POVIJESNI USPJEH U KUPU

Opatija eliminirala Zagreb jedanaestercima

Srijeda, 24. rujna 2014. 18:09 Napisao  I. V.

Prvo kolo: Opatija - Zagreb 9:8-11m (3:3). Krovinovićev udarac obranio je Milenković, a Brozović zakucao loptu za 9:8

Utakmica 1/16 Kupa

OPATIJA - ZAGREB 9:8 (3:3, 0:0)

Igralište Opatije. Gledatelja: 400

Sudac: Marin Vidulin (Kanfanar) 6,5

Strijelci: 1:0 Rudan (49), 1:1 Stepčić (54), 2:1 Matovina (61), 2:2 Stepčić (74), 3:2 Matovina (90), 3:3 Novak (90+4)

Jedanaesterci: Musa 3:4, Šuker 4:4, Bevab 4:5, Dunković 5:5, Medić 5:6, Krešić 6:6, Matić 6:7, Rukavina 7:7, Stepčić 7:8, Matovina 8:8, Krovinović, Milenković brani, Brozović  9:8

Žuti karton: Matovina, Erceg (Opatija), Kovačić, Strika, Musa (Zagreb)

OPATIJA: Milenković 6, Erceg 6, Brozović 6,5, Dadić 6,5, Šuker 6, Rukavina 6, Krešić 6, Mance 6 (78 Radomir 6), Dunković 6, Rudan 7,5 (86 Jug 6), Matovina 7,5

ZAGREB: Livaković 7,5, Šehić 6 (56 Krovinović 6), Musa 6, Kovačić 5,5, Strika 5 (76 Novak 6,5), Marić 6, Stepčić 7,5, Bevab 6, Jurjević 5,5 (94 Šimunović 5,5), Boban 5,5, Medić 5

Nogometaši Opatije ostvarili  su jedan od najvećih klupskih uspjeha, eliminiravši u 1/16 finala Kupa momčad Zagreba nakon boljeg izvođenja jedanesteraca. U šestoj seriji Krovinovićev udarac obranio je Milenković, a Brozović zakucao loptu za 9:8! Za Zagreb nije nagore što je ispao, nego što bi bila sportska nepravda da Opatija nije prošla dalje.

U 43. minuti Rudan je lijevom nogom ubacio zdesna, idealno upućenu loptu u ravni prve vratnice Mance je glavom skrenuo pokraj vrata. Bila je to najbolja i jedina prilika u prvom dijelu utakmice! Bobanov (36) udarac glavom spadao je u prilike, ali ne tako izgledne.

Osim spomenutog ništa se konkretno u prvom dijelu nije dogodilo u oba kaznena prostora. Zagreb je očekivano zauzeo autorirativan stav i ostvario nešto veći posjed lopte, ali igrači Dražena Medića nisu znali što s loptom u završnici. Gusto posložena opatijska zona ispred vratara Milenkovića bez uočljivih poteškoća držala je napadače Zagreba na sigurnom razmaku. U fizički jačih igrača Zagreba ipak nije bilo dovoljno moći da bi dobivali duele u zoni udarca.

Opatija se jednostavno i brzo otvarala u kontranapadima. Nekoliko se puta otvorio obećavajući slobodni prostor na gostujućoj polovici, ali je u opatijskoj igri  izostao zadnji pas svaki put kada je trebalo. Konkretni napadi na kraju su se sveli na Rudanove ulaske i ubačaje zdesna, nije  Mance ni u 35. mnuti bio predaleko od oštro upućene lopte na drugu vratnicu.

Drugo je poluvrijeme bilo puno zanimljivije. Posebice za Tonija Rudana, koji je pokraj Strike na desnom boku prolazio kao da šeta lungomareom. U 49. minuti Matovina je izbacio Rudana u kontri, napadač Opatije od sredine terena pobjegao je obrani gostiju i snažnim udarcem loptu poslao kroz noge Livakoviću - 1:0

U 54. i 56. minuti Rudan je još dvaput izašao pred Livakovića: prvi put je snažno udario loptu s 15 metara, drugi put je dotrčao do gostujućeg vratara, koji je u objema situacijama dobro reagirao.

Rudanove neiskorištene prilike kaznio je Stepčić pogotkom u 61. minuti, dojam je da udarac s 25 metara nije baš bio toliko zahtjevan za Milenkovića da bi Zagreb morao izjednačiti - 1:1.

Momčad Opatije nije se dala smesti. Bogolinova momčad ostala je u čvrstom bloku i nastavila forsirati kontre preko Rudan i Matovine. Rastrčani dvojac u 61. minuti ponovo je izigrao obranu Zagreba na jednostavan način. Rudan je opet pobjegao Striki, idealno prizmenim ubačajem proigrao Matovinu, koji je na drugoj vratnici samo podmetnuo petu za 2:1.

Da nije bilo raspoloženog  Stepčića momčad Zagreba ne bi ni došla u priliku zatresti opatijsku mrežu. U 74. minuti Stepčić je iz slobodnog udarca efektno prebacio "živi zid" i pogodio mrežu - 2:2.

Uzalud je Zagrebu bilo lutanje bespućima bezidejnih dodavanja u širinu, ničim zagrebačka momčad nije pokazala da ima ideju kako pobijediti Opatiju. U igri Opatije sve je bilo jasno, loptu je samo trebalo nekako gurnuti Rudanu ili Matovini.

U 90. minuti Matovina je pobjegao desnom stranom, ušao u kazneni prostor, varkom se tijela oslobodio za otvoreni prizmeni udarac po kojemu je lopta završila uz bližu vratnicu za veliko veselje na tribinama - 3:2.

Pola minute dijelilo je Opatiju od velikog uspjeha bez trošenja snage i živaca u produžecima. U 94. minuti zastala je opatijska  momčad, poremećaj u rasporedu kaznio je Novak, koji  je sam izašao pred Milenkovića i lagano loptu plasirao u mrežu - 3:3. Bila je to prva i posljednja povezana akcija Zagreba uoči produžetaka.  U produžetke je momčad Opatije ušla bez trenera Bogolina, kojega je sudac Vidulin isključio zbog prigovora.

U produžecima se od fizički iscrpljenih igrača Opatije nije mogao očekivati presing, ali nije se moglo ni očekivati da će Opatija u dodatnih pola sata bez problema kontrolirati igru. Štoviše, Radomir (122) udarcem desnicom i Brozović (116) udarcem glavom mogli su iz Kupa izbaciti tromi i spori Zagreb  prije izvođenja jedanaesteraca.