Srijeda, 11. srpnja 2018. 20:58 Napisao/la  SC

Polufinalna utakmica: Engleska - Hrvatska 1:2

Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva!

Ova generacija hrvatskih igrača ušla je u povijest svjetskog nogometa načinom koji nikoga ne može ostati ravnodušnim.

Istoga datuma točno dvadeset godina nakon što je Hrvatska osvojila broncu u Francuskoj, plasman u finale doima se kao san!

Nevjerojatan uspjeh teško je sažeti u nekoliko rečenica, o epohalnom uspjehu hrvatskog sporta pisat će se knjige.

A nije još gotovo!

U 5. minuti Trippier je iz slobodnog udarca precizno prebacio "živi zid" i efektno pogodio mrežu - 0:1.

Prvi pogodak Trippeiera u nacionalnom dresu rano je Englezima donio prednost koja je odredila tijek utakmice u prvom poluvremenu.

Više od pola sata trebalo je usporenoj hrvatskoj momčadi da se pribere i da barem na trenutke uspostavi suvisao protok lopte protiv engleske momčadi koja je igrala neočekivano suzdržano.

Ritam utakmice i agresivnost bili su ispod očekivanja za utakmicu polufinala, dojam je da su obje momčadi bile impresionirane.

Unatoč tome engleska momčad izgledala je puno opasnije u zadnjoj trećini i stvorila dvije izgledne prilike od kojih je prva bila "zicer".

U 30. minuti Kane je sam izašao ispred Subašića, koji je dvaput spašavao u situaciji "jedan na jedan".

U 36. minuti Lingard je ostao sam na 17 metara u otvorenoj poziciji, nije pogodio.

Hrvatska momčad bila je bezopasna, jedino je Rebić (32) uputio izravni udarac prema vratima. Trebalo ga je zabilježiti više zbog statistike nego zbog realne opasnosti.

Dvaput se u engleskom kaznenom prostoru stvorila gužva iz koje se nešto slučajno moglo dogoditi, engleski braniči uvijek su na kraju bili za korak brži.

U drugom dijelu hrvatska momčad počela je djelovati nešto poduzetnije, ali su Englezi bez problema dobivali sve duele.

Prepustili su Englezi posjed lopte i čekali na kontre što je hrvatska momčad iskoristila.

U 65. minuti Modrić je napravio višak na desnoj strani, Perišić je ostao sam u otvorenoj poziciji, Walker se postavi u bloku.

Bio je to navještaj hrvatske ofenzive.

U 68. minuti Vrsaljko je obacio zdesna, Perišić utrčao na 7 metara ispred Walkera i skrenuo loptu u mrežu - 1:1.

Hrvatska se vratila u utakmicu, engleska se momčad nije stigla oporaviti, a Perišić je umalo drugi put zatresao mrežu.

U 72. minuti Perišić se driblingom oslobodio Walkera  i iskosa pogodio stativu!

Rebić je odbijenu loptu poslao ravno u Pickforda!

Hrvatski igrači u zadnjih dvadesetak minuta opet su počeli izgledati kao momčad koja zna što hoće, vratila se mentalna stabilnost, pas-igra postala je tečna i osmišljena.

Kane je u 77. minuti točno proigrao Lingarda iza hrvatskih stopera, Englez srećom nije dobro primio loptu.

Bila je to jedina engleska prilika prije Kaneova (92) pokušaja glavom nakon prekida.

Na drugoj strani bilo je puno prometnije.

Mandžukić (83) je loptu iz zatvorene pozicije poslao u Pickforda, a Perišić (84) nije bio precizan u pokušaju lob-udarcem.

U produžecima Englezi su prvo uspostavili ravnotežu u posjedu lopte, podignuli ritam i stekli nekoliko kontinuiranih razdoblja prevage.

U 98. minuti Stones je ostao sam nakon ubačaja iz kuta, udarcem glavom engleski stoper poslao je loptu u desni kut gdje je na gol-crti stajao Vrsaljko.

Zadnje minute prvog prudužetka ponovo su pripale hrvatskoj momčadi, koja je opet izvukla dodatnu energiju.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Perišić je ubacio slijeva, Mandžukić na pet metara uspio doći do lopte prije Pickforda, koji je u naletu ipak uspio blokirati udarac.

Na početku druga dijela, u 108. minuti, Brozović je zamalo utrčavanjem iz drugoga plana nakon ubačaja iz kuta iznenadio Engleze.

A onda je u 109. minuti Mandžukić iza leđa Stonesu na 7 metara sačekao loptu koju je Perišić nasumice tjemenom odbio, Pickford je ovoga puta bio nemoćan - 1:2

U 115. minuti ozlijedio se Trippier, Englezi su obavili sve zamjene, Hrvatska je do kraja stekla premoć igrača više.

U 120. minuti Kramarić je sam iskosa izašao ispred Pickforda, odlučio se za udarac iako je Perišić bio sam na drugoj strani kaznenog prostora.

Nije više bilo važno...

HRVATSKA: Subašić, Strinić (94 Pivarić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Modrić (118 Badelj), Perišić, Rebić (101 Kramarić), Mandžukić (114 Ćorluka)

ENGLESKA: Pickford, Walker (112 Vardy), Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson (97 Dier), Lingard, Young (91 Rose), Sterling (74 Rashford), Kane

Polufinale: Hrvatska - Engleska 1:2 (Perišić 68, Mandžukić 109/Trippier 5)