Kup Hrvatske: Odbojkaši Rijeke zlatnim setom pobjedili Varaždin i izborili četvrtfinale

Srijeda, 02. listopada 2013. 19:58 Napisao  Marko Babić

Uzvratna utakmica 1. kola: Rijeka - Varaždin 3:1 (23:25, 25:22, 25:14, 25:19, zlatni set - 15:8). Proteklih sezona Riječani su u puno navrata gubili utakmice u kojima im se otvarao put prema slavlju. Ovoga puta to nije bio slučaj

Kup Hrvatske odbojkaša

RIJEKA - VARAŽDIN 3:1 (zlatni set - 15:8)

Uzvratna utakmica 1. kola: Rijeka - Varaždin 3:1 (23:25, 25:22, 25:14, 25:19, 15:8). Dvorana mladosti. Gledatelja: 50. Suci: Kranjc (Karlovac) i Rajković (Rijeka).

RIJEKA: L. Lasić 10, Krmpotić 9, Branković, Jurišić 23, Hrabrov 14, Komosar, Blagaić 1, J. Lasić 10, Lešić, Dorić 9, Sušanj 5, Jurčević (L).

VARAŽDIN: Rajić (L), Cvrkalj 1, Somođi 16, Mihajlov 11, Modrić, Todorović 15, Ivančić 1, Žganec 2, Jošić 9, Silić 8.

Napad poeni: Rijeka 56, Varaždin 53.

Blok poeni: Rijeka 12, Varaždin 10.

Servis poeni: Rijeka 12, Varaždin 2.

Neforsirane pogreške: Rijeka 10, Varaždin 19.

Servis pogreške: Rijeka 12, Varaždin 14.

Odbojkaši Rijeke pobijedili su Varaždin i zahvaljujći zlatnom setu izborili plasman u četvrtfinale Kupa Hrvatske. Naime, Riječani su slavili u uzvratnoj utakmici prvog kola (3:1) i nakon poraza u Varaždinu identičnim rezultatom izborili dodatni, tzv. zlatni set koji je odlučio pobjednika.

Somođi je s dvije pogreške pomogao domaćinu na otvaranju posljednje dionice. Jurišić je s dva vezana napada donio prednost 8:6 kod promjene strana. Proteklih sezona Riječani su u puno navrata gubili utakmice u kojima im se otvarao put prema slavlju. Ovoga puta to nije bio slučaj, Jurišić je s dva odlična servisa donio 11:7, a Varaždinci su s nove dvije pogreške (13:7) dodatno olakšali posao domaćinu. Utakmicu je sjajnim blokom zaključio Filip Hrabrov.

A činilo se da bi utakmica mogla otići u drugom smjeru. Prvi set imao je zanimljivu završnicu. Dorić je u napadu odsmečirao, lopta je od bloka završila van granica igrališta, no suci su dosudili prestup. Varaždinci su tako stigli do 22:23, a Jurišić je zatim promašio napad za 22:24. Kod 23:24 Todorović je silovito pogodio, lopta se šetala po mreži i pala na stranu Rijeke. Suci su pokazali da je lopta unutar granica igrališta, a trener domaćina Velimir Liverić, koji je stajao na metar od lopte, žustro je protestirao, ali suci nisu imali namjeru promijeniti odluku.

Drugi set protekao je također u izjednačenoj igri, ovoga puta završnica je otišla na stranu Rijeke.  Kod 18:17 za domaćina suci su gostima dosudili prijestup, a kod 24:22 Cvrkalj je pogreškom na početnom udarcu olakšao domaćinu posao.

Riječani su na krilima druge dionice otvorili treći set vodstvom 7:0 i 9:2 i gosti u niti jednom trenutku nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti. U nizu dobrih poteza valja izdvojiti odlično kuhanje Danijela Jurišića pored trojnog bloka za 18:9.  Dobra igra pretočila se i u četvrti set u kojem su Riječani imali 8:3, pa 11:7 kada je Velimir Liverić pozvao minutu odmora. Napad Joze Lasića primirio je goste, a Filip Hrabrov se u toj dionici pokazao kao najsigurnije rješenje.