcije uslijedio je Mikanovićev ubačaj na Pjacu koji je u pokušaju stvaranja prostora rezultirao kontra-prekršajem Dinamovog napadača.

Iako se u drugoj polovici prvog dijela nije osjetio podatak da Hrvatska ima igrača manje, Španjolci su zabili i drugi pogodak. Malonogometnu akciju završio je Asensio, strijelac na dodavanje Ceballosa s desne strane. S dva pogotka u mreži Livakovića gosti su okrunili nadmoć u posjedu i kaznili statičnost hrvatske obrane.

Novi španjolski pogodak stigao je nakon devet minuta igre u nastavku susreta. Vratar hrvatske reprezentacije Dominik Livaković kao na pladnju je prilikom dodavanja prema svojim igračima poslužio Gerarda Deulofeua kojem se nije bilo teško po drugi puta upisati u listu strijelaca. No, unatoč zaostatku od 0:3, utakmica kao da je tek počela...

Pokušaj smanjivanja zaostatka dogodio se u 57. minuti kad je Pašalić potegnuo s dvadesetak metara, ali loptu je iz rašlji uspio izvaditi inače slabo zaposleni Arrizabalaga. Španjolski vratar nije međutim uspio zaustaviti udarac Pašalića sedam minuta kasnije pa je Hrvatska postigla počasni pogodak. Radošević je izveo jedan slobodni udarac sa oko dvadeset i pet metara, lopta se od živog zida odbila idealno za veznjaka Monaca koji je zabio za 1:3.

Mreža Arrizabalage tresla se i u 73. minuti, ali pogodak Duje Ćalete-Cara nakon ubačaja Alena Halilovića iz slobodnog udarca nije bio regularan. Stoper Salzburga bio je u zaleđu u trenutku Halilovićevog ubacivanja. Halilović je dvije minute kasnije imao dobru priliku, nakon prodora po desnoj strani pogodio je vanjsku stranu mreže.

Imala je i Hrvatska svoj kazneni udarac, kao i Španjolska svog igrača s crvenim kartonom. U 79. minuti u dvoboju igrača ubačenih s klupe Fran Tudor pobjegao je Mereu koji ga ruši u izglednoj prilici za pogodak. Nizozemski sudac turskog podrijetla Gozubuyuk dosudio je jedanaesterac kojeg je pred svojim navijačima u pogodak pretvorio Josip Radošević.

U sudačkoj nadoknadi pritisak je napravila Hrvatska, ali lopte Kovačića i Halilovića završavaju na stativi, odnosno gredi pa se gosti uspjevaju izvući s punim plijenom pred vrlo dobro ispunjenom Rujevicom.