OPATIJSKA INICIJATIVA Darko Dunato: I dalje smatram da su sportaši trebali osnovati političku stranku

Ponedjeljak, 04. ožujka 2019. 10:15 Napisao/la  Igor Vranić

Samo se na tako agresivan način sportaši mogu izboriti za nešto više. Odmah bih se učlanio u takvu stranku iako nikada nisam bio član ni jedne stranke, kaže Dunato

Darko Dunato
Darko Dunato

 

Darko Dunato nazočio je inicijalnom sastanku Opatijske inicijative u siječnju 2018. godine, član Upravnog odbora HRS-a u hotelu 4 opatijska cvijeta predstavljao je rukomet.

Damir Mišković okupio je u Opatiji predstavnike pet loptačkih sportova, koji su zatražili od države da kroz posebne namete (turizam, kladionice, HTV...) godišnje osigura oko 200 mil. eura za oko 300 klubova nacionalnog ranga.

Opatijska inicijativa trebala je djelomično biti implementirana u novom Zakonu u sportu, djelomično regulirana posebnim zakonima....

Ukratko, zakonodavac je trebao donijeti novi paket zakona o čemu nije bilo ni riječi u pripremi novog Zaklona o sportu koji bi se trebao donijeti ove godine.

Naravno da je utopija bio prijedlog prema kojemu bi država kroz posebne poreze najboljim nogometnim klubovima u HNL-u davala po 6 mil. eura, a najslabijim po 2 mil. eura godišnje.

Takva bi politička odluka bila presedan u Europskoj uniji i suprotna temeljnim odrednicama Europske povelje o sportu.

Međutim, budući da novi Zakon o sportu u praksi neće donijeti ništa novo vrhunskom hrvatskom sportu, Dunatova inicijativa izgovorena na prvom sastanku Opatijske inicijative godinu dana kasnije još uvijek zvuči aktualno.

Naime, Dunato je tada izjavio da bi sportaši trebali osnovati političku stranku, izaći na parlamentarne izbore, ući u Sabor i politički nametnuti svoje interese (pročitajte    OVJDE).

- Predosjetio sam da će ideja Opatijske inicijative vrlo teško proći s obzirom na političke i gospodarske prilike u državi. Neke ideje su bile neostvarive, jedino se može govoriti o poreznim olakšicama. Dugo sam u sustavu i odmah sam rekao što mislim da treba napraviti: trebalo je osnovati stranku! Posebno nakon što su nogometaši osvojili srebro na Svjetskom prvenstvu! I dalje smatram da je jedino tako moguće uvjetovati da se nešto napravi za sport u državi. Zamislite da Luka Modrić ili netko sličan njemu bude predsjednik takve stranke!? Samo se na tako agresivan način sportaši mogu izboriti za nešto više. Odmah bih se učlanio u takvu stranku iako nikada nisam bio član ni jedne stranke! Da se svi sportaši udruže, izvuku sve medalje koje su osvojili za državu i postave pitanje javnosti što su dobili zauzvrat od države?! Nisu dobili ništa!, tvrdi Dunato.

Problemi financiranja tzv. vrhunskog sporta zadnjih godina postali su specifični u Gradu Rijeci, takvih problema nemaju lokalne samouprave na Riječkom prstenu.

Osim HNK-a Rijeka, koji ne ovisi o gradskom proračunu, svi tzv. nositelji kvalitete u financijskim su problemima, ŽRK Zamet usred sezone ugasio je seniorsku ekipu:

- Što se tiče Zameta, Luka Denona imao je 12 strankinja u klubu! Kada je politički pao, otišao je iz kluba i ostavio dugove koje do danas nitko nije vratio. U Denoninu mandatu nastala su najveća zaduženja! Ne možeš trošiti više nego što prihoduješ! Držim da i Riječki sportski savez snosi dio krivice u slučaju ŽRK-a Zamet, jer je pomagao takvo ponašanje...

... Takvo je ponašanje postalo pravilo, a ne iznimka, dugove su naslijedile uprave KK-a Kvarner 2010, VK-a Primorje, MRK-a Zamet...?

- Uprave bi trebale pronaći novac kojega nema! Problem je da gospodarstvo u Rijeci ne postoji i da se svi klubovi oslanjaju na gradski proračun. Evo konkretnog primjera. Prosječni muški rukometni premijerligaš u Hrvatskoj godišnje troši oko milijun kuna. MRK Zamet od Grada Rijeka dobije 300 tisuća kuna za program plus 100 tisuća kuna za trenera, prošle godine jednokratno je dobio još 200 tisuća kuna. Od župaije je dobio 200 tisuća kuna ima politički dogovoren ugovor s INA-om. Ne znam koliko sada dobiva od INA-e, nekada je dobivao 500 tisuća kuna, mislim da sada dobiva 200 tisuća kuna... To je ukupno milijun kuna! Istina, postojao je dug koji se morao vraćati od prethodnog mandata. Ali što još tražiš od Grada ako u sezonu kreneš s milijun kuna! Svi napadaju Grad! U redu, možda bi Grad trebao dati više klubovima. Grad koji godišnje izdvaja 100 milijuna kuna za sport, za klubove izdvaja samo 7 milijua kuna! Ostalo se troši na održavanje objekata i razna zaduženja. Da ne govorimo o pogreškama tijekom gradnje kapitalnih objekata zbog čega Grad Rijeka ne može organizirati ni jedno veliko natjecanje. Dio kolača koji se odvaja za klube je premali, ali ne možemo se žaliti jer imamo objekte koje plaća Grad, kaže Dunato.

Analogijom, riječki sportaši trebali bi osnovati regionalnu političku stranku i izaći na izbore za gradsko i županijsko vijeće?

- Netko se toga treba sjetiti! Nemaju sportaši drugoga rješenja nego se nametnuti agresivnom politikom!

Zamjetan broj političara ionako je već uključen izravno ili neizravno u upravnim strukturama pojedinih klubova?

- Nisu baš političari kod nas na cijeni, politikom se kod nas bave uglavnom ljudi koji ništa nisu napravili u životu. Ali ne može se stalno prozivati Grad! Ne možeš trošiti 1,5 milijuna kuna ako prihoduješ milijun kuna! To su pogreške uprava!

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.