Hrvatski rukometaši ostvarili plasman na SP unatoč porazu od Crne Gore

Četvrtak, 14. lipnja 2018. 23:58 Napisao/la  SC

Hrvatska rukmetna reprezentacija osigurala je plasman na Svjetsko prvenstvo koje se održava od 10. do 27. siječnja 2019. u Danskoj i Njemačkoj.

Nakon visoke pobjede nad Crnom Gorom u Osijeku, rukometaši Line Červara su na uzvratu poraženi s 31:32 (14:18).

Zbog visoke pobjede u Osijeku naša reprezentacija potvrdila je plasman među 24 reprezentacije koje će se početkom iduće godine boriti za naslov svjetskog prvaka.

Na uzvratni susret u Podgoricu izbornik Červar nije poveo vratara Ivana Stevanovića te vanjske igrače Damira Bičanića i Ivana Sliškovića.

Tako su u ovoj utakmici priliku dobili Halil Jaganjac i Mate Šunjić koji će također braniti boje Hrvatske i na Mediteranskim igrama.

Od početka hrvatski rukometaši nisu igrali dobro. U obrani nije bilo gustoće i agresivnosti pa su Crnogorci lako pronalazili put do vrata Mate Šunjića.

U napadu je bilo previše individualne igre koja nije davala rezultata.

U igri je Hrvatsku držao Manuel Štrlek, ali sam je bio nemoćan protiv raspoloženih Miloša Božovića i Vujovića.

Njih dvojica dovela su u osmoj minuti svoju reprezentaciju do vodstva 7:3 nakon čega je Lino Červar zatražio minutu odmora.

Međutim, nije uspio probuditi svoje izabranike koji su u jednom trenutku “potonuli” i na sedam razlike (13:6).

Nakon toga su se ipak malo razbudili pa su do isteka poluvremena ponovo preko Manuela Štrleka uspjeli smanjiti na 15:12, ali Stevan Vujović osigurao je vodstvo od četiri pogotka Crnoj Gori nakon prvih 30 minuta.

U nastavak su odlučnije krenuli hrvatski rukometaši, ali nikako nisu uspjevali u potpunosti uloviti priključak.

Nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu na krilima Zlatka Horvata sustigli su zaostatak na dva pogotka (22:20), a nekoliko minuta kasnije Luka Cindrić dovodi Hrvatsku na minus jedan (23:22).

Izjednačenje konačno stiže u 50. minuti kada je sjajno svog čuvara prošao Jakov Vranković i zabio za 26:26.

Zgusnula se obrana Hrvatske koju su u sredini vodili Halil Jaganjac i Marko Mamić.

To je dalo i rezultata pa je Horvat u 53. minuti donio prvo vodstvo.

Međutim, nisu se uspjeli odlijepiti na više pogodaka razlike pa je tako Crna Gora iskoritila prvu pogrešku i preko Miloša Vujovića se pet minuta prije kraja vratila u vodstvo (29:28).

Susret je do samog kraja bio neizvjestan, ali u posljednjih 75 sekundi Hrvatska je ušla s igračem manje nakon isključenja Marka Mamića.

Miloš Vujović realizirao je sedmerac i Hrvatskoj je preostalo 45 sekundi da realizira napad za izjednačenje.

To je uspjela nakon što je Jaganjac sjajno pronašao Krešimira Kozinu koji zabija za 31:31.

Devet sekundi ostalo je Crnoj Gori za posljednji napad u kojem su izborili sedmerac.

Realizirao ga je Vujović i donio Crnogorcima pobjedu.

Unatoč porazu Hrvatska je osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo zbog visoke pobjede na domaćem terenu od čak 13 pogodaka.

Najbolji strijelci Hrvatske ponovo su bili krilni igrači Zlatko Horvat sa sedam i Manuel Štrlek sa šest. Miloš Vujović bio je prvo ime Crne Gore s devet pogodaka.

Hrvatski rukometaši sada čekaju 25. lipanj i ždrijeb skupina Svjetskog prvenstva koji će se održati u Kopenhagenu.