NAKNADE ZA SPORT Riječki sportaši ogorčeni izostavljanjem neolimpijskih sportova

Četvrtak, 21. ožujka 2013. 12:12 Napisao  Marko Babić

- Paraolimpijici su se pobunili pitajući se da li su oni građani drugog reda. Kojega smo reda onda mi građani koji se ni ne spominjemo u naknadama za izvrsnost. Prijedlog zakona je naprosto neodrživ i učinit ćemo sve da se ukine, rekla je Biserka Perman

Vladimir Cvjetan, Biserka Perman, Sandro Gulja, Dinko Beaković, Vladimir Vujnović, Ana Znaor, Snježana Kramar i Ljiljana Peroš okupili su se u četvrtak ispred Centra Zamet da ukažu na jedan problem. Naime, neolimpijski sportovi ostali su van zakona o izvrsnosti prema kojem olimpijski i paraolimpijski sportaši nakon 45. godine života stječu pravo na određenu naknadu ovisno o njihovim rezultatima.

Ana Znaor: Ovakva podjela nije poštena
Ana Znaor ponudila je priču iz kuta sportaša.
- Svi mi ovdje treniramo kao vrhunski sportaši, svima nama se svirala Lijepa naša kada smo osvajali medalje. Nije pošteno da se i nas ne uključi u naknadu za izvrsnost. Kada već dobivamo sve nagrade od Republike Hrvatske i priznati smo od strane HOO-a, onda nas se ne može zaobići. Što je sa sportovima koji će tek postati ili možda kroz neko vrijeme više neće biti olimpijski sportovi? Kako će se to tretirati?, zapitala se Znaor.

- Mi nismo pokretali inicijativu sportske naknade jer svjesni smo situacije u društvu. Smatramo da su se unutar ovoga što su pokrenuli olimpijci, kao vrh piramide sporta u Hrvatskoj, trebali zalagati za rješenje sporta u cjelini, a ne samo olimpijskih sportova, rekao je proslavljeni hrvatski boćar Dinko Beaković.

- To je diskriminacija ostalih sportova, mene su osobno olimpijci jako razočarali, kao i ministarstvo koje je sudjelovalo u izradi zakona. Svi sportovi imaju svoju kategorizaciju pri HOO-u, olimpijski i  neolimpijski. Svi smo mi dobili državne nagrade za svoje uspjehe i nezamislivo je sada da jedna kategorija sportova jednostavno ispadne iz ovog zakona. Ako ne bude adekvatnog rješenja pokrenut ćemo pitanje ustavnosti. Ovo je elitistički pristup, nije fer da jedna skupina sportaša rješava svoje pitanje na uštrub drugih, već se sve treba rješavati kao cjelina, ustvrdio je Beaković na kojega se nadovezala Biserka Perman.

Sandro Gulja: Sve medalje vrijede
Sandro Gulja upozorio je na jedan detalj kada je u pitanju usporedba olimpijskih i neolimpijskih sportova.
- Kada HOO predaje popis medalja koje su sportaši osvojili među njima su i medalje neolimpijskih sportova. Na kraju krajeva na temelju toga se i HOO financira. Na taj način smo i mi osigurali financiranje ostalim sportašima, rekao je Gulja.

- Postavlja se pitanje da li Ustav Republike Hrvatske vrijedi isto za sve. Da li su jednakiji i praviji sportaši olimpijci u odnosu na neolimpijske sportaše. Imali smo i dosad naknadu za sportsku izvrsnost, bila je ograničena imovinskim cenzusom koji se sada ukida. Dobna grancia je skinuta 10 godina za žene, 15 za muškarce. Pravo imaju svi sportaši iznad 45. godine života u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima, rekla je Perman.

- Zakon se poziva na Ustav, članak 2., stavak 4. Pročitala sam taj članak i ne znam kako se na temelju njega kreirao zakon. Ustav garantira jednakost i ravnopravnost. Ne postoje pravi ili manje pravi sportaši. Prvobitni prijedlog je bio da se odnosi samo na olimpijce, pa su se paraolimpijici pobunili pitajući se da li su oni građani drugog reda. Kojega smo reda onda mi koji se ni ne spominjemo u dijeljenju naknada za izvrsnost. Bilo je raznih tumačenja, od toga da je teška situacija, pa da nema novaca za sve. Teška situacija se ne odnosi na one koji su zaradili milijune, plaćali porez u Monte Carlu, a sada se vraćaju u Hrvatsku ostvariti svoje pravo.  Prijedlog zakona je naprosto neodrživ i učinit ćemo sve da se ukine, ustvrdila je Perman.

Za kraj cijelu situaciju je kratko prokomentirao i Vladimir Cvjetan.

- Kakvu poruku Vlada šalje ovim zakonom? Šta to sada znači da će se djeca baviti samo olimpijskim sportovima jer je to isplativo? Mi ćemo zasigurno imati manje upisane djece kao posljedica ovog zakona i za nas je to neprihvatljivo. Tražimo samo ravnopravni status jer smo to i zaslužili. Pogledajte kako je to u Srbiji riješeno. Oni su to riješili cjelovitom zakonom, nagrađuju se svi sportaši, zaključio je Vladimir Cvjetan.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.