Veljko Karabaić: Izdvajanja PGŽ-a triput veća od prosjeka ostalih županija

Petak, 30. travnja 2021. 15:55 Napisao/la  SC

Više od 60% sredstava namijenjenih javnih potrebama u sportu kroz županijske sportske saveze završava upravo u riječkim klubovima, piše Karabaić

Veljko Karabaić
Veljko Karabaić

Veljko Karabaić, predsjednik Zajednice sportova PGŽ i bivši pročelnik Odjela za sport i tehničku kulturu Grada Rijeke, napisao je otvoreno pismo na temu ulaganja PGŽ u sport, koja je postala zanimljiva u predizbornoj kampanji.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Primorsko-goranska županija ulaže u sport i rekreaciju putem programa javnih potreba u sportu, koje sukladno Zakonu o sportu, provodi upravo putem Zajednice sportova PGŽ. Program javnih potreba u sportu Primorsko-goranske županije je u razdobljuod 2017. - 2021. godine od strane Primorsko-goranske županije financiran iznosom od 23,74 milijuna kuna, odnosno gotovo 4,75 milijuna na godišnjoj razini. Navedenim se sredstvima financira velik broj programskih područja kao što su: rad županijskih strukovnih saveza, nabava sportske opreme, potpore radu s mladim uzrastima, organizacija i sudjelovanje na državnim i međunarodnim sportskim manifestacijama, pripreme sportaša, unapređenja stručne djelatnosti, rad županijskih instruktora, unapređenje izdavačke djelatnosti u sportu, potpora klubovima nositeljima kvalitete i dr., a u posebnom su fokusu i rad i aktivnostiškolskih sportskih društava, osoba s invaliditetom i gluhih osoba, te poticanja i provođenja sportsko-rekreativnih aktivnosti građana.

Sustav sporta u PGŽ je strukturiran, uređen i stabilan o čemu svjedoče podrške i pohvale strukovnih sportskih udruženja sanacionalne razine, jer se iz godine u godinu na nacionalnoj razini uvijek ističe pozitivan primjer Primorsko-goranskežupanije, koja u usporedbi sa svim ostalim županijama na području Republike Hrvatske (osim Grada Zagreba), najviše ulaže u sport! Navedena argumentacija temelji se na konkretnim pokazateljima, odnosno na godišnjim izdvajanjima sredstava za sport i rekreaciju iz županijskog proračuna u odnosu na ukupne rashode i broj stanovnika.

Pokazatelji su nedvojbeni, izdvajanja Primorsko-goranske županije u funkciji sporta i rekreacije gotovo su tri puta veća od prosjeka svih ostalih županija u Hrvatskoj!. Najveća ulaganja Primorsko-goranske županije u sport, te ključno pružanje podrške sportašima kada je najteže i najpotrebnije, posebno su istaknutii prilikom dodjele nagrade „Milan Neralić“ našoj Zajednici sportova, a koju nam je dodijelio Hrvatski olimpijski odbor za izniman doprinos razvoju sporta na lokalnoj razini u 2020. godini, čemu je dakako doprinijela i bezuvjetna podrška Primorko-goranske županije i župana Zlatka Komadine.

U 2020. godini, epidemija koronavirusa se izrazito negativno odrazila na sport. Država, gotovo sve županije, gradovi i općine bili su prisiljeni smanjiti novčana sredstva planirana za sport. No, Primorsko-goranska županija je jedina županija koja je i u ovim najtežim trenucima dokazala da sport ima punu podršku. Niti jedan program nije ukinut, sredstva nisu smanjivana, dapače povećana su za 25%, odnosno s 4 na 5 milijuna kuna!

Sredstva su usmjerena na programe nabave sportske opreme, za rad s mladim uzrastima te direktnu podršku klubovima nosiocima kvaliteteu loptačkim sportovima. No, pored sredstava namijenjenih javnim potrebama u sportu, Županija razvoj sporta i sportske infrastrukture sufinancirai kroz aktivnost Goranskog sportskog centrakoji upravlja Platkom i u kojeg je u posljednjih 10 godina za razvoj sportske infrastrukture uloženo gotovo 70 milijuna kuna. Osim toga, ne treba zaboraviti da kroz Goranski sportski centar Primorsko-goranska županija na godišnjoj razini izdvaja značajna sredstva za održavanje osam sportskih objekata u Delnicama (multifunkcionalna dvorana, košarkaško i nogometno igralište, klizalište, bazen, kuglana...) koji su namijenjeni prvenstveno goranskim sportašima i rekreativcima.

Osim na Platku, sportska infrastruktura se uz pomoć Županije gradila u Gorskom kotaru i na otocima (primjeri Mrkopalj, Čabar, Lopar) upravo kako bi se dala podrška slabije razvijenim sredinama. Županija je kao osnivač škola (osim u Gradu Rijeci), u posljednjih petnaestak godina sufinancirala izgradnju niza školskih dvorana diljem Županije (primjerice u Matuljima, Dobrinju, Puntu, Baški, Malinskoj, Ravna Gori, Jelenju, Čavlima, Kastvu) koje su osim u funkciju razvoja sustava obrazovanja i sustava školskih sportskih društava, stavljene i u funkciju sportaša i rekreativaca.

Bez obzira na istaknutu brigu o razvoju sportske infrastrukture i sustava sporta diljem Županije, nikako pritom ne stoji tvrdnja da su sportaši, klubovi i sportski djelatnici s područja Grada Rijeke zakinuti u podršci Županije. Primjerice, više od 60% sredstava namijenjenih javnih potrebama u sportu koje raspoređuje Zajednica sportova PGŽ kroz županijske sportske saveze završava upravo u riječkim klubovima, u sportskoj se ambulanti, koju sufinancira Županija, gotovo 80% usluga pruža upravo riječkim sportašima, prema potrebi i zahtjevima pomaže se i sudjeluje u sufinanciranju nabave kombija i druge sportske opreme upravo za riječke klubove, stoji u otvorenom pismu.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.