PRVA HNL

Dinamo ima najbolju drugu momčad u državi

Nedjelja, 10. ožujka 2019. 19:28 Napisao/la  SC

Diinamo - Rijeka 3:1. Problemi za Rijeku počeli su kada se središnji blok nakon pola sata povukao desetak metara unatrag, Bišćan sigurno nije tako pripremao utakmicu

Mario Gavranović

Prva HNL - 24. kolo

DINAMO - RIJEKA 3:1

Stadion na Maksimiru. Gledatelja: 8000

Sudac: Marko Matoc (Zaprešić) 6

Strijelci: 0:1 Puljić (6), 1:1 Gavranović (42), 2:1 Perić (57), 3:1 Moro (66)

Žuti kartoni: Bušnja (9), Pavičić (22), Lešković (38), Gorgon (44), Mamić (45+2), Kvržić (65)

DINAMO: Zagorac -, Moharrami 6, Perić 6,5, Lešković 6, Rrahmani 6, Moro 6,5 (80 Musa -), Šunjić 6, Majer 6, Šitum 6, Kadzior 6 (61 Atiemwen 6), Gavranović 6,5 (67 Andrić -)

RIJEKA: Sluga 5, Kvržić 5, Velkovski 5, Župarić 5, Mamić 5,5, Halilović 5 (74 Lepinjica -), Pavičić 5 (87 Capan -), Gorgon 5, Acosty 5,5 (60 Murić 5), Bušnja 5,5, Puljić 5,5

Dinamo je pobjedom protiv drugoplasirane Rijeke dokazao da ima najbolju drugu momčad u prvoj ligi.

Nenad Bjelica uspio je ostvariti prvu pobjedu protiv Rijeke, koja je prošle godine u najboljem sastavu pobijedila najbolju momčad Dinama na Rujevici.

Puno se toga na Rujevici promijenilo otada!

Na svojevrstan način u 24. kolu igrale su druge momčadi Dinama i Rijeke s tom razlikom da je Nenad Bjelica namjerno odmarao sve igrače koji će početi utakmicu protiv Benfice u Lisabonu.

Igor Bišćan nije mogao računati na polovicu standardnih prvotimaca (Čolak, Heber, Lončar, Punčec, Escoval, Tomečak, Raspopović...) zbog ozljeda, pa su od prve minute igrali igrači (Halilović, Bušnje Velkovski), koji vjerojatno ne bi sjedili ni na klupi da je cijeli roster spreman.

Bišćan je dobro pripremio utakmicu u središnjem bloku.

Prvih pola sata riječka momčad dobro je zatvarala (među)prostore ispred zadnje linije i posebice na bokovima. Bušnje je dobio prednost na lijevom boku pred Murićem zbog logičnog razloga, trebalo je igrati obranu. Mladi igrač Rijeke dobro je odradio utakmicu u središnjem bloku.

Riječki igrači bili su dovoljno agresivni i brzi da bi gubili duele, Rijeka je zapravo do 42. minute tako kontrolirala utakmicu da je bilo jasno da se pogodak može dogoditi jedino potezom iznenađenja.

Riječkoj igri dodatno je pogodovalo rano vodstvo.

U prvom i jedinom ulasku u kazneni prostor domaćina Rijeka je povela: u 6. minuti Mamić je precizno prizmeno ubacio slijeva, Puljić je u padu vrhom kopačke loptu skrenuo u mrežu - 0:1.

Zadnjih petnaestak minuta Dinamo je pojačao fizički pritisak, problemi za Rijeku počeli su kada se središnji blok povukao desetak metara unatrag. Bišćan sigurno nije tako pripremao utakmicu!

Zbili su se igrači Rijeke preblizu Slugi, što je iskoristio Gavranović, kao i uvijek posebno motiviran u utakmicama protiv bivšeg kluba.

U 42. minuti Moro je u gužvi iz prve slijeva loptu poslao prema vratima, teško da je htio onako pogoditi Gavranovića koji je reagirao u svom stilu i u ravni prve vratnice iz prve loptu skrenuo u mrežu - 1:1.

Unatoč puno većem posjedu (66 posto), Dinamo je u prvom dijelu stvorio samo jednu priliku.

Majer je u 24. minuti precizno proigrao Šituma iza leđa riječke obrane na desnoj strani, napadač Dinama nije bio precizan na 7 metara od gola.

U igri prema naprijed Rijeka do odmora ama baš ništa nije napravila nakon što je postignula pogodak.

U nastavku utakmice riječka momčad nastavila je stajati tamo gdje je stala prije odmora, a to nije bilo pametno.

Previše se riječki blok približio Slugi da svaki izgubljeni duel ne bi bio potencijalna opasnost.

Nije dugo čekala domaća momčad trenutak kada će pod pritiskom popustiti koncentracija nekom igraču Rijeke.

U 57. minuti Kadzior je izveo slobodni udarac slijeva izvan kaznenog udarca, lagano ubačenu loptu Perić je dohvatio u skoku pokraj neshvatljivo ukopanog Velkovskog i poslao u suprotni kut - 2:1.

Jeftin pogodak!

Budući da riječka momčad u nastavku sezone nema kvalitetnu igru kojom bi bilo što konkretno mogla napraviti u transformaciji protiv druge momčadi Dinama, Perićevim pogotkom utakmica je bila rješena.

Reagirao je Bišćan uvođenjem Murića, ali ove godine na igru Rijeke kroz posjed lopte nema smisla trošiti riječi.

U konačnici ne igraju nogomet treneri.

U 66. minuti na kraju domaće akcija Atiemwen je u kaznenom prostoru pripremio Moru udarac s 14 metara, lopta je prošla kroz blok i pokraj Sluge završila let u mreži - 3:1.

Time je utakmica završila!

U zadnjih dvadesetak minuta ritam je pao, igrači obiju momčadi čekali su kraj utakmice svjesni da se ništa bitno više neće promijeniti.

Jedino je Musa (88) mogao uvećati konačni rezultat, Velkovski je pravodobno uklizao.