HRVATSKA POBIJEDILA DANSKU

Rukometašice na korak do EP-a

Srijeda, 21. ožujka 2012. 19:33 Napisao  Milan Kosanović

Hrvatska - Danska 21:19. Veliki uspjeh ostvaren je pred 1500 gledatelja na Zametu

Hrvatska – Danska 21:19

Utakmica 3. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo skupine 6: Hrvatska - Danska 21:19 (13:10). Centar Zamet. Gledatelja:  1.500. Suci: Lorente i Serradilla (obojica Španjolska).

HRVATSKA: Grubišić (5), Žderić (5+1), Tatari 3, Šerić, Gaće 3, Arslanagić, Pušić-Koroljević, Horvat 3, Franić 1, Penezić 5, Lovrić 3, Zebić 2, Peraica, Džono, Ježić 1, Bašić, .

DANSKA: Poulsen, Mortensen (4), Pedersen (6+1), Melgaard, Jensen 1, Thorsgaard 2, Fisker 2, Krogsheed 2, Bille, Larsen 1, Burgaard,L.  Jorgensen 3, Kristiansen, Norgaard 6, Spellerberg 1, S. Jorgensen 1.

Sedmerci: Hrvatska 1 (2) , Danska 2 (3) . Isključenja: Hrvatska 10 , Danska 8 minuta.

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija konačno je svladala enigmu zvanu Danska i i osvojila važna dva boda na putu za Europsko prvenstvo. Hrvatice iz tri utakmice u skupini 6 imaju tri pobjede i još ih jedino teorija može spriječiti u namjeri da izbore europsku smotru. Izabranice trenera Vladimira Canjuge u Rijeci su pred 1.500 gledatelja došle do vrijedne pobjede te dokazale da se mogu nositi i s najjačim svjetskim reprezentacijama. Nakon lošeg otvaranja utakmice Hrvatska je u nastavku pronašla lijek za brze Dankinje te ih svela na svega 19 golova. Igrala se 59. minuta kada je Fisker iz sedmerca smanjila na svega 20:19, no  s druge strane odgovorila je najefikasnija igračica Hrvatske Andrea Penezić  te postavila konačnih 21:19. Osim Penezić valja spomenuti i zapažene role Ivane Lovrić koja je vukla reprezentaciju u trenucima kada je posustala Miranda Tatari, te izvrsnu mladu vratarku Martu Žderić koja je u posljednjoj dionici utakmice s nekoliko obrana dala veliki obol u ovoj povijesnoj pobjedi.

Izbornik Vladimir Canjuga protiv Danske je na teren poslao postavu Zebić i Peraica na krilima, vanjsku liniju Penezić-Tatari-Horvat, Ježić na crti te Grubišić na golu. U fazi obrane Šerić je mijenjala Ježić da bi se dobila potrebna visina u obrani 6-0. S druge strane Dankinje su se suprotstavile sa zonom 5+1  u kojoj je Krogshede bila isturena prema Andrei Penezić i za koju igračice izbornika Vladimira Canjuge na otvaranju utakmice jednostavno nisu imale rješenja.

{jb_blackbox-right}Italija - Slovačka 19:25
Rezultati 3. kola skupine 6:
Hrvatska - Danska 21:19, Italija - Slovačka 19:25.
Poredak:
Hrvatska 6, Danska 4, Slovačka 2, Italija bez bodova.{/jb_blackbox-right}

Hrvatska je ipak povela preko Maje Zebić, no Dankinje odmah odgovaraju serijom 0:3, te nagovješćuju neizvjestan nastavak susreta. U sljedećim minutama na terenu je postojala samo jedna reprezentacija, no nažalost po gledatelje okupljene na tribinama Centra Zamet, to je bila Danska. Hrvatska je čak osam minuta bila bez gola, na semaforu je stajalo neugodnih 2:7, a izbornik Vladimir Canjuga bio je primoran pozvati minutu odmora.

Riječi izbornika očigledno su pale na plodno tlo, a deset minuta kasnije Anita Gaće, koja je zamijenila pomalo indisponiranu Anetu Peraicu, na desnom krilu pogodila je za drugo izjednačenje na utakmici (8:8), no Hrvatska se tu nije zaustavila. Andrea Penezić u 26. minuti zabila je za 11:8, te zaključila 5:0 seriju Hrvatske, dok su Dankinje bile nemoćne i čak devet minuta bez gola. Do kraja prvog poluvremena hrvatske reprezentativke su sačuvale kapital od tri pogotka s kojim su otišle na zasluženi odmor.

Nakon prvog djela izbornik Canjuga mogao je biti i više nego zadovoljan, ako ne igrom onda sigurno rezultatom koji je nakon uistinu lošeg otvaranja utakmice na poluvremenu bio i više nego zadovoljavajući.