HNS prešutno štiti poslovne interese Dinama i Lokomotive

Napisao  I. V.

Matično ministarstvo i AZTN nemaju nikakve ingerencije nad nogometnim natjecanjem, a HNS odavno nema autonomno pravo zadirati u Dinamove interese

Lokomotiva je ostvarila povijesni uspjeh plasmanom u finale Kupa. U finalu  protiv Hajduka momčad Lokomotive ima realne izglede osvojiti prvi trofej u klupskoj povijesti. Povrh toga momčad trenera Tomislava Ivkovića cijele sezone kontinuirano igra vrlo dobar nogomet i opravdano slovi jednim od favorita za osvajanje drugog mjesta iza Dinama. I tu negdje počinje problem koji ove sezone dovodi u pitanje regularnost natjecanja!

 

Lokomotiva je Dinamov projekt i tu nema dvojbe! Projekt je nastao kao potreba moćnog Dinama kojemu treba dodatni prostor za razvoj igrača. Dinamo pod ugovorom ima stotinjak igrača, većina put do prve momčad traži kroz tzv. dodatnu selekciju. Da bi imao stručnu kontrolu nad igračima u dodatnoj selekciji, Dinamo je pokrenuo projekt "sister-club" kada je Lokomotiva bila u trećoj ligi. Bogati  klubovi u pravilu upražnjavaju isti koncept razvoja mladih igrača, na početku sezone Rijeka je takvu suradnju počela s Pomorcem. Ništa novo, ni neobično!

 

Dinamov projekt već je praktično zaživio dok je Lokomotiva bila drugoligaš. S obzirom na kvalitetu igrača Dinama, ubrzo se ukazala potreba za višom razinom selekcije. Zdravko Mamić dvojio je treba li Lokomotiva ući u prvu ligu. Kao i obično, presudila je poslovna logika i Lokomotiva je prije dvije sezone postala prvoligaš. Istodobno je Dinamo posredstvom drugoligaša Radnika počeo selekcionirati vrlo mlade igrače, koji još uvijek ne mogu igrati prvu ligu. Time je proces sazrijevanja mladih igrača doveden do vrhunske razine kakvu primjenjuju najveći europski klubovi. Kovačići, Halilovići, Jedvaji i slični Dinamovi proizvodi spadaju u sam vrh europske kvalitete.

 Jedan gospodarski subjekt

Dok Mamićeve menadžerske sposobnosti razapinju mediokriteti svih vrsta, Dinamo je postao toliko moćan da bi se sesvećanski Radnik za nekoliko sezona bez poteškoća mogao uključiti u borbu za trofeje s Lokomotivom i Dinamom. Lokomotiva nikome u prvoj ligi nije previše smetala do ove sezone, kada se počela boriti za trofeje. Prva se pobunila udruga Naš Hajduk svjesna da Hajduk više nije favorit ni u utakmicama protiv Lokomotive, a kamo li protiv Dinama.

 

Udruga Naš Hajduk obratila se Agenciji za tržišno natjecanje (AZTN), koja je odbila pritužbu da se radi o nedopuštenom udruživanju Dinama i Lokomotive, ali je u vještačenju navela kako postoji opravdana sumnja da isti klubovi nisu neovisni poduzetnici. Prema tumačenju AZTN-a, Lokomotiva je samostalni poduzetnik pod Dinamovom kontrolom što znači da dva kluba čine jedan gospodarski subjekt, koji dovodi u pitanje regularnost natjecanja.

 

Budući da AZTN nije izrijekom potvrdila takav nalaz, daljnja istraga prepuštena je matičnom savezu. HNS je trebao utvrditi narušava li poslovni odnos Lokomotive i Dinama regularnost natjecanja u Prvoj HNL. Jasno, HNS je konstatirao da su dva kluba zasebne udruge građana, te da se ni iz kakvih dokumenata ne može utvrditi njihova povezanost. I ne može ako klubovi nemaju isti izvor financiranja! Pa kako onda Dinamo financira Lokomotivu?

 

Marcelo Brozović igrao je ove sezone na Kantridi u 4. kolu protiv Rijeke u dresu Lokomotive, da bi u 9. kolu opet na Kantridi protiv Rijeka igrao za Dinamo. Ni jedan pozitivan propis HNS-a time nije povrijeđen! Dinamo je usred prvenstva uredno kupio najboljeg igrača Lokomotive za iznos koji je poslovna tajna. Isto kao što je milanski Inter usred prvenstva kupio Matea Kovačića od Dinama!  

 

Ako se prati tok novca u oba transfera, Lokomotiva i Dinamo povezani su isto kao što su povezani Inter i Dinamo. Razlika je  u tome što u Lokomotivi trenutačno igra 16 bivših igrača Dinama, što je u protekle četiri godine oko 40 igrača iz Dinama prešlo u Lokomotivu, što je predsjednik Lokomotive Tin Dolički, ugledni zagrebački odvjetnik vrlo blizak Zdravku Mamiću i Dinamu… Ni  u jednom pravilniku HNS-a ne piše da su time Dinamo i Lokomotiva nešto zgriješili!

 

Prema riječima predsjednika Tina Doličkog, Lokomotiva godišnje troši oko 10 mil. kuna. Veći dio budžeta klub namiruje prodajom igrača, a jedini kupac je Dinamo. Poslovni princip je jednostavan: Dinamo besplatno ustupi Lokomotivi igrače (Pivarić, Kelava, Vrsaljko…), koje kasnije kupi po cijeni koju odredi (na)kupac! Na taj način Dinamo dobiva gotove igrače, a Lokomotiva gotovinu! Ni tu nema  ničeg protuzakonitog!

 Mehanizmi zaštite interesa

I sada dolazimo do kategorije koju UEFA protežira pod nazivom financijski fair-play! Složeni pojam kod nas se uglavnom prevodi po potrebi tumačenja napuhanih transfera najvećih europskih klubova. Manje se govori o tome da UEFA odavno ne gleda blagonaklono na tokove novca koji regularnim kanalima narušavaju regularnost natjecanja.

 

U suradnji sa središnjicom Europske unije (EU),  UEFA je davno  razvila čak i mehanizme kontrole najvećih sponzora koje zanima samo zarada! Nekada su proizvođači sportske opreme perfidno određivali visine transfera igrača koji nose njihovu opremu! Nekima od njih UEFA je spočitavala da su ucjenama određivali rasplete u završnicama europskih natjecanja kada su međusobno igrali klubovi u njihovim dresovima. Iako UEFA nikada nije dokazala nešto protuzakonito, isti su sponzori brzo shvatili preporuke i danas zarađuju samo od proizvodnje sportske opreme.

 

Činjenica da Lokomotiva i Dinamo nose dresove istog proizvođača nema nikakvog utjecaja na regularnost natjecanja u Prvoj HNL. Riječ je o još jednoj "slučajnoj" poveznici između dva zasebna kluba kojima bi UEFA brzo preporučila da natjecanje u Prvoj HNL ni slučajno ne shvaćaju kao priliku za zajedničkom zaradom, jer time dovode u pitanje regularnost natjecanja.   Podrazumijeva se da UEFA odmah aktivira mehanizme zaštite svojih interesa u slučaju da  klubovi ne prihvate njezine preporuke.

 

Budući da odnos Lokomotive i Dinama ne počiva na nelegalnim (su)vlasničkim odnosima nego na legitimnim profitabilnim interesima, regularnost natjecanja u Prvoj HNL nije moguće kontrolirati standardnim mehanizmima zaštite. Matično ministarstvo i AZTN nemaju nikakve ingerencije nad nogometnim natjecanjem, a HNS odavno nema autonomno pravo zadirati u Dinamove interese.

Da je HNS-u u interesu zatražiti preporuku UEFA-e,  Dinamo bi se Lokomotivi preporučeno zahvalio na suradnji prije nego što počne prva utakmica Lige prvaka.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.