EUROPSKA LIGA

Rijeka izbjegnula poraz pogotkom Alexandera Gorgona

Četvrtak, 09. kolovoza 2018. 22:56 Napisao/la  SC

Prva utakmica 3. pretkola Europske lige: Sarpsborg - Rijeka 1:1. Riječka momčad unatoč fizički suzdržanoj igri propustila realizirati nekoliko izglednih prilika

Alexander Gorgon atraktivno pogodio za 1:1

Rijeka je u 83. minuti izbjegnula poraz u prvoj utakmici protiv Sarpsborga.

Gorgon je prihvatio loptu slijeva na tridesetak metara od vratiju, nije izgledao ni o čemu opasno na postavljenu norvešku obranu.

Približio se Gorgon sredini terena i odlučio na udarac s više od 25 metara, rezantno upućena lopta fijuknula je pokraj vratara Vasjutina - 1:1.

Poletjeli su igrači Rijeke s klupe i terena jedni drugima u zagrljaj, zahvaljujući Gorgonovu trenutku nadahnuća stekli su aktivan rezultat uoči uzvrata.

Nogometaši Rijeke veći dijelom utakmice djelovali su iznenađeno jedinim što ih nije smjelo iznenaditi u pripremi utakmice - agresivnošću i snagom u duelima domaćih igrača.

Zbog fizičkog pritiska po cijelom terenu riječka momčad u prvom dijelu nije uspjela uspostaviti kontinurani protok lopte, obostrano rastrgana igra s preskakanjem linija više je odgovarala momčadi Sarpsborga.

Nije riječ o podcjenjivanju nego o fizički suzdržanom pristupu zbog kojega je podkapacitirana norveška momčad izgledala rastrčanije i kvalitetnije nego što se očekivalo.

Upravo zbog limitirane individualne kvalitete norveških braniča, Rijeka je do odmora propustila iskoristiti dvije izrazite prilike.

U 9. minuti Pavelić je s 9 metara lotu poslao u desni kut, Tveita je na gol-crti odbio loptu.

U 31. minuti Heber je iskoristio neodlučnost domaćih braniča, uspio osvojiti loptu ispred vratara Vasjutina, koji je skrenuo loptu po udarcu iz blizine riječkog napadača.

Da je iskorištena jedna od prilika, utakmica bi sigurno dobila drugačiji tijek.

Ovako je norveška momčad stalno bila latentno opasna u ubačajima s poludistance, u 40. minuti Lung Nielsen je udarcem s 17 metara natjerao Slugu na intervenciju ispred natrčalog Ascara.

Počekom drugoga dijela nastavila je norveška momčad igrati agresivnije, bilo je jasno da Sarpsborg do pogotka može doći jedino kroz fizički pritisak.

Nakon sat vremena riječka momčad počela je polako uspostavljati kakav-takav protok lopte, a u 59. minuti Gorgon nije iskoristio najbolju priliku na utakmici.

Utrčao je Gorgon u slobodan prostor, izašao sam na 10 metara od Vasjutina koji je izvanredno reagirao.

U 65. minuti Vasjutin je postao najbolji igrač Sarpsborga, Župarićev udarac iskosa s 15 metara uspio je obraniti u visokom letu.

Kao što to obično biva, kazna za promašaje stigla je u 72. minuti. Jasno, kroz klasični fizički pritisak u prekidu!

Na ubačaj iz auta ispred prve vratnice najbolje je reagirao Jorgensen, koji je loptu glavom prebacio utrčalom Zacahriassenu, Pavelić je izgubio zračni duel ispred nemoćnog Sluge za kojega je udarac glavom bio neobranjiv - 1:0.

Reakcija riječke momčadi nije djelovala pretjerano obećavajuće što se tiče osmišljene završnice, indikativna je bila Pavičića bezidejna predaja lopte u 77. minuti u kaznenom prostoru.

Srećom, u 83. minuti pojavio se Gorgon...

Na kraju je Čolak u 90. minuti imao priliku pogoditi za pobjedu, lopta se odbila od bloka.

SARPSBORG: Vasjutin, Tveita, Jorgensen, Tamm, Thomassen, Halvorsen, Lund Nielsen (83 Singh), Zacahriassen, Askar (84 Heintz), Mortensen, Muhammed (86 Larsen)

RIJEKA: Sluga, Pavelić, Punčec, Župarić, Zuta, Čanađija, Grahovac, Pavičić (81 Čolak), Acosty, Heber (66 Kvržić), Gorgon

Prva utakmica 3. pretkola Europske lige: Sarpsborg - Rijeka 1:1 (Zacahriassen 72/Gorgon 83)