POLUFINALE KUPA

Rijeka pobijedila Inter i ostvarila plasman u finale

Srijeda, 24. travnja 2019. 20:04 Napisao/la  SC

Polufinale Kupa: Inter - Rijeka 1:2. Utakmicu presudila pojedinačna kvaliteta iako je riječka momčad dobro reagirala nakon katastrofalne utakmice u Splitu

Polufinalna utakmica Kupa

INTER - RIJEKA 1:2

Igralište SRC Zaprešić. Gledatelja 1000

Sudac: Mario Zebec (Varaždin) 6,5

Strijelci: 0:1 Murić (30), 0:2 Lončar (86), 1:2 Brezovec (90+1)

Žuti kartoni: Buljat, Tatomirović (Inter), Halilović, Lepinjica (Rijeka)

INTER: Matković -, Buljat 6, Tatomirović 6 (83 Kaluđerović -), Šimunec 6, Bosec 5,5, Muhar 6, Rak 6, Postonjski 6, I. Čeliković 6, Mamut 5,5 (59 Mišković ), Serderov 5,5 (74 Brezovec -)

RIJEKA: Sluga 6, Kvržić 6, Punčec 6,5, Župarić 7, Mamić 6, Halilović 6,5 (77 Lončar -), Lepinjica 6,5 Pavičić 6,5, Acosty 6 (90+2 Bušnja -), Murić 6,5 (64 Čolak -), Puljić 5,5

Rijeka i Dinamo igraju finale Kupa 22. svibnja u Puli!

Nogometaši Rijeke plasirali su se u finale pobjedom protiv Intera.

Pobjednika polufinalne utakmice u Zaprešiću presudila je prije svega pojedinačna kvaliteta iako je riječka momčad dobro reagirala nakon katastrofalne utakmice u Splitu.

Pristup je bio daleko bolji od nastupa.

Igor Bišćan odlučio je poštivati prirodni poredak u momčadi: Puljić je počeo utakmicu na mjestu prvog napadača, Pavičić i Halilović igrali su veznom redu ispred Lepinjice, prvi put nakon dužega razdoblja igrao je najjači stoperski par Župarić - Punčec.

Na klupi su sjedile provjerene alternative za sve linije: Čolak, Lončar, Escoval, Prskalo i trojica mladića (H. Smolčić, Bušnja, Ristovski).

Samir Toplak ovog se puta zatvorio od početka utakmice u rasporedu 3-5-2 s trojicom stopera (Buljat, Tatomirović, Šimunec).

Od bivših igrača Rijeke u Zaprešiću početnoj postavi domaće momčadi bio je samo Igor Postonjski. Dvojica su sjedila na klupi (J. Čeliković, Brezovec), dvojica (Čulina, Ajayi) nisu bili u rosteru.

Rijeka se od prve minute nametnula visokim presingom, početni pritisak trajao je petnaestak minuta tijekom kojih je zatvorena Toplakova varijanta djelovala vrlo učinkovito.

Riječka momčad nije ozbiljno zaprijetila Matkoviću iako je lopta stalno kolala u zadnjoj trećini.

Kako to obično biva s momčadima koje nisu dovoljno strpljive, momčad Intera nakon dvadesetak minuta prihvatila je nadigravanje na otvorenom prostoru, uspostavila je domaća momčad razdoblje kontinuiranog napada i napravila taktičku pogrešku.

Rastegnule su se linije domaće momčadi, otvorio se prostor u zadnjoj trećini što je Rijeka znalački kaznila u jedinoj izravno opasnoj akciji do odmora.

U 30. minuti Halilović je okomito odigrao Muriću, koji je izmaknuo pažnji zadnje linije domaćina, izašao je napadač Rijeke pred Matkovića, zaobišao vratara i poentirao - 0:1.

Nije moglo jednostavnije!

Pogodak je značio da Inter mora početi igrati napadački i da će Rijeka dobivati sve više prostora na domaćoj polovici.

Do odmora riječka momčad ni jednom nije uspjela stvoriti višak u napadu kao što je to uspjelo domaćoj momčadi u 42. minuti.

Kao što to obično biva ove sezone, odjednom se otvorilo prostranstvo na lijevom riječkom boku.

Bosec je u 42. minuti ušao u kazneni prostor slijeva, Sluga je morao istrčati desetak metara da bi zatvorio ulazak domaćeg braniča.

U drugom poluvremenu momčad Intera od početka se postavila visoko, posebice na bokovima, pojačao se pritisak, latentna opasnost bili su ubačaji s bokova i posebice iz prekida.

U 54. minuti Postonjski je ubacio iz kuta, Šimunec je visoko skoćio u ravni prve vratnice i glavom loptu poslao izvan igrališta uz daljnju vratnicu.

Sluga se opravdano žestoko naljutio na statične suigrače...

Minutu kasnije Čeliković je ubacio slijeva, Mamut promašio loptu u trku na 9 metara.

U 64. minuti ušao je Čolak čime je Bišćan dobio kvalitetu više u napadu, drugačije se počelo igrati u završnici.

Odmah je Čolak dvaput iskazao napadački nerv: u 65. minuti probio se desnom stranom i vratio je loptu Haliloviću, koji nije bio precizan na 12 metara od vratiju.

U 69. minuti Čolak je na lijevoj strani proigrao Acostyja, koji je s 15 metara silovito poslao loptu u vanjski dio mreže.

Ulaskom Lončara u 77. minuti riječka je momčad uočljivo još više podignula pojedinačnu kvalitetu iako se kvalitetom protoka lopte ne može baš hvaliti.

U 79. minuti Rak je promašio loptu na Miškovićev ubačaj zdesna, što je bila zadnja prilika domaćih na utakmici.

U 81. minuti Lončar se driblingom oslobodio čuvara i s ruba kazenog protora naciljao desni kut, lopta se odbila od bloka.

U 86. minuti Lončar je u sličnoj situaciji riješio pitanje pobjednika, po udarcu s ruba kaznengo prostora ovog puta lopta je precizno završila let u maloj mrežici - 0:2.

I dobro da jest, jer je Brezovec u 91. minuti iz slobodnog udarca s 22 metra loptu poslao kraj živog zida - 0:1.

Sluga nije stigao spriječiti pogodak zbog kojega su zadnje četiri minuta sporo prolazile dok su se igrači hektično nabacivali loptom u kaznenom prostoru ispred riječkog vratara.