Tamo gdje na ovakav način završi utakmica protiv Sarpsborga počinje odgovornost trenera!

Petak, 17. kolovoza 2018. 11:53 Napisao/la  Igor Vranić

Zašto je jedna prosječna norveška momčad u utakmici protiv istih igrača Rijeke izgledala moćnije nego momčad Milana?

Matjaž Kek
Matjaž Kek Foto: Andrej Turina

Rijeka je ispala iz Europske lige u 3. pretkolu.

Nakon neodlučenog rezultata (1:1) u prvoj utakmici, norveški Sarspborg pobijedio je na Rujevici pogotkom Mortensena u 83. minuti.

Ako nakon okomitog ubačaja iz prekida protivnički igrač usred kaznenog prostora primi loptu u noge, jasno je da riječki problem treba tražiti u glavama!

Primljeni pogodak treba izdvojiti kao indikaciju mentalnog stanja momčadi Rijeke u zadnjim utakmicama!

Zašto je norveškog napadača (Mortensen) u 83. minuti čuvao riječki napadač (Gorgon) drugi je problem.

Ovdje samo treba dodati da je trener Matjaž Kek u više od pet godina promijenio barem desetak momčadi Rijeke, sve su imale problema u prekidima!

Što se tiče sadržaja, Rijeka je protiv Sarpsborga odigrala najslabiju europsku utakmicu u Kekovu mandatu!

Slabiju nego protiv Aberdeena, kada je škotska momčad u srpnju 2015. godine pobijedila na Kantridi rezultatom 3:0.

U utakmici protiv Aberdeena riječka momčad propustila je realizirati nekoliko izglednih prilika, dominirala je kroz posjed lopte, stvarala pritisak, nešto se događalo...

Protiv Sarpsborga nije stvorila ni jednu priliku, nije se dogodilo ama baš ništa!

Sadržaj svake utakmice više ovisi o igračima nego o trenerima.

Ne možeš Keka kriviti zbog toga što Domagoj Pavičić u 180 minuta protiv Sarpsborga nije uspio zadržati loptu, a kamo li suvislo nešto odigrati pod malo jačim europskim pritiskom!

Nije se Dinamo tek tako odrekao igrača poput Pavičića ili Franka Andrijaševića, takvim tipovima igrača HNL je limit.

Međutim, nije Rijeka u 3. pretkolu Europske lige ove sezone igrala protiv RB Salzburga, Olympiakosa, AEK-a ili Milana, redom momčadi protiv kojih je prošle sezone igrala kompetitivan nogomet.

Rijeka je ispala od momčadi Sarpsborga koja na tržištu zajedno vrijedi kao Filip Bradarić!

Simon Sluga, Leonard Zuta, Dario Župarić, Zoran Kvržić, Domagoj Pavičić, Jakov Puljić, Maxwell Acosty i Roberto Punčec igrali su prošle sezone u pobjedi (2:0) protiv Milana na Rujevici!

Protiv Milana igrali bi Heber i Alexander Gorgon da su bili spremni!

Odgovor je jasan!

U utakmicama protiv Sarpsborga i Hajduka igrači Rijeke naočigled su mentalno padali iz minute u minutu!

Tendencija pada samopouzdanja u trima utakmicama završila je u 83. minuti utakmice na Rujevici indikativnim pogotkom.

Da je problem bio u pojedinim igračima, ne bi Kek izgledao onako nemoćno tijekom utakmice protiv Sarspborga.

Sa svakom promjenom igrača momčad je izgledala još slabije!

Koliko god zadnjih dana pokušavao ostaviti drugačiji dojam u medijima, Kek je u pripremi uzvratne utakmice protiv Sarpsborga očigledno izgubio kontrolu nad igračima.

Pozitivni signali koji igrači na treninzima šalju treneru nestanu  čim počne utakmica.

Slično se dogodilo otprilike u isto doba prošle sezone na početku krize koja je završila rekordnim brojem poraza u HNL-u.

Damir Mišković tada je odlučio zadržati trenera i promijeniti cijelu momčad.

Sezona praktično još nije počela, Rijeka je doživjela prvi poraz, a nešto se već mora promijeniti!