PH u plivačkom maratonu: Primorjašica Nika Perčić srebrna u apsolutnoj konkurenciji

Utorak, 24. lipnja 2014. 13:36 Napisao/la  SC

Voren Brnčić (PK Nevera-Rijeka, kategorija M19) slavio je na 1000 metara, Chiara Gruber (Rival Rijeka, 2001. godište) u konkurenciji plivačica zauzela je drugo mjesto

Ivan Šitić i Karla Šitić, članovi KDP Split, osvojili su prvo mjesto na 5000 metara u aspolutnoj kategoriji na prvenstvu Hrvatske u plivačkim maratonima održanom u Rijeci. Odlično drugo mjesto osvojila je Nika Perčić, članica Primorja.

Dva odustajanja i više pothlađenih takmičara obilježili su završetak utrke koja se bodovala za Kup Hrvatske.  Na plaži Kostanj, podno bazenskog kompleksa Kantrida-Rijeka, od ranog  jutra okupilo se je stotinjak najboljih  plivača i plivačica daljinskog plivanja i plivačkih maratona iz raznih klubova Hrvatske, Italije i Slovenije. Temperatura mora izmjerena na startu od 18 stupnjeva nije baš bila mjerilo, pošto su zbog proloma oblaka ranijih dana duž plivačke rute na više mjesta bile primijećene snažne vrulje i  jaki obalni izvori hladne vode.

Utrke na 5000 metara i na 1000 metara startale su zajedno na dionici omeđenoj signalnim bovama, od vrha plaže Kostanj do ulaska u Lučicu Kantrida dužine 500 metara. Plivači kraće utrke plivali su jedan a duže pet krugova. Prvi su u cilj uplivali natjecatelji utrke na 1000 metara.

U muškoj konkurenciji pobijedio je Voren Brnčić (PK Nevera-Rijeka, kategorija M19) s vremenom 15:50 minuta. Drugi je stigao Ivan Žigo (KDP Primorje-Rijeka, M29) u vremenu 15:54 minuta. Treći je bio Aleksandar Trompa (PK Žito-Osije, M49, 16:28 minuta).

Iznenađenje je bilo u ženskoj konkurenciji što su prve četiri natjecateljice stigle na cilj sve iz kategorije do 15 godina, daleko brže od starijih i iskusnijih konkurentica. Pobjednica je Klara Ana Rafaj (2002. godište, Klub Daljinskog Plivanja Triton-Sisak) u vremenu 17:28 minuta. Tri sekunde za njom doplivala je Chiara Gruber (2001. godište, TK Rival-Rijeka, 17:31 minuta). Treća je stigla Leonarda Strenja (TK Triton , 2000. godište) u vremenu 20:31 minuta, a četvrto mjesto osvojila je jedanaestogodišnja Gioia Gruber, najmlađa učesnica utrke i članica TK Rival-Rijeka, u vremenu 21:38 minute.

Za to vrijeme, na pučini se odvijala prava drama. Duje Milan, vodeći u ukupnom poretku CRO-CUP-a i dotadašnjeg dijela utrke, nakon okreta na 2000 metara bio je u problemima, zaustavio se na okretu te ga je preplivala skupina Šitić, Rafaj, Marin Milan koja je ostala u istom poretku do samog cilja. U tom momentu, odustala je i nekolicina talijanskih takmičara iz kluba Triestina Nuoto(TS), koji su izišli iz mora zbog podhlađenosti.  Mada je Duje nastavio utrku i stigao četvrti, nakon prolaska ciljem iz mora su ga morali iznijeti spasioci i pružiti mu prvu pomoć od podhlađivanja.

U muškoj konkurenciji pobjednik je Ivan Šitić (KDP Split-Split, kategorija  M19) u vremenu 1:01:04 sat, srebrni Matija Luka Rafaj (KDP Triton Sisak, M19, 1:01:37 sat), a brončani je bio Marin Milan (KDP Split, M29) u vremenu 1:01:42 sat. Kod plivačica slavila je olimpijka Karla Šitić (KDP Split kategorija Ž29) u vremenu 1:04:75 sat ispred srebrne Nike Perčić (Primorje Rijeka, Ž19, 1:06:42 sat) i brončane Dine Levačić (KDP Split, Ž19, 1:06:42).