Srijeda, 29. listopada 2014. 16:28 Napisao  I. V.

Osmina finala: Opatija - Dinamo 2:4-produžeci. Dinamo izjednačio u 90.

Hrvatski kup, osmina finala

OPATIJA - DINAMO 2:4

Igralište u Opatiji. Gledatelja: 800

Sudac: Igor Križarić (Čakovec) 6,5

Strijelci: 1:0 Dunković (26-11m), 1:1 Henriquez (90-11m), 1:2 Henriquez (99), 1:3 Henriquez (103), 2:3 Šuker (109), 2:4 Henriquez (113).

Žuti kartoni: Jug, T. Rudan, Brozović, Erceg (Opatija), Vukojević, Šimunić, Goncalves, Henrique (70)

OPATIJA: Milenković 6, Erceg 6, Dadić 6,5, Brozović 6,5, Jug 6 (60 J. Rudan 6,5), Rukavina 6, Krešić 6 (106 Prpić -), Dunković 6,5, Šuker 6, T. Rudan 6,5 (90+3 Krnjatić -), Radomir 6

DINAMO: Ježina 6, Boras 6, Šimunić 6,5, Sigali 6, Pivarić 6,5, Vukojević 6,5, Goncalves 6, Andrijašević 6, Fernandes 6 (101 Ibanez -), Pjaca 5 (46 Wilson 6), Čop 5 (46 Henriquez 8).

Nogometaši Dinama izbjegli su blamažu i eliminirali Opatiju u osmini finala Kupa nakon produžetaka. Nekoliko minuta dijelilo je Opatiju od plasmana u četvrtfinale u regularnom dijelu utakmice, koja je završila pogotkom Henriqueza u 90. minuti. Dinamo je izjednačio iz kaznenog udarca (1:1), osigurao produžetke i u konačnici četirima pogocima Henriqueza nastavio natjecanje u Kupu.

Oko 800 gledatelja natisnulo se oko igrališta tijekom utakmice, koja prema natjecateljskom značaju ulazi u povijest opatijskog nogometa. Mimo očekivanja atmosfera na tribinama i igralištu do 25. minute bila je komorna.

U 25. minuti Toni Rudan uspio je izaći na čistinu kaznenog prostora i uputiti nejaki udarac, lopta je pogodila Pivarića u ruku, a sudac pokazao na bijelu točku.  Antun Dunković staloženo je s bijele točke postigao pogodak o kojemu će pričati generacije navijača Opatije, u 26. minuti jedne natjecateljske utakmice Opatija je protiv Dinama povela 1:0.

Po neravnom i uskom igralištu, nogometaši Dinama nisu uspjeli prevesti kontroliranu pas-igru. Utakmica je obilovala tehničkim pogreškama neprimjerenim ugledu igrača Dinama. Jasno da je momčad Zorana Bogolina zbijeno stajala na svojoj polovini igrališta, ali nisu se ni igrači Dinama umorili od pretjeranog trčanja.  Ništa Dinamo nije dobio konkretno od pritiska,  obrambeni igrači Opatije u prvom dijelu dobili su sve duele u ključnim trenucima.

Najbolju priliku za Dinamo propustio je Čop već u 6. minuti, po udarcu s vrha kaznenog prostora lopta je prošla uz desnu vratnicu. Mogli su Fernandes (27, udarac glavom)  i Andrijašević (29, udarac izvana) postati strijelci, obojica nisu bili precizni u obećavajućim pozicijama.  Očito premalo obećavajućim da bi igrači Dinama opravdali reputaciju.

Dvije Mamićeve izmjene u vrhu napada promijenile su odnose snaga na terenu. Opatija se još više stisnula u zoni udarca oko kojega je kružila lopta u posjedu igrača Dinama. Međutim, do 62. minute Dinamo nije uspio stvoriti priliku koja mami uzdahe,  a tada su Henriquez i Fernandes propustili najbolje prilike gostiju ponajviše zahvaljujući vrataru Morenu Milenkoviću.

Prvo se Henriquez uspio otrgnuti pratnji i izaći sam pred Milenkovića, koji je pravodobno ušao u udarac i obranio zicer. Lopta se odbila do Fernandesa, kojemu je Milenković uspio zatvoriti prostor za otvoreni udarac.

U zadnjih pola sata Dinamo je podignuo ritam trčanja, koji su nogometaši Opatije sve teže pratili. Igra je počela nalikovati na klasično razbijanje bunkera iz kojega su domaći igrači rijetko organizirano izlazili na polovicu gostiju.  Treslo se nekoliko puta tlo u kaznenom prostoru Opatije, podrhtavale su tribine i noge igrača Opatije, ali Dinamo nema probojnog igrača.

I onda je u 85. minuti Toni Rudan mogao Opatiju odvesti u četvrtfinale. Nakon što je Josip Rudan prošao lijevom stranom, Toni je dvaput pogodio Pivarića na gol-crti!   Kazna je stigla za nekoliko minuta.

U 89. minuti na okomito ubačenu loptu dvojica su igrača Dinama zalegli na travnjak, sudac Križarić  dosudio je kazneni  udarac zbog prekršaja Šukera na Vukojeviću. Henriquez je u 90. minuti pogodio s bijele točke i osujetio prvorazrednu senzaciju - 1:1.

U produžecima vrlo brzo do izražaja je došla fizička nadmoć zagrebačke momčadi i snalažljivost Henriqueza u situacijama kada je braničima Opatije ponestalo snage i koncentracije. U 99. i 103. minuti Henriquez je znalački iskoristio premoć u duelima, iz blizine je dvaput zatresao mrežu Opatije.

Pale su tenzije na igralištu, tribine su utihnule do  109. minute. Tada je Šuker sjajno izvedenim slobodnim udarcem pogodio lijevi kut, smanjio rezultat i ponovo probudio lažnu nadu u senzaciju - 2:3.

Četiri minute kasnije Henriquez je čevrti put iskazao golgeterski instinkt i iz gužve zatresao mrežu - 2:4.