PRORAČUNSKI DEFICIT

Cijena najskupljeg igrača pala pedesetak posto

Subota, 23. ožujka 2019. 12:19 Napisao/la  Igor Vranić

Svima polako postaje jasnije zašto Damir Mišković traži strateškog partnera. Heber prodan za 2,5 mil. eura, s bonusima Rijeka bi mogla zaraditi cca. milijun eura više

Filip Bradarić prodan za 5, Heber za 2,5 mil. eura
Filip Bradarić prodan za 5, Heber za 2,5 mil. eura

 

Damir Mišković prodao je Hebera za otprilike dvostruko manji iznos od deklarativne cijene koju je izvjesio tijekom dugačke prodajne kampanje.

Od nekoliko kineskih klubova tražio je otprilike dvostruko više, ali je cijena padala kako se približavao kraj veljače i kineskog prijelaznog roka.

Konkretno, do zadnjih dana veljače Heber je bio u planovima Shenzena, koji je na kraju kupio Olu Kamaru iz LA Galaxyja za 3 mil. eura prema pouzdanim američkim izvorima.

Budući da je Kamaru htio dovesti New York City, poveznica s transferom Hebera je očita.

New York City nije mogao platiti više od Shenzena, što znači da je Heber jeftiniji od Kamare.

Spekulacija da je Heber prodan za 2,5 mil. eura je realna, s bonusima Rijeka bi mogla zaraditi cca. milijun eura više.

Mišković se na kraju pomirio sa znatno manjom zaradom od prodaje najskupljeg igrača Rijeke.

Heber je prvi veći izlazni transfer Rijeke u 2019. godini, zarada od prodaje najboljega strijelca pokriva otprilike četvrtinu godišnjega budžeta.

Dubinska analiza
Model uspješnog poslovanja u hrvatskom nogometu poznat je otkada je Zdravko Mamić osigurao Dinamu ukupni prihod veći od 350 mil. eura, legalnu zaradu ne spori ni hrvatsko pravosuđe.
Zahvaljujući Mamiću, Dinamo je protekle godina u poslovnim knjigama iskazao rekordnu dobit od nevjerojatnih 58,2 mil. eura!
Iste godine čak 14 igrača poteklih u Dinamu igralo je u završnici Svjetskog prvenstva u Rusiji na kojemu je Hrvatska zapanjila svijet ulaskom u finale.
Ta dva podatka trebali su postati polazište dubinskih analiza u svim državnim institucijama koje se bave problemima hrvatskog sporta.
Mamić je djelatno dokazao da jedan nogometni klub može biti financijski samoodrživ i istodobno postati baza najvećeg uspjeha hrvatskog nogometa u povijesti.
Umjesto toga Mamićem se "dubinski" bavi samo hrvatsko pravosuđe, zbog načina na koji je naplatio svoj rad u Dinamu nepravomoćno je osuđen na 6,5 godina zatvora.
Otkada je Damir Mišković postao vlasnik početkom 2018. godine, Heberov transfer drugi je izlazni prema iznosu. Transfer Filipa Bradarića (4,75 mil. eura plus bonusi) u Cagliari za sada je najveći.

Postavlja se pitanje od čega Mišković podmiruje troškove kluba otkada je postao vlasnik i najavio smanjenje budžeta na iznos od 8 do 10 mil. eura?

Devedeset posto klupskog budžeta puni se prodajom igrača, Miškovića samo održavanje kampa na Rujevici i rata kredita za otkup kampa od Social Sporta godišnje stoji malo manje nego što iznosi Heberov transfer!

Iznosi kojima barata Mišković doimaju se nestvarnim u kontekstu općeg stanja vrhunskog sporta u Gradu Rijeci!

Međutim, kao većinski vlasnik kluba Mišković je ostvario samo dva kapitalna (Bradarić, Heber) transfera koji zajedno ne mogu pokriti troškove jednog godišnjeg budžeta.

Ako se zarada od manjih izlaznih transfera poput Zutina u poslovnoj praksi anulira troškovima ulaznih transfera, koji nikada nisu potpuno besplatni, jasno je da Mišković od prodaje jednog igrača (Bradarić) nije mogao pozitivno poslovati 2018. godine.

Kako zatvara budžet Mišković će javno objasniti prvom (ne)prilikom, u proteklih sedam godina nikada nije skrivao bitne stavke u proračunima.

Što se tiče prihoda, Mišković proračunske rupe kratkoročno puni prema uobičajenim modelima poslovanja  dioničarskih društava.

Problem je što ovako dugoročno neće moći održavati planirani budžet, što mu je bilo jasno od prvoga dana kada je postao vlasnik.

Cijena najskupljeg igrača Rijeke (Bradarić, Heber) pala je pedesetak posto u godinu dana, a u svlačionici trenutačno ni u perspektivi nema skupljeg igrača od Hebera.

Iako se Rijeka ove sezone lakoćom održava na drugom mjestu u HNL-u, ovakva momčad teško na ljeto može ostvariti plasman u skupinu Europske lige, u klubu odavno nije bilo manje A-reprezentativaca (Sluga, Velkovski, Lončar).

Svima polako postaje jasnije zašto Mišković traži strateškog partnera i usput prodaje klub za iznos kojega opterećuje cijena kampa.

Mišković uskoro mora uložiti u momčad da bi kroz europske utakmice i nastupe u reprezentacijama porasla cijena igračima.

Drugačije se u hrvatskom nogometu ne može zaraditi novac.

Standings provided by Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.