RIJEKA OSVOJILA KUP

Trijumf Rijeke predvođene Kvržićem i Slugom

Srijeda, 22. svibnja 2019. 19:59 Napisao/la  Igor Vranić

Dinamo - Rijeka 1:3. Simon Sluga u 74. minuti obranio izmišljeni kazneni udarac, Zoran Kvržić u 85. minuti atraktivnim pogotkom najavio veliko riječko slavlje u Puli

Slavlje Rijeke
Slavlje Rijeke Foto: Lario Tus

Finale Kupa

DINAMO - RIJEKA 1:3

Stadion Aldo Drosina. Gledatelja: 6742

Sudac: Damir Batinić (Osijek) 5,5

Strijelci: 0:1 Čolak (13), 0:2 Halilović (39), 1;2 Oršić (63), 1:3 Kvržić (87)

Žuti kartoni: Capan (24), Čolak (27), Theophile-Catherine (53), Gavranović (85)

DINAMO: Livaković 5,5, Stojanović 6, Theophile-Catherine 6 (78 Hajrović -), Dilaver 6, Rrahmani 5 (46 Leovac 5,5), Šunjić 6, Ademi 6, Olmo 5,5, Atiemwen 5 (46 Gavranović ), Oršić 6,5, Petković 6

RIJEKA: Sluga 8, Escoval 6, Župarić 6,5, Punčec 6,5, Capan 6, Tomečak 6,5, Kvržić 8, Lepinjica 6,5 (75 Lončar -), Halilović 7 (80 Gorgon -), Pavičić 6, Čolak 7 (83 Puljić -)

Rijeka je osvojila kup pobjedom (3:1) protiv Dinama u finalu odigranom u Puli.

Veliki uspjeh Rijeke dogodio se u sezoni tijekom koje je izgledalo da se Dinamu ne može dogoditi drugi poraz od Rijeke!

Dinamu se na kraju sezone opet dogodila Rijeka, ovog puta predvođena Zoranom Kvržićem i Simonom Slugom, koji su bili prevaga u utakmici koju je Igor Bišćan pripremio na temeljima zadnje međusobne utakmice.

Presudnu promjenu učinio je kada je Kvržića postavio na prirodno mjesto desnog napadača.

Trener Rijeke utakmicu je počeo s trojicom stopera (Escoval, Župarić, Punčec), duplirao je bokove (Tomečak/Halilović - Capan/Kvržić), prepustio loptu Dinamu i čekao da se na drugoj strani nešto dogodi.

Nije dugo čekao!

Nakon desetak minuta pritiska Kvržić se probio desnim bokom i izborio ubačaj iz kuta.

Nakon ubačaja loptu je s 25 metara silovito udario Tomečak, Livaković je atraktivno obranio, uslijedio je novi ubačaj iz kuta.

Halilović je ubacio, Petković nespretno upisao asistenciju strijelcu Čolaku, koji je s 4 metra zatresao mrežu - 0:1.

Davno tribine stadiona Aldo Drosina nisu tako podrhtavale, oko 3500 navijača Rijeke stvorilo je u Puli atmosferu kakva se odavno nije dogodila u Rijeci.

Od Čolakova pogotka Bišćanova taktika dobila je pravi smisao, počela je Rijeke već od 13. minute staloženo i organizirano čuvati novi Kup

Na tako postavljenu obranu usporena momčad poput Dinamove mogla je učinkovati djelovati samo ako je uhvati u raskoraku kao u 31. minuti.

Pavičić se poskliznuo na sredini igrališta, na kraju brze transformacija Ademi je zdesna prizmeno vratio, Oršić je utrčao i s 8 metara loptu poslao preko vratiju.

Bila je to jedina prilika Dinama u prvom dijelu.

Rijeka ove sezone redovito ulazi u prilike kada se Kvržić pojavi na desnom boku u zadnjoj trećini.

U 39. minuti najbolji igrač Rijeke uspio je progurati loptu kroz Rrahmanijeve noge na korner-liniji, prošao je Kvržić tamo gdje se može proći samo na takav način, odigrao je Haliloviću koji je u ravni prve vratnice loptu tako skrenuo da je bila neuhvatljiva za Livakovića i Stojanovića - 0:2.

Promijenio je Nenad Bjelica način igre u drugom dijelu, ušla su dvojica bivših igrača Rijeke Gavranović i Leovac.

Već u 50. minuti Gavranović je propustio priliku, nakon Oršićeva ubačaja i Petkovićeva odigravanja ostao je sam na 10 metara i iz voleja loptu poslao na tribinu među navijače Rijeke.

U 61. minuti s iste tribine na travnjak su doletjele baklje, prekid je dobro došao momčadi Rijeke da malo predahne.

Nije predah trajao dugo.

U 63. minuti Escoval je ostao ležati na travi nakon duela s Petkovićem, koji je otrčao na zadnju liniju, odigrao Oršiću koji je ubacio.

Ademi s 2 metra glavom nije uspio svladati Slugu, uslijedio je prvo udarac Olma, pa Petkovića i na kraju je opsada završila rezantnim i preciznim Oršićevim udarcem slijeva - 1:2.

U 69. minuti Oršić je ostao sam na 18 metara, zamalo je promašio...

Pogodak Dinama počeo se osjećati u zraku, Bišćan nije reagirao prije nego što je Batinić u 74. minuti dosudio kazneni udarac zbog toga što je Escoval igrao rukom položenom uz tijelo.

Batinić je vidio drugačije i sa zadrškom pokazao na bijelu točku.

Naravno da protestiranje nije pomoglo, možda je više pomoglo da je cijeli kazneni prostor preplavljen plastičnim bocama, žestoko su reagirali navijači Rijeke...

A još je bolje reagirao Sluga, koji je obranio Olmov udarac s bijele točke i Rijeku doveo korak do trofeja.

Nakon dvije Ademijeve prilike (77, 78) uslijedilo je mirnije razdoblje pred kaznenim prostorom Rijeke prije nego što na drugoj strani pojavio Kvržić.

A to ove sezone znači samo jedno!

U 85. minuti osloborio se Kvržić driblingom Dilavera na desnoj strani i lijevom nogom s 15 metara tako udario po lopti da je Livaković samo pogledom ispratio majstorski pogodak - 1:3.