Subota, 10. ožujka 2018. 18:20 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 17. kola: Grobničan - Orijent 1919 1:0

Strijelac: 1:0 Poropat (45)

Žuti kartoni: Prtenjača, I. Golić, Vukelić, Jukić, Ćufta (Grobničan)

GROBNIČAN: Srok -, I. Golić 6, Vukelić 6,5, Jukić 6, Miculinić 6,5 (85 Ćufta -), Babić 6 (58 D. Golić -), Poropat 7, Linić 6,5, Fućak 6 (69 Matković -), Prtenjača 6, (83 Conjar -), Pilčić 6

ORIIJENT 1919: Herman 6,5, Mandić 5,5 (46 Šarković 6), Andrić 6, Hasičić 5,5 (65 Čanković -), Leskur 6, Šestan 6, Barišić 6 (75 Mioč -) Baljak 5,5 (46 Srzentić 6), Mohorovičić 5,5 (65 Klenovšek -), Mikulić 5,5, Iličić 5,5

Nogometaši Grobničana pobijedili su Orijent 1919 u derbiju 17. kola, strijelac jedinog pogotka bio je Fulvio Poropat u 45. minuti.

Prva momčad na ljestvici u prvoj utakmici u nastavku sezone povećala je prednost pred prvim pratiteljem zahvaljujući boljoj igri u prvom poluvremenu.

Utakmica je odigrana u ritmu koji baš nije pokazao da su pripreme trajale dva mjeseca, posebice se više trke i agresivnosti očekivalo od mlade momčadi Orijenta koja je u prvom dijelu bila potpuno podređena.

Dominirao je domaćin do odmora u svemu bitnom u nogometu, iskusniji igrači Grobničana bili su agresivniji i jači u duelima, prema prilikama i prikazanom zaslužili su vodstvo veće od jednog pogotka razlike.

Unatoč tome na kraju prvoga dijela gosti su imali više razloga žaliti se na dvojbeni sudački kriterij nego domaćini.

Počelo je prigovorima domaćih igrača zbog toga što sudac Merle nije dosudio kazneni udarac nakon što je u 7. minuti Leskur neoprezno u kaznenom prostoru pokupio Prtenjaču.

Dojam je da su prigovori domaćih igrača bili opravdani isto kao prigovori gostujućih igrača, kada je sudac u 21. minuti dosudio kazneni udarac za Grobničan nakon što je lopta pogodila u ruku Hasičića.

Takvi se penali više ne sude ni Dinamu!

Kapetan Jukić izveo je kazneni udarac tako da je lopta preletjela ogradu iza vratiju!

U 45. minuti Poropat je postigao pogodak nakon što sudac nije dosudio očigledan prekršaj za goste prilikom izlaska iz kaznenog prostora.

U nastavku akcije Poropat je primio loptu na ulasku u kazneni prostor u otvorenoj poziciji i snažnim prizemnim udarcem svladao Hermana - 1:0.

Grobničanu pomoć suca zaista nije trebala, stvarala je domaća momčad stalni pritisak i stvorila nekoliko izglednih prilika.

Pilčićev (2) udarac iskosa obranio je Herman, Vukelić (11) je ispred Hermana nespretno zahvatio loptu, Pilčić je u 40. minuti opet mogao postati strijelac.

Orijent 1919 u prvom dijelu nije ozbiljno zaprijetio Sroku, ni po čemu sušačka momčad nije izgledala kao ravnopravni akter derbija dviju vodećih momčadi lige.

U drugom dijelu trener gostiju Danilo Butorović obavio je dvije promjene, promijenila je gostujuća momčad pristup, od prve minute počela se igrati sasvim drugačija utakmica.

Podignula je momčad Orijenta prije svega ritam trčanja, koji je većina domaćih igrača sve teža pratila kako je vrijeme odmicalo.

U drugom poluvremenu gostima ostaje zadovoljstvo da su ostavili nešto bolji dojam od domaćina, ali od dojma u nogometu  nema koristi.

Branila se iskusna domaća momčad mirno i organizirano, Orijent 1919 je u nekoliko razdoblja kontinuiranih napada pokazao da mu ipak nedostaje malo više kvalitete u završnici za nešto više u utakmici protiv lidera.

Vratar Srok na kraju nije imao ozbiljnog posla iako je Orijent u 80. minuti ozbiljno zaprijetio.

Da na kraju povezane akcije Mioč nije previše odgađao udarac u blizini vratiju, Srok bi bio na velikom iskušenju.

Ovako je na velikom iskušenju bio Herman na drugoj strani.

U 90. minuti Pilčić je pobjegao obrani gostiju od središta igrališa, dotrčao je do vratara Orijenta 1919 i onda reagirao usporeno kao da je upravo istrčao maraton na Hahliću zajedno s Anasom Sharbinijem, koji je utakmicu gledao s tribina.

Herman je lakoćom osvojio loptu u duelu s napadačom Grobničana.